A bankok Isten munkáját vállalják magukra - Goldman
Lloyd Blankfein a The Sunday Times című vezető vasárnapi brit lapnak kijelentette: megérti, hogy az emberek dühösek amiatt, amit a bankárok műveltek. Hozzátette: tudja azt is, hogy ha például ő felvágná csuklóján az ereket, akkor sokan "üdvrivalgásban törnének ki". Kijelentette ugyanakkor: a bankrendszer nagyon fontos feladatokat lát el, hiszen hozzájárul a vállalatok növekedéséhez, azzal, hogy segít nekik tőkét felhajtani.
A növekvő vállalatok vagyont teremtenek, és ez teszi lehetővé, hogy "az embereknek állásuk legyen". Blankfein szerint ezzel a bankok tulajdonképpen "Isten munkáját" vállalják magukra, és társadalmilag hasznos tevékenységet folytatnak. Ez utóbbi vélekedéssel mindazonáltal még a brit pénzügyi felügyelet (FSA) vezetője sem ért egyet.
Lord Adair Turner néhány hete, a Prospect című brit közéleti magazinnak adott interjúban kijelentette: a citybeli bankok tevékenységének jelentős részéből a társadalom egészének semmilyen haszna nem származik. A Goldman Sachs hatalmas súllyal van jelen a londoni Cityben is, és a londoni pénzügyi központ messze legnagyobb haszonnal működő befektetési bankja.
Az 5500 londoni alkalmazott mindegyikére évente átlagosan 181 ezer font (52 millió forint) eredmény jutott 2000 és 2008 között; az idei fejenkénti átlagfizetés a londoni GS-központban várhatóan eléri a 458 ezer fontot (133 millió forint). Előzetes becslések szerint a Goldman Sachs az idén összesen 12 milliárd fontnak megfelelő fizetést és jutalmat oszt ki alkalmazottainak világszerte.
Az egyik vezető londoni gazdaságelemző csoport, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) nemrég kiadott új prognózisában azt jósolta, hogy a londoni City bankosai az idei év után összesen 6,012 milliárd font (több mint 1700 milliárd forint) jutalmat vehetnek fel, 50 százalékkal többet, mint tavaly.
A bankári prémiumok ügye mindazonáltal komoly feszültségeket szít a recesszió sújtotta Nagy-Britanniában, különösen azóta, hogy több brit nagybankot csak részleges államosítással lehetett megmenteni az összeomlástól. Alistair Darling brit pénzügyminiszter a kormányzó Munkáspárt őszi kongresszusán bejelentette: a kormány törvényjavaslattal készül véget vetni az évről évre "automatikusan" járó banki prémiumok gyakorlatának. A tervezet értelmében bármilyen bankvezetői jutalmat több évre elosztva lehetne csak folyósítani, és lehetővé válna a kifizetések megvonása, ha a prémiumot a hosszú távú teljesítmény nem indokolja.