A magyar méhészek örülnének a hangyasavas műanyag csíkoknak
A BASF vegyipari konszern és a NOD Apiary Products társaság bejelentette, együttműködik annak érdekében, hogy az európai méhészek számára is elérhetővé tegyék a ma világszerte a legnagyobb gazdasági kárt okozó méhkártevő parazita, a Varroa Destructor elleni hatékony védelmet biztosító megoldást. Amennyiben a fertőzést nem észlelik időben és nem kezelik megfelelően, a Varroa Destructor teljes mézméh-kolóniák pusztulását okozhatja - derül ki a BASF sajtóközleményéből.
A közlemény szerint a BASF és a NOD együttműködésének eredményeként kerülhet a piacra a fejlődő "gyermekméheken" élősködő Varroa atkát célzottan elpusztítani képes "Mite Away Quick Strip" (MAQS) termék. A kaptárba helyezendő műanyag "csíkok" növényi cukorral kevert hangyasavat tartalmaznak, és a BASF által gyártott biológiailag lebomló Ecoflex műanyagból készülnek. A termék hatóanyaga áthatol a méhsejteken, és a parazitát szaporodási helyén támadja.
Az MAQS fő hatóanyaga a természetben is gyakran előforduló hangyasav, amely a méhek és sok más rovar, például a hangyák mérgében is megtalálható. A hangyasav hatóanyag nem lenne rossz, az egyik legtermészetesebb sav, de jelenleg nagyon nehéz a méhészeknek alkalmazni, mert könnyen kárt okoz - nyilatkozta az MTI-nek Bross Péter, az OMME elnöke. A szakember felhívta a figyelmet arra, hogy a magyar méhészek most is alkalmazzák ezt a szert, csak saját maguk "kutyulják" és alkalmazzák többféleképpen, miután hozzájutnak a boltokban. Mivel párolog, szivacsokra, felmosórongyokra szokták tenni, amiket beraknak a kaptárba, de permetezik is a szert, jelenleg ugyanis nincs "vivőanyaga" ennek a hatóanyagnak.
Amely ismert Nyugat-Európában is, főleg bioméhészek használják. A biológiailag lebomló műanyag csíkokat könnyebb lenne kezelni, a terméket engedélyezni kellene - vélekedett az OMME elnöke. A BASF közleménye szerint a MAQS csíkok már jelenleg is kaphatók Kanadában és az Egyesült Államokban, és a hatóságok Hawaii szigetén "speciális helyi igényekre" alapozva sikeresen kérvényezték a termék regisztrációját, hogy a helyi méhészek is hozzájuthassanak. A BASF és a NOD együttműködése kapcsán reméli, hogy az MAQS az állami regisztrációs folyamatokon minél hamarabb túljut és az európai méhészek számára is elérhető lesz legkésőbb 2 éven belül. A szerződés értelmében a BASF jelentős pénzügyi támogatást biztosít a termék globális piaci megjelenéséhez, továbbá folyamatos technikai és szabályozási segítséget biztosít ötéves időtartamra.
A termék védjegye jelenleg a két társaság közös tulajdona, és a BASF elkötelezte magát, hogy a termék Európai Unión belüli regisztrálásához és forgalmazásához segítséget nyújt. A BASF a világ vezető vegyipari vállalata, termékválasztéka a vegyszerektől, műanyagoktól, a speciális adalékokon, mezőgazdasági termékeken és finomvegyszereken át a nyersolajig és földgázig terjed. A BASF forgalma 2009-ben meghaladta az 50 milliárd eurót, és mintegy 105.000 alkalmazottat foglalkoztatott. A BASF részvényeivel a frankfurti (BAS), londoni (BFA) és zürichi (AN) tőzsdén kereskednek. A BASF Agrodivíziója a világ egyik vezető növényvédelemmel foglalkozó társasága, 2009-ben 3,6 milliárd eurós forgalmat bonyolított.
A NOD Apiary Products társaság az organikus gazdálkodás mellett elkötelezett kanadai méhészek által 1997-ben, Ontario államban létrehozott társaság kizárólag a mézelő méhek egészségmegőrzésével és védelmével foglalkozik. A mindössze hat főt foglalkoztató társaság a 2009. május 31-én zárult pénzügyi évben 1 millió kanadai dolláros forgalmat bonyolított.