70 milliárd forinttal nőtt a lakosság megtakarítása júliusban

A háztartások forintban júliusban is több hitelt vettek fel, mint amennyit törlesztettek, devizában viszont az előző hónapokhoz hasonlóan nettó hiteltörlesztők voltak, vagyis többet törlesztettek, mint amennyit hitelt felvettek - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerdán.

A háztartások hitelállománya tranzakciókból eredően 22,6 milliárd forinttal mérséklődött. Ezen belül a forinthitel felvétel 14,4 milliárd forinttal haladta meg a törlesztéseket, a devizahitelek állománya ugyanakkor - az átértékelődés és az egyéb volumenváltozás hatásától eltekintve - 37 milliárd forinttal csökkent.


A lakosság betétállománya 47,7 milliárd forinttal nőtt júliusban: 54 milliárd forint nettó forintbetét-elhelyezés és 6,6 milliárd forint nettó devizabetét kivonás eredőjeként. Az adósságcsökkenés és betétnövelés eredményeként a lakosság nettó megtakarítása, így több mint 70 milliárd forinttal nőtt júliusban.
A háztartásokkal ellentétben a nem pénzügyi vállalatok hitelállománya összességében 15,7 milliárd nőtt, betétállományuk pedig 37,7 milliárd forinttal csökkent júliusban, azaz nettó 53,4 milliárd finanszírozási igényük támadt.  


Forintban a vállalatok is nettó hitelfelvevők voltak júliusban, forinthiteleik állománya 26,7 milliárd forinttal nőtt, míg devizahiteleik állománya 11,5 milliárd forinttal mérséklődött a tranzakciókból eredően. A vállalatok forintbetéteinek állománya 59,5 milliárd forinttal nőtt, a devizabetétekből ugyanakkor 97,2 milliárd forintot vontak ki.
    

Július végén a háztartásoknak forintban számolva összesen 1.207 milliárddal több hitelük volt, mint a 7.430 milliárd forint  betétjük. Ezen belül a forintban lekötött betétállomány 3.366 milliárddal meghaladja a 2.907 milliárd forint hitelállományt, miközben a devizahitel állomány - ugyancsak forintban számolva - 4.572 milliárddal több, mint az 1.157 milliárdnyi betétállomány. A külföldi kötelezettségek állománya júliusban a hitelintézetek mérlegfőösszegének 28 százalékát tette ki.
  

Ugyancsak szerdán tette közzé az MNB a háztartási és nem pénzügyi vállatok kamatlábainak júliusi alakulását.  Eszerint júliusban a háztartások által felvett, forintban denominált új lakáscélú hitelek átlagos hitelköltség mutatói gyakorlatilag változatlanok maradtak, míg a szabad felhasználású jelzáloghitelek esetében növekedett e mutató.


A lakáscélú forinthitel szerződések teljes hitelköltség mutatója (THM) 10,49 százalék volt júliusban az előző havi 10,47 százalék után. A THM a 2010 novemberi 9,7 százalékról folyamatosan emelkedett májusig, majd júniusban csökkent, a júliusi változás gyakorlatilag stagnálásnak tekinthető.


A lakáscélú forinthitelek havi szerződés állománya júliusban először csökkent 18,1 milliárd forintra a júniusi 19,8 milliárdról, miután január óta folyamatosan emelkedett. A nem pénzügyi vállalati hitelek átlagos hitelköltség mutatója az egymillió euró érték alatti forinthitelek esetében változatlan maradt, míg az egymillió euró érték feletti forinthiteleknél csökkenés figyelhető meg. Az egymillió euró érték alatti euróhitelek esetében az átlagos hitelköltség mutató kisebb mértékben növekedett, míg az egymillió euró érték feletti euróhitelek átlagos hitelköltség mutatója csökkent.


