70 százalékkal emelkedett az álláshirdetések száma tavaly óta

Áprilistól a járványügyi korlátozások feloldásával több ágazat is újraindult, a vállalatok bátrabban mertek tervezni, így erős munkaerőhiány alakult ki a piacon. A verseny a munkavállalókért a járványhelyzet előtti, 2019-es évnél is erősebb. Ezzel párhuzamosan a munkakeresési kedv is növekedett, a dolgozók – miután érzékelték a lehetőségeik bővülését – bátrabban vágtak bele a munkahelyváltásba. – derül ki a Profession.hu HR-körkép 2021 című friss, reprezentatív kutatásából. Egy ilyen versenyhelyzetben kulcsfontosságú kérdés a cégek számára, hogy hogyan tudják megszerezni a számukra legalkalmasabb munkavállalókat és megtartani a dolgozóikat.

70 százalékkal emelkedett az álláshirdetések száma tavaly óta

Csúcson a munkaerőpiac, jelentős a munkaerőhiány

Az álláshirdetések száma meredeken emelkedni kezdett a korlátozások feloldását követően, ez pedig jelentős munkaerőhiányt okozott: a tavalyi évhez képest 70 százalékos növekedés látszik a feladott hirdetések esetében – hangzott el Profession.hu őszi Online HR konferenciáján.

A munkaerőhiány differenciáltan jelenik meg és ágazatonként eltérő mértékben. Az IT szektorban például soha nem látott passzivitás tapasztalható: a 2019 előtti időszakhoz képest is többet kell küzdeniük a cégeknek és a toborzást végző szakembereknek egy megfelelő jelöltért. Általánosságban elmondható, hogy a sok nyitott pozíció miatt az álláskeresőknek több lehetőségük nyílt válogatni az ajánlatok között, emellett a munkahelyekkel kapcsolatos preferenciáik is megváltoztak, például a home office lehetősége a váltás egyik legfontosabb motivációs tényezőjévé vált.

Kihívás ideális kollégát találni

A megfelelő munkavállalók megszerzése és megtartása ebben a helyzetben kulcsfontosságú, dolgozókat elveszíteni fokozott kockázatot jelent a cégek számára. Korábban a bizonytalan helyzet miatt az emberek kevésbé mertek munkahelyet váltani, az álláshirdetések számának növekedésével viszont a munkakeresési kedv is jelentősen nőtt.

A növekvő zajban a vállalatoknak nehezebb elérniük, megszólítaniuk a számukra megfelelő álláskeresőket, ezt pedig a toborzásra fordított kiadások emelkedése is jól mutatja. A megkérdezett vállalatok 29 százaléka válaszolta azt, hogy több pénzt fordít toborzásra, és mindössze 7 százalékuk költ erre kevesebbet, mint a tavalyi évben. 2020-ban a munkaadóknak csak 13 százaléka növelte a folyamatra fordított kiadásait, 14 százalékuk viszont csökkentette azokat.

Fontos a hatékony, gyors toborzás

A HR stratégiák kidolgozására fordított pénzek elmaradtak a járványhelyzet előtti, 2019-es évhez képest, ennek oka pedig a bizonytalan helyzet volt. „Évről évre megkérdeztük a cégeket, hogy készítenek-e HR stratégiát. Amíg ennek gyakorisága 2019-ig folyamatosan emelkedett, a járványhelyzet okozta bizonytalanság miatt idénre jelentősen csökkent. 2019-ben a megkérdezett vállalatok 45 százaléka készített emberi erőforrásokra vonatkozó tervet, 2021-ben mindössze 29 százalékuk.  A bizonytalan helyzet miatt a munkáltatók egyre inkább igyekeztek a meglévő, rögzített toborzási és kiválasztási metódusaikra támaszkodni” – fogalmazott Martis István, a Profession.hu ügyvezetője.

A toborzásnál érdemes nagy lendülettel elindulni, mert ha elhúzódik a folyamat és az adott pozíció betöltetlen marad, az elvégzendő munka a meglévő kollégákat terheli. Fontos a toborzás során, hogy több csatornát alkalmazzunk párhuzamosan, így nagyobb eséllyel és rövidebb idő alatt találhatunk megfelelő jelöltet. „A hibák jelentős része abból adódik, hogy mindig egyetlen adott csatornát használnak a toborzók és a vezetők, és csak akkor állnak át egy alternatívára, ha már kiderült, hogy az addigi módszer eredménytelen. Így történhet, hogy akár egy év is eltelik, mire be tudnak tölteni egy pozíciót. Fontos, hogy a csatornákat jól válasszuk meg és időben is közel folytassuk egymáshoz képest a kampányokat a különböző platformokon. A jelentkezőket pedig érdemes egy adott platformra terelni, ezzel időt és kapacitást spórolhatnak a cégek és a toborzók is” – mondta Szigeti Nikoletta, a Profession Services üzletágvezetője.

Egyéni nehézségek és bizalom

A kerekasztal-beszélgetés résztvevői a járványhelyzethez való alkalmazkodással járó emberi és szervezeti nehézségeket járták körül. Dr. Beck-Bíró Kata, szervezetfejlesztő tanácsadó, Bíró Pál a Google Magyarország Country Managere, Lám István, a Tresorit társalapítója, valamint Knezevics Viktor, SSC szakértő a kölcsönös, transzparens és őszinte kommunikáció fontosságát hangsúlyozták és indokolták gyakorlati tapasztalataikkal. A járványhelyzet számos vállalat alkalmazkodóképességét próbára tette, és a korábbinál sokkal inkább előtérbe kerültek a kollégák egyéni problémái. A szervezeten belüli emberi kapcsolatok fenntartása és ápolása jóval nehezebb a távmunkavégzésre való átállás óta, ennek a megoldására, áthidalására pedig – lehetőségeikhez mérten – javasolt törekedniük a cégeknek. Kiemelték a munkatársak számára biztonságos szervezeti légkör fontosságát, ahol lehetőséget kapnak a kollégák a problémáik megosztására. A vezetőknek pedig ezeket figyelembe véve érdemes döntéseket hozniuk, ezzel erősítve a kölcsönös bizalmat.

Átadták a Nippon Paper Chemicals Europe üzemét Vácrátóton

Átadták a Nippon Paper Chemicals Europe üzemét a Pest vármegyei Vácrátóton kedden.
2025. 05. 13. 21:00
Megosztás:

Megkezdődött a 44. Országos Borverseny, mintegy 2700 palack bor versenyez

A kedden kezdődött 44. Országos Borversenyen 239 pincészet 890 bormintája, összesen majdnem 2700 palack bor versenyez – közölték az esemény szervezői kedden az MTI-vel.
2025. 05. 13. 20:00
Megosztás:

Szijjártó Péter: az autóipar a globális nehézségek ellenére továbbra is a magyar gazdaság húzóereje

A magyar autóipar a globális nehézségek ellenére is meg tudta őrizni a teljesítményét, és továbbra is a hazai gazdaság húzóereje tudott maradni - jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Budapesten.
2025. 05. 13. 19:30
Megosztás:

Az MNB üdvözli a jegybanktörvény módosítását

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) új vezetése már hivatalba lépése előtt világossá tette: a jegybank a jövőben kizárólag a törvényben meghatározott alapfeladatok ellátására fókuszál, elkötelezett az intézmény átlátható és hatékony működése mellett. Ezt a célkitűzést segíti az Országgyűlésnek benyújtott, a jegybanktörvény módosításáról szóló törvényjavaslat - közölte a jegybank az MTI-nek kedden küldött közleményében.
2025. 05. 13. 18:30
Megosztás:

Csökkent a növényvédő szerek eladása az EU-ban

Az Európai Unióban 2023-ban mintegy 292 ezer tonna növényvédő szert adtak el, ami 2011 óta a legalacsonyabb érték, és az ezt megelőző évhez képest 9 százalékos, 2021-hez viszonyítva pedig 18 százalékos visszaesést jelent - közölte kedden az unió statisztikai hivatala, az Eurostat.
2025. 05. 13. 18:10
Megosztás:

Csütörtöktől fogad vendégeket Hévíz legújabb szállodája

Elsősorban a hazai turistákra, valamint a környező országokból érkező vendégekre számít Hévízen a csütörtöktől vendégeket fogadó Le Primore Hotel & SPA, ami Magyarország legnagyobb prémium spaszállodájaként nyitja meg kapuit - közölte a keddi sajtóbejáráson a hotel igazgatója.
2025. 05. 13. 17:30
Megosztás:

Új vezérigazgató a Graphisoft Park SE élén

A Graphisoft Park SE vezérigazgatói posztját július elsejétől Bognár Tünde tölti be, miután a vállalatot 30 éve irányító Kocsány János nyugdíjba vonul - közölte az igazgatótanács döntése alapján a társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján kedden.
2025. 05. 13. 17:00
Megosztás:

Az amerikai költségvetés többlettel zárt áprilisban

Az amerikai költségvetés 258,4 milliárd dollár többlettel zárt áprilisban, ami 23,3 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi 209,5 milliárd dollár aktívumot - áll a amerikai pénzügyminisztérium jelentésében.
2025. 05. 13. 16:05
Megosztás:

Sok egészségügyi újítás reked a laborokban Európában – így juthatnak el a betegekhez a magyar startupok innovációi

Május 19-ig várja a magyar startupok jelentkezését az EIT Health InnoStars Awards program, mely segít az egészségügyi innovátoroknak tesztelni ötleteiket és befektetőket találni, hogy újításaik gyorsabban jussanak el a páciensekhez. Mivel az induló cégeknek a kórházakkal való együttműködés az egyik legnagyobb kihívás, a program az idei évtől kiemelten segít eligazodni a közbeszerzési rendszerekben a korai fázisú startupoknak. A program testre szabott támogatással várja a korai fázisú és az érettebb startupokat is, amelyek akár 18, illetve 12 ezer eurós okos tőkéhez juthatnak. A novemberi döntőn a legjobb csapatok nemzetközi zsűri előtt mutatkozhatnak be, és akár 25 000 eurós díjat nyerhetnek. Az InnoStars Awards-on már eddig is sikeresen szerepeltek magyar cégek, köztük a NICOWL és a DokiApp, amelyek azóta újabb jelentős mérföldköveket értek el.
2025. 05. 13. 15:33
Megosztás:

Csütörtökig célszerű igényelni a 2025-ös agrárbiztosítási díjtámogatást

A Magyar Államkincstárhoz (MÁK) benyújtott egységes támogatási kérelemben 2025-ben is május 15-ig lehet szankciómentesen igényelni az agrárbiztosítási díjtámogatást. Aki így tesz, akár 70 százalékát is visszakaphatja idén befizetett agrárbiztosítási díjainak. A május 15-e után benyújtott igénylések esetében a támogatás összege minden munkanapnyi késedelem után egy százalékkal csökken, június 9-ét követően pedig teljesen elvész a támogatás igénylésének lehetősége erre az évre – hívja fel a figyelmet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ).
2025. 05. 13. 15:00
Megosztás:

Mennyibe kerül most egy albérlet Budapesten? Albérlet árak 2025 május

A budapesti albérletpiacon az elmúlt hónapokban is erőteljes áremelkedés zajlott. Kérdés azonban, hogy meddig lehet elmenni a bérleti díjak emelésénél a jelenlegi gazdasági növekedés és reálbérek mellett, és hogy az milyen hatással lesz az ingatlanpiac egészére.
2025. 05. 13. 14:30
Megosztás:

Mi az, ami kéthete 4, múlt héten 3, most pedig már csak 2?

Az amerikai kamatcsökkentési várakozás.
2025. 05. 13. 14:00
Megosztás:

Várt feletti eredmény a Richtertől

Az Erste szektorelemzője ma reggel tette közzé a Richter első negyedéves eredményéről szóló angol nyelvű összefoglalóját. Az elemzés főbb megállapításai:
2025. 05. 13. 13:30
Megosztás:

Kihalás szélére kerülhet a középvezetői réteg, és ez nagy baj

A munkaerőpiac éppen a feje tetejére készül állni: a fiatal generációk nem vágynak középvezetői székekbe, a cégek pedig egyre nehezebben találnak utánpótlást. A Z generáció számára a karrier egyre kevésbé az előléptetésről, inkább az önmegvalósításról, a rugalmasságról és a work-life balance-ról szól. Ami egykor presztízs, elismerés volt, az ma sokak szemében puszta nyűg.
2025. 05. 13. 13:00
Megosztás:

Megindulnak a razziák: a NAV bekeményít a multiknál

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) idén kiemelten ellenőrzi a legnagyobb cégeket, köztük a bankokat, biztosítókat és a többmilliárdos adóteljesítményű vállalatokat – hívta fel a figyelmet Vizer József, az ICT Európa vezető adószakértője. A vizsgálatok középpontjában a társasági adókedvezmények, a kapcsolt cégekkel kötött ügyletek árazása és a transzferáras dokumentációk állnak. Az új globális minimumadó miatt a NAV külön figyelmet fordít az adózott eredmény és az elhatárolt veszteségek könyvelésére is.
2025. 05. 13. 12:30
Megosztás:

Rekordkereslet mellett is találni 10% alatti személyi kölcsönt a piacon

Bár a személyi kölcsönök átlagos hitelköltség mutatója még mindig meghaladja a 15%-ot, egyre több bank kínál olyan konstrukciókat, amelyek 10% alatti kamattal is elérhetők – derül ki a money.hu friss összeállításából. A bármire költhető hitel iránti kereslet különösen élénk az elmúlt hónapokban: márciusban rekordösszegű személyi hitelt vettek fel a magyar háztartások, összesen több mint 90 milliárd forint értékben. A legjobb kamatokat ugyanakkor jellemzően csak azok érhetik el, akik megfelelnek bizonyos – jövedelemre, hitelösszegre vagy számlahasználatra vonatkozó – feltételeknek.
2025. 05. 13. 12:00
Megosztás:

Nagy Márton: Európa legnagyobb adócsökkentési programját végrehajtjuk, miközben a költségvetés stabilitása nem sérülhet

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter hétfőn az Eurogroup kibővített brüsszeli ülésén, kedden pedig az ECOFIN tanácskozásán vett részt. A tárcavezető az uniós pénzügyminiszterekkel tartott tárgyalását követően az egész EU-t érintő költségvetési kihívásokról nyilatkozott az MTI-nek.
2025. 05. 13. 11:30
Megosztás:

Emelkedtek a fejlett gazdaságok kötvényhozamai

Az amerikai-kínai átmeneti vámmegállapodás hatása dominált tegnap a fejlett gazdaságok kötvény- és devizapiacain.
2025. 05. 13. 11:00
Megosztás:

Pixelkód és forrasztópákák – hogyan lett a nappali 2025-re high-tech játszótér?

A harmadik személyű elbeszélő úgy látja: 2025-re az otthoni barkács már korántsem „csináld-magad” polc összeszerelést jelent. A hobbista mostanra 3D-nyomtatót lő a sarki garázsvásáron, mikrokontrollert rendel éjszaka, és másnapra a postaládában lapul a csomag. Nem csoda, hogy a nappalikra egyre gyakrabban ragasztják a „mini makerspace” matricát.
2025. 05. 13. 10:30
Megosztás:

Növekedéssel kezdték hetet az európai indexek

Az európai részvények hétfőn emelkedéssel indították a hetet, miután az Egyesült Államok és Kína megállapodtak a vámok ideiglenes csökkentéséről, enyhülést hozva a kereskedelmi háború által megrendített globális piacok számára.
2025. 05. 13. 09:30
Megosztás: