A Xetra váltja a BÉT kereskedési rendszerét

A Xetra váltja fel a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) jelenlegi kereskedési rendszerét - erről döntöttek a tulajdonosok a BÉT szerdai éves rendes közgyűlésén.

A kereskedési rendszer cseréjét a megjelent részvényesek 99,97 százaléka támogatta. Az átalakítás az idén kezdődik, és várhatóan 2013 nyarán indulhat el a Xetra rendszer a BÉT-en. A rendszercsere egyszeri költsége 180 millió forint, a licencdíj pedig évi 83 millió forint lesz, az üzemeltetési költségek évi 16 millió forintot tesznek majd ki. A brókercégek számára az átállás 25-50 millió forint közötti induló fejlesztési költséget jelent.

 

A kapcsolódás költségei pedig évi 13-19 millió forintot jelentenek a piac egészére számítva a közgyűlésen ismertetett üzleti modell szerint. A rendszer cseréjével együtt árjegyzői rendszert is bevezetnek a BÉT részvénypiacán, ettől a forgalom és a likviditás növekedését várja a tőzsde vezetése. Az árjegyzői rendszerben az árjegyzők folyamatosan vételi és eladási ajánlatokat helyeznek el azon részvények ajánlati könyvében, amelyben vállalják az árjegyzői kötelezettséget. Árjegyző a tőzsde bármely kereskedő tagja lehet bármely termékben, és terméknek több árjegyzője is lehet.

 

Az árjegyzők jelentős, 75 százalékos kedvezményt kapnak a tranzakciós díjakból. A közgyűlés döntött arról is, hogy a BÉT részvényenként 205 forintos osztalékot fizessen a tavalyi eredményéből. A tőzsde a 2011. évi 1,125 milliárd forintos adózott nyereségének a 98,7 százalékát osztja szét a részvényesek között. Az osztalékfizetés kezdőnapja május 16. Tavaly 240 forint volt a tőzsde részvényenkénti osztaléka, akkor az 1,32 milliárd forintnyi nyereség 98,4 százalékát fizette ki.

 

Mohai György, a BÉT vezérigazgatója a tőzsde éves beszámolóját ismertetve elmondta, hogy a több mint 1,1 milliárd forint adózott eredményt annak ellenére érte el tavaly a tőzsde, hogy az átlagos napi forgalom 15,2 milliárd forintra csökkent 2011-ben az előző évi 21,7 milliárdról. Megjegyezte, hogy a csökkenő részvényforgalom ellenére a kötések száma nem változott. A forgalomcsökkenés mellett a tőzsde 180 millió forint bankadót fizetett tavaly, és nem kapott osztalékot a résztulajdonában lévő KELER Zrt.-től. Hozzátette, hogy a tőzsde bevételeiben nem volt nagy változás tavaly, a működési költségeket pedig sikerült szinten tartani.

 

A múlt év eseményei közül kiemelte a BÉTa piac indulását, amelyen külföldi részvényekkel lehet kereskedni. Az indulás óta a piac forgalma 3,7 milliárd forintot ért el. Mohai György bejelentette, hogy májusban a BÉTa piacon forgó húsz részvény közül tízre elindul a határidős kereskedés is. (MTI)


Továbbra is nehéz itthon tartani a jövő autóipari mérnökeit

A műszaki felsőoktatási képzésben részt vevő hallgatók kiemelkedő mobilitási és karrier-tudatossági jellemzőkkel bírnak: a szakmai előmenetel érdekében közel 77 százalékuk kész belföldi költözésre, ám ezzel párhuzamosan 65 százalékuk a diploma megszerzését követően külföldi munkakereséssel is számol. A hazai elhelyezkedést célzók kétharmadának bérigénye meghaladja a nettó 650 ezer forintot, ami magasabb a junior mérnökök aktuális kezdő átlagfizetésénél – derült ki a Trenkwalder és az autopro.hu közelmúltbeli felméréséből.
2026. 06. 25. 16:00
Megosztás:

Bővül a WING irodaportfóliója: megvasárolta a Capital Square-t

A WING, Magyarország piacvezető és Közép-Európa egyik meghatározó ingatlanfejlesztő és -befektető vállalatcsoportja tovább erősíti jelenlétét a budapesti irodapiacon. A társaság megvásárolta a Váci úti irodafolyosó egyik meghatározó, modern irodaépületét, a Capital Square-t a CA Immótól. A tranzakcióval a WING irodaportfóliója egy kiváló adottságú komplexummal bővült a főváros legkeresettebb üzleti negyedében.
2026. 06. 25. 15:30
Megosztás:

Solanára építi stabilcoin-fizetéseit Dél-Korea legnagyobb online fizetési szolgáltatója

A dél-koreai KG Inicis a Solana blokkláncát választotta stabilcoin-alapú fizetési rendszerének kiépítéséhez. Az együttműködés nem egy szűk körű technológiai tesztet jelent: a vállalat évente több mint 400 millió tranzakciót dolgoz fel, kereskedői hálózata pedig mintegy 220 ezer elfogadóhelyet ér el. A megállapodás újabb jele annak, hogy a Solana egyre mélyebben épül be Dél-Korea hagyományos pénzügyi infrastruktúrájába.
2026. 06. 25. 15:00
Megosztás:

Csökkent a munkanélküliség májusban

2026. májusban 4 millió 654 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma a 15-74 év közötti munkaképes korú népesség körében. Egy hónap alatt 35 ezer fővel nőtt a foglalkoztatottak száma, ugyanakkor a tavaly májusi adattól 15 ezerrel elmarad. A munkanélküliek száma májusban 7 ezer fővel 209 ezerre mérséklődött, a havi munkanélküliségi ráta 4,3%-ra jött le az áprilisi 4,5%-ról, ami kedvezőbb várakozásunknál és a piaci konszenzusnál is.
2026. 06. 25. 14:30
Megosztás:

Berobbanhat a használt autó lízing Európában: 390 milliárd eurós piac épül

A növekvő finanszírozási, energia- és járműköltségek miatt egyre több vállalat alakítja át flottastratégiáját Európában. A cégek akár 10–25%-kal is csökkenthetik teljes flottaköltségeiket (TCO) a használt autó lízing konstrukciók alkalmazásával, miközben a maradványérték-kockázat a szolgáltatónál marad – derül ki az Arval Mobility Observatory legfrissebb elemzéséből. A trend gyorsan terjed: a vállalatok 45%-a már használ használt járműveket flottájában, további 85% pedig tervezi ezek integrálását.
2026. 06. 25. 14:00
Megosztás:

Teljes körű klímatelepítést indít a MediaMarkt

Országos, minősített szolgáltatási csomaggal egyszerűsíti a lakossági klímavásárlást a MediaMarkt. Sokan szembesülnek azzal a problémával, hogy a megfelelő készülék kiválasztása után rendkívül nehéz szabad és megbízható szerelőt találni, a várakozási idő pedig akár hetekre is nyúlhat. Erre a piaci résre reagálva a vállalat egy olyan komplex megoldást vezetett be, amely a vásárlástól a beüzemelésig a teljes folyamatot lefedi.
2026. 06. 25. 13:30
Megosztás:

Diákmunka: akár bruttó 2500 forintos órabérrel is számolhatnak a fiatalok, az irodai munkák a legnépszerűbbek nyáron

Júniusban elindult a roham a diákmunkákért, de vannak olyan területek, ahol már tavasszal érdeklődnek a diákok a Job Force Iskolaszövetkezet szerint. Nyáron a legtöbb fiatalt a vendéglátásban, turizmusban, kereskedelemben várják, de futárnak is sokan állnak a nyári szünetben. A dolgozni vágyó fiatalok átlagosan bruttó 2000-2500 forintos órabérrel számolhatnak, de van olyan munkakör is, ahol ez elérheti a bruttó 5 ezer forintot is. Azok, akik a karrierjüket szeretnék beindítani a nyáron, leginkább a gyakornoki programokat keresik, amely mára a vállalatok számára fontos utánpótlási csatornává vált.
2026. 06. 25. 13:00
Megosztás:

NER cégkapcsolatok számokban: 1866 cég, a teljes hazai gazdaság profitjának 10%-a és több, mint 8400 milliárd forint közbeszerzés

Az elmúlt 16 évben felépült Magyarország egyik legdurvább üzleti-politikai hálózata. A kérdés ma már nem csak az, hogyan jutott idáig, hanem az, hogy mi történik vele egy új korszakban.
2026. 06. 25. 11:55
Megosztás:

Májusban a foglalkoztatottak száma 4 millió 654 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,3 százalék volt

Májusban a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 654 ezer főt tett ki. A munkanélküliek száma 209 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,3 százalék volt - jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2026. 06. 25. 11:30
Megosztás:

Csökkentek a fejlett piaci hosszú hozamok, tovább erősödött a dollár az euróval szemben

Az amerikai állampapírpiacon tegnap csökkentek a hozamok, amit elsősorban az olajárak esése okozott: a Brent jegyzése többhavi mélypontra süllyedt, miután enyhültek az ellátási zavarokkal kapcsolatos félelmek, és egyre több tartályhajó hagyta el a Hormuzi-szorost.
2026. 06. 25. 11:00
Megosztás:

Vegyesen zártak tegnap a tengerentúli indexek a félvezetőipari részvények korrekciója és az olajárak esése közepette

Vegyesen zártak tegnap az amerikai részvénypiacok: a hangulatot elsősorban a technológiai szektor gyengélkedése és a félvezetőipari kilátások körüli bizonytalanságok határozták meg.
2026. 06. 25. 10:30
Megosztás:

Vegyesen zártak tegnap az európai indexek, miközben a befektetők az iráni háborúval kapcsolatos eseményeket figyelték

Vegyesen zártak az európai részvénypiacok szerdán, miközben a befektetők az amerikai–iráni tárgyalások alakulását értékelték.
2026. 06. 25. 10:00
Megosztás:

Júliustól csökken a THM maximum, olcsóbbak lehetnek a hitelek

Júliustól 30,25 százalékra csökken a törvény által engedélyezett THM maximum a személyi kölcsönöknél - írja közleményében a Bank360. A legutóbbi, június 24-től életbe lépő kamatcsökkentés ennél a változásnál még nem érvényesül, de a februári kamatvágás igen. Olcsóbbak lehetnek júliustól a hitelkártyák is.
2026. 06. 25. 09:30
Megosztás:

Project Pangea: valós idejű devizaelszámolást tesztelnek a bankok stabilcoinokkal

Európai és dél-koreai bankcsoportok indították el a Project Pangea kezdeményezést, amely azt vizsgálja, hogyan tehetik gyorsabbá, biztonságosabbá és hatékonyabbá a nemzetközi devizaügyletek elszámolását a szabályozott stabilcoinok. A projekt a jelenlegi T+2 rendszer helyett közel azonnali, T+0 elszámolást céloz meg euró- és dél-koreai wonalapú digitális pénzek segítségével.
2026. 06. 25. 09:00
Megosztás:

Erősödött csütörtök reggelre a forint

Erősödött a forint csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben az előző délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 06. 25. 08:35
Megosztás:

Robot, 3D nyomtatók és microlearning: 1,6 milliárd forintos fejlesztési program zárult a BGE-n

Sikeresen lezárult a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem (BGE) eddigi legnagyobb összegű európai uniós vissza nem térítendő támogatásból megvalósult fejlesztési programja. A „Digitális fejlesztés és oktatási innováció a Budapesti Gazdasági Egyetemen” című RRF-2.1.2-21-2022-00031 projekt 2022. június 7. és 2026. június 30. között, 1,603 milliárd forint támogatásból valósult meg.
2026. 06. 25. 08:00
Megosztás:

Binance MiCA-válság az EU-ban - Mit tehet a magyar Binance ügyfél?

A Binance visszavonta görögországi MiCA-engedélykérelmét alig néhány nappal az uniós átmeneti időszak lejárta előtt. A döntés nem jelenti automatikusan az ügyfélvagyon elvesztését, de komoly bizonytalanságot okoz: szolgáltatások szűnhetnek meg, pozíciókat zárhatnak le, és az európai felhasználóknak rövid időn belül dönteniük kellhet kriptoeszközeik további kezeléséről.
2026. 06. 25. 07:30
Megosztás:

Sokkoló adat: minden ötödik magyar munkavállaló ismer valakit, aki az AI miatt veszítette el az állását

Egy friss nagymintás kutatás szerint az AI egyre látványosabban hat a hazai munkaerőpiacra: a magyar munkavállalók közel ötöde tud olyan személyről a környezetében, aki a mesterséges intelligencia miatt veszítette el az állását. A felmérés emellett arra is rávilágított, hogy az AI nyertesei egyelőre egyértelműen a férfiak: több mint kétszer akkora arányban vallják magukat haladó felhasználónak és akár nyolcszor nagyobb időmegtakarítást érnek el a technológia segítségével, mint a nők.
2026. 06. 25. 07:00
Megosztás:

Így drágulnak a lottójátékok

Egységesen 500 forint lesz a hazai számsorsjátékok alapára az augusztus 3-i sorsolásoktól, két kivételtől eltekintve: a Kenó és a Luxor alapdíja 400 forintra nő. Az új díjszabást követve a nyereményekre fordított összeg is növekszik, átlagosan 25 százalékkal - tájékoztatta az MTI-t szerdán a Szerencsejáték Zrt.
2026. 06. 25. 06:30
Megosztás:

Szigorodó átláthatóság és új kötelezettségek a közbeszerzésekben – mit hoz a Kbt. friss módosítása?

A parlament 2026. június 23-án elfogadta az európai uniós forrásokhoz való hozzáférés érdekében szükséges egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslatot. A törvényjavaslat többek között a közbeszerzésekről szóló 2015. évi CXLIII. törvényt („Kbt.”) is módosítja. A Kbt.-t érintő módosítások a törvény kihirdetését követő harmadik napon lépnek hatályba – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda.
2026. 06. 25. 06:00
Megosztás: