Minden eddiginél többen csatlakoztak idén a Modern Gyárak Éjszakájához
Rekordnak számít az is, hogy közel 6000-en regisztráltak a gyárlátogatásokra - tette hozzá, megjegyezve: a program idén uniós társfinanszírozással valósul meg a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz (GINOP Plusz) keretében.
Kifejtette: ez a kezdeményezés kézzelfogható közelségbe hozza a résztvevő üzemeket az érdeklődők számára, ami az ismeretszerzés mellett munkaerőpiaci szempontból is hasznos a gyárak és a látogatók számára egyaránt.
Az államtitkár arról is beszélt, hogy az uniós és hazai költségvetési forrásokat összeadva idén 2800 milliárd forint értékű támogatás válik elérhetővé a vállalkozások számára. Ezen támogatások valamelyikét a 908 ezer magyar cég közül mintegy 400 ezer veheti igénybe - tette hozzá jelezve, hogy költségvetési forrásból évente 550 milliárd forint támogatás jut el különböző programokon keresztül a vállalkozásokhoz.
Hazánknak arra kell koncentrálnia, hogy miként tudja segíteni a magyar vállalkozások növekedését és méretugrását, ezzel támogatva az európai uniós vállalkozásfejlesztési célok megvalósulását is - mondta.
Így például javítani kell szerinte a magyar vállalatok hitelhez jutási mutatóját, amely 12 százalék, szemben az uniós 30 százalékkal.
A foglalkoztatottság ugyanakkor a mintegy 4,5 százalékos munkanélküliségi mutatót figyelembe véve európai szinten is kiváló, ám fontos, hogy minőségi szakemberekből se legyen hiány - húzta alá.
Jelezte: a munkavállalók 72 százaléka, azaz 2,4 millió ember kis- és közepes vállalkozásoknál dolgozik. Így amikor a kormány vállalkozásokat támogat, valójában a családokat és az embereket támogatja.
Szabados Richárd rámutatott: technológia terén Magyarország "jól áll", ám kevésbé igaz ez arra, hogy a rendelkezésre álló tudást mennyire veszik figyelembe a vállalati döntéshozók. "Fontos tehát a tudást is becsatornázni ebbe a körbe, hiszen amiben még lemaradásban vagyunk, az éppen a kutatás-fejlesztés, valamint az innováció"
- fogalmazott megjegyezve: a cégek kétharmada az elmúlt 2 évben nem invesztált K+F-be, holott ez a jövő.
Kiemelte: energetikában a jövő kulcsa az energia tárolása. A kormány álláspontja szerint a vállalkozások által fizetendő energiaár magas, ezért dolgozni kell a csökkentésén, ami mérsékli a cégek terheit. Hasonlóan igaz ez az adóterhekre is, annak ellenére, hogy ilyen vonatkozásban európai kitekintésben is kedvezőek a magyar vállalkozások feltételei - tette hozzá.