Az egymillió euró  alatti vállalati forinthitelek új szerződéseinek értéke csökkent júliusban, míg az euróhitelek új szerződéses értéke az előző hónappal azonos szinten maradt. Az egymillió euró érték feletti forinthitelek új szerződéses értékei az előző hónaphoz képest alig változtak, míg az egymillió euró feletti euróhiteleknél az előző havi kiemelkedő növekedést követően a korábbi szintre csökkent vissza a vállalatok új szerződéseinek értéke. (MTI)

Dobhatod az összes sárga csekket a kukába! Vége, más van helyette

Ha számok szintjén nézzük a helyzetet, jól látszik, milyen mélyen beépült a sárga csekk a mindennapokba. A korábbi évek adatai alapján Magyarországon még mindig több tízmillió csekkbefizetés történik évente, ami azt jelenti, hogy a teljes lakosságra vetítve fejenként évente több csekk jut, a csecsemőktől az idősekig. Felmerül a kérdés: valóban indokolt még mindig időt, energiát és pénzt áldozni a postai sorban állásra egy elavult fizetési forma miatt?
2026. 02. 16. 02:00
Megosztás:

Nyugdíjba készülsz? Akkor tudd, hogy ezeket az iskolai éveket számítják most be!

Tanulmányi időszakok beszámítása szolgálati időként a nyugdíj megállapításánál a hatályos törvény rendelkezései szerint.
2026. 02. 16. 01:00
Megosztás:

Ezrek tüntettek Csehország-szerte Petr Pavel államfő mellett

Ezrek tüntettek vasárnap délután Csehország-szerte Petr Pavel cseh köztársasági elnök mellett, aki januárban nyílt vitába keveredett Petr Macinkával, a kormánykoalíciós Autósok párt elnökével, miután elutasította Filip Tureknek, az Autósok tiszteletbeli elnökének környezetvédelmi miniszterré való kinevezését.
2026. 02. 16. 00:05
Megosztás:

Románia megfigyelőként csatlakozik a Béketanácshoz

Nicusor Dan román elnök bejelentette, hogy Donald Trump amerikai elnök meghívására jövő héten részt vesz a Béketanács első ülésén Washingtonban, ahol Románia megfigyelői státust kap.
2026. 02. 15. 23:00
Megosztás:

Miért kell műszaki ellenőr egy építkezésre?

Az építőipari kihívásokról sokan hallottak már – a kivitelezők hiánya, a magas anyagárak, a sokrétű szabályozás sokakat visszatart attól, hogy nekifogjon az építkezésnek. Ám ha kellő segítséget kap valaki, akkor a projekt könnyen létrejöhet.
2026. 02. 15. 22:00
Megosztás:

Aave az SEC célkeresztjében: 2,5%-os díjú ETF-et indítana a Grayscale

Újabb mérföldkőhöz érkezhet a DeFi-szektor: a Grayscale kérelmet nyújtott be, hogy meglévő AAVE Trust alapját spot ETF-fé alakítsa. A 2,5%-os szponzori díj, az SEC vizsgálata és a token jogi besorolása azonban komoly kérdéseket vet fel a konstrukció piaci életképességéről.
2026. 02. 15. 21:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 7. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 02. 15. 20:00
Megosztás:

A szőnyegtisztítás gazdasági jelentősége és egészségügyi hatása

A belső terek tisztaságának fenntartása napjainkban nemcsak esztétikai, hanem gazdasági és egészségügyi szempontból is fontos. Az otthoni és munkahelyi környezetek higiéniája jelentős hatással van életminőségünkre.
2026. 02. 15. 19:00
Megosztás:

Energetikai kérdésekről tárgyalt Pozsonyban az amerikai külügyminiszter

Elsődlegesen az energetika terén megvalósítható amerikai-szlovák együttműködés lehetőségei, köztük egy új amerikai segítséggel létesítendő atomerőmű építésének témája került terítékre Marco Rubio vasárnap Pozsonyban tett látogatásán, amelynek során az amerikai külügyminiszter Robert Fico szlovák miniszterelnökkel is tárgyalt - jelentette a TASR, szlovák közszolgálati hírügynökség.
2026. 02. 15. 18:00
Megosztás:

SUI árfolyam kritikus szinten: sikeres lehet az $1,02-es kitörés és jöhet az $1,16?

A SUI kriptovaluta árfolyama kulcsfontosságú technikai szint fölött próbál stabilizálódni, miután kitört egy kerekített bázisformációból. A kérdés most az, hogy az $1,02-es ellenállás tartósan támaszzá válik-e – mert ez döntheti el, hogy valóban megnyílik-e az út az $1,16-os célár felé.
2026. 02. 15. 17:00
Megosztás:

Termékenység és hormonális egyensúly: mio-inozitol és a PCOS összefüggései

A policisztás ovárium szindróma (PCOS) egy elég gyakori hormonális probléma, amely számos nő reproduktív egészségére hatással van világszerte. Egyes adatok szerint minden tizenötödik nő találkozik ezzel az állapottal, és gyakran termékenységi nehézségekkel társul.
2026. 02. 15. 16:00
Megosztás:

ZCash árfolyamrali: nagy forgalommal tör előre a ZEC – visszatérhet a 400 dolláros szint?

Erőteljes vételi hullám söpört végig a ZCash piacán: a ZEC egyetlen nap alatt több mint 24%-ot emelkedett, miközben a kereskedési volumen 71%-kal ugrott meg. A technikai kép javul, de a kulcskérdés továbbra is az: képes lehet-e az árfolyam visszahódítani a lélektani 400 dolláros szintet?
2026. 02. 15. 15:00
Megosztás:

35%-os napi raliban a Pi Coin: határidő és node-frissítés hajtja a PI árfolyamát

Látványos fordulatot vett a Pi Network natív tokenje, a PI árfolyama, miután hetekig tartó lejtmenet után egyetlen nap alatt több mint 35%-ot emelkedett. A háttérben közelgő technikai határidő és erősödő közösségi bizalom állhat – de vajon fenntartható-e a lendület?
2026. 02. 15. 14:00
Megosztás:

Csökkenő forgalomban esett a BUX a héten

Csökkenő forgalomban esett a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a héten, pénteken a BUX 126 964,02 ponton zárt, 2,36 százalékkal, 3066,32 ponttal alacsonyabban, mint az előző héten.
2026. 02. 15. 13:00
Megosztás:

Kereseti és lakásépítési adatokat közölnek a jövő héten

A jövő héten közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a keresetek tavaly decemberi és a lakásépítések, építési engedélyek tavalyi I-IV. negyedévi statisztikáit.
2026. 02. 15. 12:00
Megosztás:

Erős szélre figyelmeztet a katasztrófavédelem

A meteorológiai előrejelzések szerint a Dunántúlon és az északkeleti országrészben viharos szél várható - közölte Mukics Dániel tűzoltó alezredes az MTI-vel vasárnap. A MÁV-csoport tájékoztatása szerint az extrém erejű szél miatt a Balaton környékén fakidőlések, felsővezetéki hibák nehezítik a vasúti forgalmat.
2026. 02. 15. 11:00
Megosztás:

Megérkezett a biztosítók levele: hamarosan indul a lakásbiztosítási kampány

Fontos dátum közeleg: márciusban már harmadik alkalommal indul el a lakásbiztosítási kampány, amely során az ügyfelek a szerződés évfordulójától függetlenül válthatnak biztosítást. Az ezzel kapcsolatos tájékoztató levelet február közepéig kellett kiküldenie a biztosítóknak. A Bank360 szakportál összefoglalta, hogyan érdemes felkészülni a kampány előtt az ügyfeleknek, ha váltani szeretnének.
2026. 02. 15. 10:00
Megosztás:

Nem csak a kamatok csökkennek, a futamidők is nyúlnak a személyi kölcsönöknél

A közelmúltban újabb nagybank hosszabbította tíz évre a maximális futamidőt a személyi kölcsönénél, így is növelve az ügyfelek mozgásterét – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója. Ennek nyomán számítani lehet arra, hogy a közeljövőben még több szolgáltató tolja majd kijjebb a maximális futamidőt – és persze folytatódik az intenzív kamatverseny is a személyi kölcsönöknél.
2026. 02. 15. 09:00
Megosztás:

Az új KRESZ-ben kiemelt figyelmet kapnak a fogyatékossággal élők

A fogyatékossággal élőket képviselő szervezetekkel folytatódott pénteken az új KRESZ-szabályok egyeztetése. Az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) széleskörű társadalmi és szakmai egyeztetések keretében tekinti át az új KRESZ tervezetét, valamint az arra beérkező észrevételeket - közölte a tárca szombaton az MTI-vel.
2026. 02. 15. 07:00
Megosztás:

Nagy-Britannia repülőgéphordozó-flottát telepít az Atlanti-óceán északi vizeire

Nagy-Britannia repülőgéphordozó-flottát telepít az Atlanti-óceán északi vizeire - jelentette be Keir Starmer brit miniszterelnök szombaton.
2026. 02. 15. 06:00
Megosztás: