A koronavírus sem gyengítette az ingatlanpiacot

Az elmúlt két évben harmadával nőttek az ingatlanárak országszerte, ám a felújított, korszerű fűtéssel, szigeteléssel ellátott otthonok ára még ennél is nagyobb mértékben emelkedett. A fővárosban átlagosan közel 3, a vidéki városokban 1,5 millió forinttal ér többet egy korszerű, szigetelt családi ház a Covid-19 járvány tavaszi lecsengése után, az év eleji árakhoz képest – derült ki az Otthontérkép Csoport és a Knauf Insulation friss kutatásából. 2020 áprilisa és augusztusa közt átlagosan 5 százalékkal nőtt a szigetelt házak kínálati ára a fővárosban és a vidéki városokban is. A felmérésből az is kitűnik, hogy míg a kevésbé korszerű ingatlanok ára 18 százalékkal emelkedett, addig a felújított, újszerű, szigetelt otthonok közel 41 százalékkal lettek drágábbak az elmúlt két évben. Ez azt jelenti, hogy egy 100 négyzetméteres ház szigetelésével, felújításával átlagosan akár 10-12 milliós ártöbbletet is elérhetünk.

A koronavírus sem gyengítette az ingatlanpiacot

Jó árat csak a felújított, szigetelt, korszerű otthonokért adnak! De mennyivel is érnek többet ezek?

Magyarországon 2,7 millió családi ház van, amelyből közel 40 ezer eladó ingatlan szerepel az Otthontérkép Csoport adatbázisában. Pest megyét és Budapestet leszámítva egy 100 négyzetméter körüli vidéki családi ház (beleértve a sorházakat és ikerházakat is), 2018 tavaszán, már jócskán a 2015-ös árrobbanást-árugrást követően – átlagosan közel 28 milliós (27,9 milliós) irányáron volt hirdetve, ha felújított vagy újszerű állapotú volt. Két évvel később, egy hasonló ház átlagára már meghaladta a 39 millió forintot – derül ki az Otthontérkép Csoport és a Knauf Insulation adataiból. Ez jóval infláció feletti áremelkedést jelent.

„Hosszú távon az elmúlt két év összesített hivatalos inflációja alig haladta meg a 7 százalékot, tehát az újszerű, korszerű, szigetelt ingatlanban tartott vagyon értéke ezt jóval meghaladóan, mintegy 40 százalékkal nőtt.” – mondta Ballagó Antal az Otthontérkép Csoport értékesítési vezetője.

Vidéken is keresett, ami korszerűbb

Ma már a vidéki nagyvárosokban is inkább a felújított, korszerű, szigetelt házakat keresik, még akkor is, ha azok jelentősen drágábbak. Az Ingatlantajolo.hu portálon például egy felújított, 80-120 négyzetméter közötti debreceni ház – inkább a város külső részén– 20-25 millió forint feletti áron található, míg a felújítandók már 11,5-16,5 millió forinttól is megvásárolhatók.

Pécsett is nagy a különbség a 80-120 négyzetméteres családi házak esetén, míg a kevésbé korszerű, szigetelés nélküli házak 8-11 millió forinttól érhetők el, addig a felújított, szigetelt ingatlanok ára 16,5-19 millió forinttól kezdődik. Az alacsonyabb árú ingatlanoknál Győrben relatíve kisebb a különbség a felújítandó családi házak és a korszerűsített, energiatakarékos ingatlanok ára között. Míg az előbbiek 17-19 millió forinttól érhetőek el, addig korszerűsített, szigetelt otthonokért 26-33 millió forintot is elkérnek.

Jelentős ártöbblet, jobb értéktartás a korszerű házak esetén

A kutatás rámutat arra is, hogy a magyar családi ház állományon belül, immár évek óta folyamatosan nő az energiahatékony otthonok aránya, már minden ötödik ház szigetelt, és évente akár 100-150 ezer forinttal kevesebbet költ tulajdonosa rezsire. A kereslet évről-évre nő a korszerű, fenntarthatóbb otthonok iránt.

Hogyan jutsz egyszer Te is saját lakáshoz? ITT megtudhatod!

A szigetelés árnövelő hatásának érzékeltetése céljából a szigetelőanyag-gyártó és a hirdetési portál szakemberei megvizsgálták azt is, hogy az ország egyes település-típusain mennyivel magasabb áron adható el egy átlagos alapterületű, 100 négyzetméteres, szigetelt családi ház, mint egy szigetelés nélküli.

Körülbelül azonos méretű családi házak esetében 2020 áprilisa és 2020 augusztusa között is érezhetően megnőtt a korszerű, hőszigetelt családi házak kínálati átlagára. Az árak növekedése négyzetméterenként 15-28 ezer forint között volt a település típusától függően.

Attól, hogy drágább még nem kel el lassabban

Annak ellenére, hogy a hőszigetelt otthonokat drágábban kínálják eladásra tulajdonosaik, az árkülönbség és a magasabb ár nem jár az eladási idő növekedésével. „Mindenképpen megéri felújítani, szigetelni otthonunkat eladás előtt, mert annak értéke minden esetben növekedni fog, a befektetésünk többszörösen megtérül” – mondta Aszódy Tamás, a Knauf Insulation Kft. ügyvezető igazgatója.

A babaváró hitel és a csok korábbi bevezetése miatt az az általános tapasztalat, hogy a drágább, korszerűbb otthonokra megnövekedett az igény és ez az elmúlt évek alatt az árakba is beépült. Ugyanakkor az értékesítési idő a jó környék és jól eltalált árazás mellett a korszerűsítésen átesett házak esetén csökkenhet!

A Knauf Insulation szakemberei szerint is egyre több ingatlantulajdonos szigeteli a házát, amelynek kettős haszna van, az ingatlan használata során akár a rezsi fele is megtakarítható, értékesítéskor pedig akár a befektetett összeg három-, négyszeresével is nőhet a ház értéke (régiótól függően). Korábban hosszú évekig, évtizedekig igaz volt az a mondás, hogy az ember nem kapja vissza az egy-egy otthonba befektetett felújítás költségét. Mára ez az állítás már nem állja meg a helyét.

Kriptoárfolyam Elemzés: Bitcoin (BTC), Ripple (XRP), Solana (SOL), Hedera (HBAR), Remittix (RTX) és Cardano (ADA)

Miközben a Bitcoin árfolyama továbbra is címlapokra kerül – legutóbb meghaladta a 95 000 dollárt – gyakran szó esik olyan kulcsszereplőkről is, mint a Ripple (XRP), a Solana (SOL), a Hedera (HBAR) és a Cardano (ADA).
2025. 05. 01. 20:00
Megosztás:

Közel az elérhető legnagyobb nyereményéhez az Eurojackpot

Emberek tízmilliói izgulhatnak a héten, ugyanis a 19 európai országban elérhető Eurojackpot lottójátékon már 114 millió euró, azaz 46 milliárd forint a tét. Tavaly négy olyan szerencsés játékos volt, aki a maximális főnyereményt, vagyis 120 millió eurót nyert. Magyar játékos utoljára 2022-ben ért el telitalálatot, akkor ez közel 31 milliárd forintot jelentett.
2025. 05. 01. 19:00
Megosztás:

Megújulnak az OTP Bank digitális szolgáltatásai

Az OTP Banknál 2025. július 1-től jelentős változások lépnek életbe a lakossági digitális szolgáltatásokban. A Magyarországon elsők között bevezetett online banki felület az OTPdirekt helyét szinte teljes egészében átveszi az OTP internet- és mobilbank, amely az elmúlt években párhuzamosan működött a korábbi felülettel. A bank innovációit nem csak a trendek diktálják, de a bank figyelemmel van az ügyféligényekre is.
2025. 05. 01. 18:00
Megosztás:

Többszörös túljegyzés mellett hajtott végre újabb sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást az MBH Bank

Újabb sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre az MBH Bank, amely iránt ezúttal is kiemelkedő befektetői érdeklődés mutatkozott. Az MBH Bank Nyrt. első nemzetközi Tier 2-es kötvénykibocsátása során 3,5-szeres túljegyzés mellett, több mint 700 millió euró értékű befektetői ajánlat érkezett be április 29-én. A hitelintézet végül 200 millió euró össznévértékű kötvénykibocsátásról döntött, amelynek mintegy 85%-a nemzetközi befektetőktől érkezett. A jegyzés sikere újfent megerősíti az MBH Bank nemzetközi tőkepiaci ismertségét és egyben újabb lépést jelent a nemzetközi tőkepiaci jelenlét erősítéséhez.
2025. 05. 01. 17:00
Megosztás:

A jövő biotechnológiája megérkezett a Budapesti Értéktőzsdére

Ünnepélyes csengetéssel új korszak nyílt a magyar biotechnológiai szektorban: megkezdődött a kereskedés a Glia Nova Nyrt. részvényeivel a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) Xtend piacán. A Holdingtársaság több mint két évtizedes kutatás-fejlesztési tapasztalattal rendelkező leányvállalata révén új belépési lehetőséget kínál a befektetőknek az algaipar és a biotechnológia dinamikusan növekvő piacaira.
2025. 05. 01. 16:00
Megosztás:

Egyre több kismama tér vissza a munkaerőpiacra

Az elmúlt két évben többszörösére nőtt a szövetkezeti foglalkoztatásban dolgozó kismamák száma az egyik vezető hazai HR szolgáltató állományában, ami növekvő tendenciára enged következtetni ebben a piaci szegmensben. A rugalmas munkavégzési formák iránti kereslet, valamint a munkáltatói hozzáállás változása egyaránt hozzájárult ahhoz, hogy egyre több kisgyermekes nő, akár már a GYED ideje alatt is, utat talál a munkaerőpiacra – derül ki a WHC Csoport anyák napja alkalmából összesített adataiból.
2025. 05. 01. 15:00
Megosztás:

Falunyi áram napenergiával, 2000 autó kibocsátásával kevesebb CO₂

Az ESG jelentések kötelezővé válásával a fenntarthatóság már nem választás kérdése, hanem törvényi kötelezettség, így a nagyvállalatok egyre tudatosabban törekszenek arra, hogy mérhető eredményekkel és átfogó programokkal vívják ki a fogyasztók bizalmát. A K&H-nál mindez nem számít újdonságnak: a környezetvédelem és a társadalmi felelősségvállalás évek óta mindennapi tevékenységének szerves része. Saját működésében is odafigyel a fenntarthatóságra – például 30 elektromos autó Föld körüli útjához elegendő áramot termelt tavaly napelemmel – és környezettudatos pénzügyi megoldásokkal, zöld hitelekkel, felelős befektetésekkel igyekszik elősegíteni egy fenntarthatóbb jövő megteremtését. A K&H most megjelent, 2024-es fenntarthatósági tevékenységeinek áttekintése konkrét példákon keresztül mutatja be a vállalat ezirányú eredményeit.
2025. 05. 01. 14:00
Megosztás:

Évente 5,8 milliárd forint állatjóléti támogatásban részesülnek a méhészek

Kiemelt pályázati lehetőségekben és csaknem hatmilliárd forint méhállatjóléti támogatásban is részesülnek az agrárium egyik legkisebb és legfontosabb ágazatának szereplői – hívta fel a figyelmet az Agrárminisztérium (AM) szerdai közleményében Nagy István agrárminiszter.
2025. 05. 01. 13:00
Megosztás:

Fordulópont előtt a dollár: vámháború, geopolitika és a globális bizalomválság

Az Egyesült Államok protekcionista fordulata, a dollár körüli bizalmi repedések, valamint a globális tőkeáramlások új iránya olyan kockázatokat vetítenek előre, amelyek a nemzetközi pénzügyi rendszer egészét is átrendezhetik. A vámokkal való sakkozás, a Fed mozgástere és a globális devizatartalékok diverzifikációja mind azt jelzi: az amerikai kivételesség narratívája egyre inkább kérdésessé válik.
2025. 05. 01. 12:00
Megosztás:

Utánajártunk a legendának: tényleg majdnem annyiba kerül egy felújítandó lakás, mint egy jó állapotú?

A magyar lakáspiac fékezhetetlen áremelkedése nyomán több piaci anomália is kezd kialakulni, ezek egy része valóban létező tendencia, más részük viszont inkább a városi legenda kategóriája. Az egyik ilyen egyre többet emlegetett vélemény, hogy a már majdnem annyiért lehet felújítandó lakást venni, mint jó állapotút.
2025. 05. 01. 11:00
Megosztás:

Jövőre már központilag nyújthatják be a multik a globális minimumadó bevallását

A közelmúltban uniós szinten elfogadott, közigazgatási együttműködésről szóló DAC9 irányelv („Directive on Administrative Cooperation”) a Magyarországon működő multinacionális vállalatcsoportok számára egyszerűbbé teszi a globális minimumadóval („GloBE”) kapcsolatos adminisztratív kötelezettségek teljesítését. A megállapodás továbbá szorosabb együttműködést és gördülékenyebb információcserét is megkövetel az EU-s adóhatóságoktól. A legfontosabb kérdésekben Szadai András adótanácsadó, a WTS Klient üzletágvezető partnere segít eligazodni.
2025. 05. 01. 10:00
Megosztás:

A dolgozók háromnegyede szerint a munkája egy része automatizálható lenne

Az automatizáció már nemcsak a gyártósorokon, hanem a hétköznapi irodai munkakörökben is egyre több feladatot képes ellátni, a mesterséges intelligencia pedig egyre összetettebb folyamatok elvégzésére képes. De valós félelem lehet az, hogy az új megoldások elveszik a munkahelyeinket? A szakértő szerint a válasz egyszerre igen és nem.
2025. 05. 01. 09:00
Megosztás:

Kvantuminformatikai modullal nyit az SZTE Fizikai Intézete a kvantumtechnológia irányába

A kvantumszámítástechnika alkalmazásairól vezettek be választható modult a Szegedi Tudományegyetem TTIK Fizikai Intézetének fotonikai-mérnöki mesterszakján. A Kvantumoptika és kvantuminformatika nevű modul a tárgy kutatás-fejlesztési eredményeivel ismerteti meg a hallgatókat és idővel az SZTE saját kutatásaihoz is keretül szolgálhat.
2025. 05. 01. 08:00
Megosztás:

Globális iránymutatás a zöld állítások jogszerű használatáról

Nyílt levélben nyújtott tanácsokat a világ fogyasztóvédelmi hatóságait tömörítő nemzetközi hálózat (ICPEN) a divat és textilipar szereplőinek. A levél – melyet többek között a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) is aláírt – célja, hogy elősegítse az iparágban használt fenntarthatósági és zöld állítások átláthatóságát, ezen keresztül pedig kedvezőbb döntési pozícióba helyezze a fogyasztókat. A GVH évek óta kiemelt figyelmet fordít a zöld állítások kérdéskörére, több tájékoztató anyaggal is segíti a jogkövető vállalkozásokat a megfelelő gyakorlatok alkalmazásában.
2025. 05. 01. 07:00
Megosztás:

Idén 5,974 milliárd forint osztalék kifizetését javasolja a Budapesti Ingatlan Nyrt.

Idén 5,974 milliárd forint osztalék kifizetését javasolja a Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt. igazgatótanácsa a közgyűlésnek – olvasható a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján szerdán közzétett beszámolóban.
2025. 05. 01. 06:00
Megosztás:

Bérfejlesztéssel és létszámbővítéssel erősít a Continental Dohányipari Csoport

A Continental Dohányipari Csoport 2025-ben is folytatta a munkavállalóit támogató kezdeményezéseket: a cégcsoport február 1-jétől 10 százalékos bérfejlesztést hajtott végre, mely meghaladta az éves infláció mértékét. A bérfejlesztés kiterjedt a cafeteria juttatási rendszerre is, amely keretösszege 9%-kal emelkedett. Emellett a társaság márciusban zárta éves teljesítményértékelési rendszerét, amelynek eredményeként a munkatársak átlagosan egyhavi bónuszban részesültek.
2025. 05. 01. 05:00
Megosztás:

A CSOK Plusz igénylőknek keresztbe tehet Navracsics terve

Egy törvénytervezet alapján a helyi önkormányzatok dönthetnek arról, hogy kik költözhetnek az adott településre. Ezt mindenképpen figyelnie kell azoknak, akik lakástámogatás felhasználásával szeretnének házat vásárolni, hiszen ott elvárás, hogy az adott ingatlanban éljenek legalább 10 évig életvitelszerűen.
2025. 05. 01. 04:00
Megosztás:

A Libri-csoport megvásárolta az Édesvíz Kiadót

A Libri-csoport megvásárolta az Édesvíz Kiadót, a felvásárlás stratégiai célt szolgál, amely szerint a csoport fejlesztés és terjeszkedés révén törekszik a hosszú távú stabilitásra - közölte a Libri szerdán az MTI-vel.
2025. 05. 01. 03:00
Megosztás:

Ismét lejtőn a magyar gazdaság: negatív GDP adat érkezett

A KSH ma reggel tette közzé az első negyedéves GDP-re vonatkozó első gyorsbecslését. A tényadat újabb kellemetlen meglepetést hozott. Negyedéves összehasonlításban a várt minimális növekedéssel szemben 0,2 százalékkal ismét visszaesett a magyar gazdaság. Éves összehasonlításban a nyers adatok szerint stagnált, míg a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,4 százalékkal csökkent a gazdaság teljesítménye január-márciusban.
2025. 05. 01. 02:00
Megosztás:

Visszatértek a vásárlóka nyaralópiacra - Akad vízparti település a balatoni ár harmadáért

A lakáspiachoz hasonlóan a nyaralópiac is erősödő pályára állt az idei év első négy hónapjában – derül ki az ingatlan.com elemzéséből, amely a nyárias időt ígérő hosszú hétvége apropóján bemutatja a Balaton, a Velencei-tó és a Tisza-tó környékén jellemző keresletet és árakat is.
2025. 05. 01. 01:00
Megosztás: