A cseh kormányfőt javasolja alelnöknek az EBRD elnöke
A kelet-európai átalakulás finanszírozására alakult londoni bank szerdai közleménye szerint a jelenlegi cseh miniszterelnök Brigita Schmögnerovát váltaná a működési politikáért felelős alelnök posztján. Schmögnerová - korábbi szlovák pénzügyminiszter és miniszterelnök-helyettes - megbízatása augusztus végén jár le.
Mirow javaslatáról a részvényes országok képviselőiből álló igazgatótanács május 6-án dönt. Az MTI érdeklődésére az EBRD egy magas rangú illetékese szerdán nem volt hajlandó részletekbe bocsátkozni arról, hogy Fischeren kívül még kik voltak a poszt lehetséges várományosai között. Javaslatában Mirow kiemelte, hogy Jan Fischer "sikeres és népszerű" miniszterelnöke egy olyan országnak, amelynek hosszú időre visszanyúló kapcsolatai vannak az EBRD-vel.
A cseh kormányfő emellett erőteljesen elkötelezett a környezetvédelem és a fenntartható fejlődés ügye mellett, és "tántoríthatatlanul hisz" a civil társadalommal ápolt kapcsolat fontosságában - áll az EBRD elnökének szerdán Londonban ismertetett ajánlásában. A működési politikáért felelős alelnök átfogó feladata a bank környezetvédelmi és fenntartható fejlődéssel kapcsolatos politikájának kialakítása és végrehajtása.
Emellett összehangolja az EBRD befektetési stratégiáinak előkészítését a működési területhez tartozó országokban. A tisztség betöltője fokozatosan átveszi a bank nukleáris biztonsági osztályának felelősségi körét is. Ennek az egységnek a feladata az atomerőművek működési biztonságának javítása, és a felügyeleti rendszer erősítése a térségi országokban.
Meg nem erősített sajtóértesülések szerint Veres János volt pénzügyminisztert javasolta erre a posztra Bajnai Gordon miniszterelnök. Az MSZP országos elnökségének tagját egy fontos pozícióra jelöli majd - jelentette be Bajnai Gordon tavaly novemberben, a tisztséget azonban a kormányfő nem nevezte meg. Úgy nyilatkozott, hogy azt akkor nevezi meg, ha a pozíció elfoglalásának lehetősége megnyílik.