Itt a friss adat - 8 százalék alatt az éves infláció
A maginfláció 0,3 százalékkal nőtt havi szinten, és így az éves magindex 9,1 százalékon állt novemberben.
A friss tényadat nem okozott különösebb meglepetést. Az élelmiszerek havi szintű 0,5 százalékos drágulása kissé magasabb lett az általunk vártnál, miután az idényáras élelmiszerek árai 6,6 százalékkal nőttek októberhez képest.
A járműüzemanyag-árak tovább csökkentek, havi szinten 3,6 százalékkal, ismét érdemben támogatva a folytatódó dezinflációt. Jó hír volt még a dezinfláció tartóssága szempontjából, hogy a szolgáltatás-infláció továbbra is viszonylag mérsékelt maradt.
Ebben a főcsoportban 0,3 százalékos hó/hó emelkedést regisztrált a KSH, míg éves szinten a szolgáltatások 9,1 százalékkal drágultak.
A stagnáló havi árindex és a továbbra is támogató bázishatás együttese ismét jelentős csökkenést hozott tehát az éves indexben. Decemberben is hasonló tendenciát várunk: ha a benzinár nem fordul, akár 6 százalék alá is beeshet az éves headline index.
Január-februárban még kitart a bázishatás támogató szerepe, és a várhatóan már jóval magasabb havi drágulások ellenére is – amit az év eleji átárazások mellett a jövedéki adó emelése is hajt majd – tovább lassul az éves index. Így az 5 százalék alatti éves infláció akár már januárban megérkezhet, azonban nem lesz valószínűleg tartós.
grafikon forrása: KSH.hu
A támogató bázishatás kifulladásával legkésőbb a második negyedévben visszakanyarodhat az éves index 5 százalék fölé, és várhatóan ott is marad a 2024-es év hátralévő részében.
A mostani adat nem indokol változtatást a monetáris politikában. Az MNB az idei év utolsó ülésén várhatóan további 75 bázisponttal vágja le az alapkamatot: 10,75 százalékra. A dezinfláció tavaszra várt kifulladása azonban vélhetően március környékén a monetáris enyhítési stratégia újabb átgondolására készteti majd a jegybankot. (Nyeste Orsolya, vezető makrogazdasági elemző, ERSTE)