Növekedési pályán az ökológiai gazdálkodás, már stabilan 300 ezer hektár fölött az ökoterület nagysága

Tovább nőtt a hazai ökológiai gazdálkodásba bevont területek mérete, amely így stabilan meghaladja a 300 ezer hektárt. A Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács Öko Vetőmag Munkacsoportja szerint a hazai Öko Cselekvési Terv (hivatalosan Nemzeti Cselekvési Terv az Ökológiai Gazdálkodás Fejlesztéséért 2022-2027) megfelelő ösztönző erőt képvisel ahhoz, hogy az évtized végére kétszeresére növekedjen az öko területek részaránya, amely magával húzná az öko vetőmagok iránti keresletet is.

Növekedési pályán az ökológiai gazdálkodás, már stabilan 300 ezer hektár fölött az ökoterület nagysága

„Az Európai Unió támogatási ösztönzőinek és az új, 2025-ben indult ötéves hazai támogatási programnak köszönhetően a magyar öko ágazat dinamikusan fejlődik, a tanúsítással érintett területek mérete már stabilan meghaladja a 300 ezer hektárt, ugyanakkor az Európai Unióban a felzárkózó tagállamok között vagyunk a 6,3%-os öko területarányunkkal az EU 10,5%-os átlagával szemben. A gyümölcsültetvények tekintetében viszont az EU-átlag fölött áll Magyarország”, ismertette dr. Mikó Péter, a Vetőmag Szövetség Öko Vetőmag Munkacsoportjának elnöke.

Mint kifejtette: hazánkban is a rét és a legelő dominál az öko területek között (55%). Ezt követik a szántók (36%), majd a dinamikusan növekvő öko gyümölcstermő ültetvények (7%). A hazai átlagos ökogazdaság kisebb méretű (12 ha), mint az európai átlag, viszont az öko területek több, mint felét a 300 hektárnál nagyobb gazdaságok kezelik.

A szántóföldi öko növények közül a lucerna és más zöldtakarmány-növények, a kalászosok – (búza, rozs, árpa), a kukorica és a napraforgó, valamint a borsó a legjelentősebb kultúrák. Zöldségben a gyökérzöldségek - hagyma, répa, burgonya - és a népszerű konyhakerti fajok, a paradicsom, paprika, valamint tökfélék és a saláták a legkelendőbbek. A gyümölcsöknél a betegségeknek legjobban ellenálló fajokkal (pl. alma, meggy, bodza) dolgoznak legszívesebben az öko gazdák.

A hazai élelmiszeriparban leginkább a főbb gabonaféléket dolgozzák fel, emellett az olajipari növények közül a napraforgó és szója, továbbá a borsó, valamint lucerna, kukorica feldolgozása is jelentős. A feldolgozást nem igénylő növények elsősorban a hazai friss piacon kelnek el, míg a tömegtermelést biztosító gabonafélék és ipari növények nagy része exportra kerül.

Mit nyer a fogyasztó, a termelő és a környezet?

A tanúsított öko termékek szermaradvány-mentes, magas beltartalmi értékű élelmiszereket jelentenek a fogyasztók számára. A termelők pedig hosszú távon megőrzik talajuk termőképességét, miközben a kémiai inputanyagok mellőzésével fenntarthatóbb gazdálkodási rendszert alakíthatnak ki. Az öko gazdálkodás erősíti a biodiverzitást, csökkenti a vizek szennyeződését és a mezőgazdaság ökológiai lábnyomát is, emellett az itt alkalmazott fenntartható talajgazdálkodás nagyobb szervesanyag-tartalmat produkál a talajokban.

A hazai ökológiai ágazat növekedését továbbra is fékezi a feldolgozóipar fejletlensége, az ingadozó felvevőpiac és az importtermékekkel való árverseny. A kézi és gépi munkaerőigény az öko gazdálkodásban jóval magasabb, miközben a hozamok gyakran alacsonyabbak, ez komoly nyomást helyez a gazdák jövedelmezőségére.

Az öko vetőmag előállítására használt terület mérete jelenleg kicsi, hiszen a visszafogott vetőmag mellett szinte kizárólag konvencionális csávázatlan vetőmagot használnak a gazdák. Ezen az állapoton nemcsak a gazdák, hanem a vetőmagforgalmazók is tudnának javítani: a kínálati oldalt diverzifikálva nagyobb eséllyel találják meg a gazdák a kívánt fajta öko vetőmagját. A fajtakínálat jelenleg gyérnek számít még azoknál a fajoknál is, amik már évek óta, rendszeresen megtalálhatók a NÉBIH által üzemeltetett Öko Vetőmag Adatbázisban.

Hazánkban az öko gazdálkodást érintő kutatás rendkívüli fejlődést mutatott az elmúlt évtizedben. A kutatás és nemesítés során az öko gazdák valós igényeire, kihívásaira keresik a válaszokat, mint például a termesztési körülményeikhez alkalmazkodó fajták kiválasztása, nemesítése.

A szövetség Ökológiai Vetőmag Munkacsoportja már több mint fél évtizede dolgozik azon, hogy javítsa az öko vetőmaghasználatot és ösztönözze a fémzárolt vetőmag alkalmazását. A munkacsoport célja kettős: egyrészt a biogazdák fémzárolt ökológiai vetőmaghasználatának ösztönzése, másrészt az elsődlegesen export célra termelő vetőmagos cégek bevonása a hazai öko vetőmag forgalmazásba.

A VSZT Öko Vetőmag Munkacsoport legnagyobb eredménye, hogy elindította az öko posztregisztrációs fajtateszteket, melyek eredményeit széles körben évről-évre közzéteszik, hogy ezáltal is tudatos fajtaválasztásra ösztönözze a gazdákat. Ezek az ÖMKi által koordinált kísérletek őszi kalászosokkal (búza, tönköly; újabban tritikálé és árpa) indultak 2020 őszén, ami mellett több évben is volt tavaszi vetésű csemegekukorica, szója kísérlet és őszi borsó kísérlet is.

A munkacsoport munkájának ösztönző hatása eredményeképpen a hazai nemesítés is megtalálta már a jövőképét az ágazatban, és idén bejelentésre került két ökológiai nemesítésű őszi búza fajtajelölt.

Egy évtized maradt az öko átállásra

„A hazai Öko Cselekvési Terv megfelelő ösztönző erőt képvisel ahhoz, hogy 2030-ig megduplázzuk az öko területeink részarányát, amely magával fogja vonni a vetőmag iránti kereslet növekedését is. Emellett 2036-ig, az öko szektorban a kötelező öko vetőmag használat bevezetéséig – a csávázatlan konvencionális vetőmag használatára irányuló, derogáció-kérelmezési lehetőség megszűntetéséig - már csak 10 évünk van, ezért az öko vetőmagszektor dinamikus fellendülése prognosztizálható”, hangsúlyozta dr. Mikó Péter.

A munkacsoport elnöke szerint fontos a vetőmagtermesztés technológiájának javítása is a precíziós gazdálkodás, a regeneratív gazdálkodás, a szenzor-alapú előrejelzési rendszerek használatával. Az újabb, öko-célú fajták termesztése mellett, a vetőmag-feldolgozás fejlesztésével költséghatékonyabbá lehet tenni a termesztést, és csökkenteni a konvencionális vetőmaghoz viszonyított felárat is, ezek pedig együtt jelentős ösztönzést adnának az öko vetőmaghasználat növekedése felé.


2026-ban már a telekvásárlásnál eldőlhet, mennyibe kerül az építkezés

A mobil- és modulházak népszerűsége robbanásszerűen nőtt az elmúlt években, a piac fejlődésével párhuzamosan pedig a szabályozási környezet is egyre letisztultabbá válik. 2026-tól az új TÉKA (Településrendezési és Építési Követelmények alapszabályzata) hatálybalépésével és az egyszerű bejelentés intézményének finomhangolásával új, professzionális korszak kezdődik a hazai építészetben. A rendezetlen, átgondolatlan megoldások helyét végérvényesen átveszi a tudatos, biztonságos és hosszú távon is értékálló otthonteremtés, mely minden építkezőtől alaposabb előkészületet kíván.
2026. 06. 21. 05:00
Megosztás:

Kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás: megugró kárkifizetés, tovább eső díjak

A személyautók kötelező gépjármű-felelősségbiztosításának átlagos éves díja közel 5 százalékkal csökkent idén március végén az előző év azonos időszakával összevetve. Eközben a károkra majdnem 12 százalékkal többet fizettek a biztosítók, amely a piaci verseny éleződését mutatja.
2026. 06. 21. 04:00
Megosztás:

Miért gondolja a kriptovilág két legnagyobb milliárdosa, hogy a Bitcoin már elérte a mélypontját?

A bitcoin (BTC) 2026 nagy részében nehéz időszakon megy keresztül.
2026. 06. 21. 03:00
Megosztás:

Figyelmeztetés jött! A gondosóra viselők figyelmét hívják fel

A Gondosóra sok idős ember és hozzátartozó számára ad megnyugtató biztonságérzetet, ám egy lényeges dolgot újra és újra ki kell emelni: az eszköz csak akkor tud segítséget nyújtani, ha ténylegesen használatban van. Nem elegendő csupán átvenni, otthon tárolni pedig különösen nem szerencsés, ha végül a fiókban, az éjjeliszekrényen vagy a táskában marad.
2026. 06. 21. 02:00
Megosztás:

7 fontos szabály minden nyugdíjasnak: ezen múlhat a teljes nyugdíj

Sokan csak akkor kezdenek el komolyan foglalkozni a nyugdíjjal, amikor már közeledik a korhatár, pedig a jogosultság évekkel korábban eldőlhet. Nem mindegy, hány év szolgálati idő gyűlt össze, melyik évben született az igénylő, és az sem, hogy teljes vagy résznyugdíjról van-e szó.
2026. 06. 21. 01:00
Megosztás:

JD Vance: Az amerikai delegáció Genfben várja a tárgyalások megkezdését

Az amerikai kormányzat tárgyalódelegációja már Genfben van, és bizonyos technikai részleteken dolgozik az iráni féllel tervezett tárgyalások megkezdéséhez - jelentette ki JD Vance amerikai alelnök szombaton.
2026. 06. 21. 00:05
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél az ötös lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 25. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 06. 20. 23:00
Megosztás:

Sulyok Tamás harcolni fog a maradásáért

Sulyok Tamás jogi eszközök alkalmazásával is harcolni fog a maradásáért, és azzal vádolta meg az új kormányfőt, hogy összeesküvést sző az állami intézmények feletti ellenőrzés megszerzésére, melynek révén nagyobb abszolút hatalma lenne, mint Orbán Viktor előző miniszterelnöknek volt. A köztársasági elnök a Politico című brüsszeli hírportálnak adott, szombaton megjelent interjúban beszélt erről.
2026. 06. 20. 21:00
Megosztás:

Irán bejelentette a Hormuzi-szoros lezárását

Irán legfelsőbb közös katonai parancsnoksága szombaton bejelentette a Hormuzi-szoros újabb lezárását a hajóforgalom elől - számolt be a Mehr iráni állami hírügynökség.
2026. 06. 20. 20:00
Megosztás:

Nigéria rátalált a dollártokenekre: a stabilcoinok letörhetik a drága hazautalások költségeit

Nigériában egyre többen fordulnak dollárhoz kötött stabilcoinokhoz, amikor külföldről szeretnének pénzt hazaküldeni, családot támogatni, beszállítókat fizetni vagy védekezni a helyi deviza ingadozása ellen. A képlet egyszerű: a hagyományos pénzküldési csatornák sokszor drágák és lassúak, miközben a stabilcoinok 24/7 elérhető, gyors és gyakran olcsóbb alternatívát kínálnak.
2026. 06. 20. 19:00
Megosztás:

EUIPO: a formatervezésen alapuló iparágak különösen ki vannak téve a hamisítás veszélyének

A formatervezésen alapuló iparágak különösen ki vannak téve a hamisítás veszélyének: becslések szerint a divat- és ruházati ágazatban évente 12 milliárd euró, a kézitáskák és az ékszerek esetében 2,7 milliárd euró veszteség keletkezik hamisítás miatt; csak Magyarországon a hamisítványok több mint 160 millió eurós veszteséget okoznak ezeken a területeken - közölte az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) pénteken az MTI-vel.
2026. 06. 20. 18:00
Megosztás:

Vasárnap kezdődik a csillagászati nyár

Vasárnap kezdődik a csillagászati nyár, a napforduló 10 óra 24 perckor lesz - írta a HungaroMet Zrt. szombaton a honlapján.
2026. 06. 20. 17:00
Megosztás:

A termesztett növények számára a nagy meleg komoly stresszt jelent

A termesztett növények számára a hőség komoly stresszt jelent, ami általánosságban hatással van mind a termés mennyiségére, mind a minőségére; ráadásul a helyzetet tovább súlyosbítja, ha az éjszakai lehűlés elmarad, mert 18-20 Celsius fok feletti éjszakai hőmérsékletnél a növény nem tud regenerálódni és a felhalmozott tartalékait éli fel a légzéssel - közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) az MTI kérdésére válaszolva.
2026. 06. 20. 16:00
Megosztás:

MÁV: Június 20-án indul a nyári főszezoni menetrend

Kétszer annyi vonat közlekedik a Balatonhoz június 20-án induló nyári főszezonban mint eddig, az ülőhelyek száma pedig megháromszorozódik a nyári csúcsforgalomban - tudatta az MTI-hez szombaton eljuttatott közleményében Hegyi Zsolt, a MÁV-csoport vezérigazgatója.
2026. 06. 20. 15:00
Megosztás:

Nem a legjobb pályázó nyer

Az Európai Bizottsággal létrejött megállapodást követően hamarosan újra jelentős uniós fejlesztési források nyílhatnak meg a magyar vállalkozások előtt. A Niveus és az IBSH szakértői szerint azonban nem azok kerülnek előnybe, akik a pályázati kiírások megjelenése után kezdenek kapkodni. A nyertes cégek már most évekre előre terveznek, előkészítik beruházásaikat, biztosítják a szükséges önerőt, rendezik pénzügyi és jogi hátterüket, és azt vizsgálják, hogy a várható támogatások miként illeszthetők a vállalkozás hosszú távú stratégiájába.
2026. 06. 20. 14:00
Megosztás:

Stabilnak érzik a munkájukat a fiatalok, de a megbecsültség hiányzik

A fiatal dolgozók több mint fele stabilnak érzi munkahelyét, ugyanakkor mindössze 36%-uk érzi magát igazán megbecsültnek a K&H ifjúsági index 2026 első negyedéves adatai szerint. A kutatás arra is rámutatott, hogy a nyelvtudás továbbra is erősen meghatározza a fiatalok munkaerőpiaci lehetőségeit, miközben jelentős különbségek látszanak a fővárosi és vidéki válaszadók tapasztalatai között.
2026. 06. 20. 13:00
Megosztás:

Az Apple megnyitotta a brazil iOS-fizetéseket: új korszak jöhet a stabilcoin tárcáknak?

Az Apple Brazíliában olyan változtatást vezet be, amely komoly lehetőséget nyithat a kriptós alkalmazások, különösen a stabilcoin tárcák előtt. A fejlesztők alternatív alkalmazásboltokat és külső fizetési megoldásokat is használhatnak digitális termékekhez, ami új lendületet adhat a mobilos kriptofizetéseknek.
2026. 06. 20. 12:00
Megosztás:

Logisztikai központot nyitott Győrben a PHOENIX Pharma

Átadta nyolcmilliárd forintos beruházással épült, 6550 négyzetméteres logisztikai központját pénteken a PHOENIX Pharma Zrt. Győrben, a létesítmény a vállalat saját forrásaiból épült meg az M1-es autópálya közelében.
2026. 06. 20. 11:00
Megosztás:

Elindult az első MiCA-kompatibilis svéd korona stabilcoin: bemutatkozott a SEKAU

Az AllUnity elindította a SEKAU-t, az első teljes fedezettel rendelkező, svéd koronához kötött stabilcoint, amely az Európai Unió MiCA szabályozási keretrendszere alapján készült. Az új digitális eszköz fontos lépés lehet az európai kriptopiacon, ahol egyre nagyobb igény mutatkozik a szabályozott, nem dolláralapú stabilcoinok iránt.
2026. 06. 20. 10:00
Megosztás:

Megkezdte működését a Magyar Állatvédelmi Élelmiszerbank

Megkezdte működését az Európában is egyedülálló Magyar Állatvédelmi Élelmiszerbank azzal a céllal, hogy állati élelmezésre szolgáló termékeket mentsen meg, majd rászoruló állatvédelmi szervezeteknek, szociális intézményeknek, önkormányzatoknak adományozva menhelyeken, gyepmesteri telepeken vagy magánszemélyeknél visszaszorítsa az állatok éhezését - mondta csütörtöki székesfehérvári sajtótájékoztatóján Lajos Bence alapító.
2026. 06. 20. 09:00
Megosztás: