800 milliárd forintba kerülne Magyarországnak az EU embargója az orosz energiahordozókra

Czepek Gábor azt mondta, a magyar kormány csak azt akarta, hogy a gyorsított ukrán csatlakozásról mondjanak véleményt demokratikusan a magyar emberek, és múlt héten meg is érkezett az EU részéről a válasz, a szankció, eszerint az orosz gáz, kőolaj és urán szolgáltatásra embargót vezetne be, amely sok országot érint, de igazán Magyarországot és Szlovákiát.
"Nehéz ezt nem úgy értelmezni, minthogy egy következménye lenne annak, hogy aki nem áll be a sorba, az számíthat a szankciókra, és ez meg is érkezett sajnos" - tette hozzá.
Kiemelte:
az orosz energiaembargó közvetlenül érinti a magyar rezsivédelmet, és azt Brüsszelben is pontosan érzik és látják, hogy ez nemcsak a jobboldali, hanem a baloldali emberek között is népszerű intézkedés, tehát amennyiben ezt gyengítik, akkor politikailag gyengítik a kormányt, ami nem más, mint "nettó belpolitika."
Az államtitkár hangsúlyozta, ha bevezeti az Európai Bizottság ezeket az intézkedéseket, akkor megkérdőjeleződhet a rezsicsökkentésre szánt összeg, mivel az "kísérteties módon" 880 milliárd forint, és ez 340 ezer forint plusz kiadást eredményezne évente egy átlagfogyasztó családnak, amely a mai árak két és felszeresét jelentené.
Ismertette,
Magyarország számára jelentős gazdasági előnyt jelent a földgáz esetében a jelenleg életben lévő szerződés a Gazprommal, eszerint minimális szállítási költséggel hozzák el a földgázt a déli határig, több ezer kilométeren át.
Az uránnal kapcsolatban elmondta, a paksi atomerőmű az orosz uránra van optimalizálva, az EU pedig most azt kéri, hogy bányásszanak uránt Magyarországon vagy állítsák át a paksi atomerőművet más típusú urán felhasználására. Ezt jelenleg nem tudják megtenni, de a kormány már kezdeményezett tárgyalásokat egy francia céggel, ami az orosz urán újracsomagolását jelentené, természetesen felárért - részletezte az államtitkár.
Hozzátette: mindezekből az következik, hogy az erőművek által felhasznált urán és földgáz drágulásával, "a villanypiacon is egy drágulásra számíthatunk", így Magyarország energiaszámlája 800 milliárd forinttal nőne.
Czepek Gábor úgy véli, Európa versenyképességi deficitben van. Példaként megemlítette, hogy Amerikában egyharmadát fizetik az európai gázáraknak, Kínában pedig egynegyedét az európai villanyáraknak.
Úgy fogalmazott, erre nem a megoldást keresi Brüsszel, hanem "tetézve a bajt, folyamatosan olyan intézkedéseket hoz, amellyel nehéz helyzetbe kerülünk, és úgy látszik, most már nemcsak az európai emberek, az európai vállalatok, hanem célzottan a magyar emberekre is intézkedéseket kívánnak bevezetni".
Éppen ezért úgy döntöttek, hogy a Voks 2025-höz csatlakozva egy tízállomásos energetikai országjárást indítanak, hogy a magyar emberek számára elmondják, ténylegesen mit jelentenek ezek az intézkedések - ismertette az államtitkár.