ALTEO: jelentős növekedés, komoly előrelépések a megújuló energiában
Az ALTEO Energiaszolgáltató Nyilvánosan Működő Részvénytársaság igazgatósága döntésének értelmében a 2020. április 30. napjára összehívott éves rendes közgyűlését a koronavírus-járvány következtében kialakult helyzet miatt a részvényesek személyes jelenlétének hiányában tartotta meg. A vonatkozó kormányrendelet alapján a közgyűlés közzétett napirendjén szereplő valamennyi kérdésben a társaság igazgatósága ülés tartása nélküli határozathozatallal döntött. A napirenden szereplő kérdések, előterjesztések és határozati javaslatok a társaság holnapján érhetők el.
Az ALTEO Csoport a 2016. negyedik negyedévében megvalósított, sikeres nyilvános részvénykibocsátásból, és a nyereséges működéséből származó forrásmennyiség felhasználásával kedvező megtérülést ígérő beruházási programot indított. Ez a beruházási program 2019 végére zárult le. A beruházási programon felül további növekedési lehetőségek is adódtak: a bőnyi szélerőműpark akvizíciója 25 MW-os megújuló energetikai kapacitás bővülést tett lehetővé, a szélerőműpark megvásárlásához finanszírozási szempontból szükség volt egy sikeres zártkörű részvény kibocsátásra, illetve banki forrás bevonására is. 2019 folyamán az ALTEO Csoport sikeresen részt vett az MNB által indított Növekedési Kötvényprogramban (NKP) azzal az egyik kiemelt céllal, hogy hosszú lejáratú kötvény kibocsátásával kiváltsa rövidebb lejáratú projekthiteleinek egy részét. Így ennek keretében 8,8 milliárd forint értékben 10 éves futamidejű kötvénykibocsátásra került sor.
Mennyibe kerül 1 kwh villamos energia 2020-ban? ITT kiszámolhatod!
2019-ben a csoport árbevétele és EBITDA eredménye egyaránt jelentősen emelkedett. A 37%-os árbevétel növekmény 110%-EBITDA bővüléssel társult. Az elért növekmény összetételében nemcsak a sikeres beruházási és akvizíciós tevékenység mutatkozott meg, hanem a meglévő portfólió is kimagasló teljesítménnyel zárt. A társaság árbevétele 2018-hoz képest 6,9 milliárd forinttal 25,6 milliárd forintra nőtt, amely növekedéshez minden szegmens hozzájárult: az energia kiskereskedelem szegmens növekedése jó példáját adja a portfólió organikus növekedésében lévő lehetőségeknek. A támogatott (KÁT) energiatermelés és a piaci termelés szegmensekben tapasztalható növekedés egyszerre a beruházási program és a meglévő kapacitások optimális hasznosításának az eredménye, míg az energetikai szolgáltatások üzletág teljesítménye mutatja, hogy lehetséges bővülés mind a belsős projektek, mind a harmadik felek részére értékesített szolgáltatások terén.
2019-ben a megújuló energia felhasználása terén is komoly előrelépést tett az ALTEO Csoport. A meglévő napelemparkok és szélerőművek, és a már említett bőnyi szélerőműpark akvizíciója mellett további két, saját kivitelezésű naperőmű projekt valósult meg Nagykőrösön és Balatonberényben, így mára a csoport megújuló erőművi kapacitása eléri az 54 MW-ot.
Az EBITDA robosztus növekedése mellett a nettó eredmény 48%-os csökkenést mutatott. Ez elsősorban az igen jelentős beruházási és befektetési tevékenység eredményeként megnövekedett értékcsökkenési leírásokra és egyszeri pénzügyi tételekre vezethető vissza, ez utóbbiak jelentős részben kapcsolódnak az NKP keretében megvalósított kötvénykibocsátásból finanszírozott projekthitel előtörlesztéseinek egyszeri költségeihez.
Sajnos nem lehet szó nélkül hagyni a COVID-19 járvány előidézte globális egészségügyi és gazdasági válsághelyzetet, amely az ALTEO működésére is hatást gyakorol. Az ALTEO vezetése a válság ideje alatt legfőbb célként a lehetőségekhez képest legbiztonságosabb működés feltételeinek megteremtését tűzte ki mind munkavállalói, mind ügyfelei számára. Az érvényben lévő előírásokkal összhangban számos olyan intézkedést hozott, amelyekkel a járvány esetleges terjedését szándékozik megakadályozni a vállalaton belül. Ennek egyik első, legfőbb lépéseként a társaság már március elején elkészítette Pandémiás szabályzatát, illetve felállította Pandémiás Irányító Testületét is, akik a járvány esetleges országos elterjedése esetén eljárnak, és végrehajtják a szabályzatban foglaltakat.
Az ALTEO Csoport intézkedéseivel természetesen nemcsak a saját munkavállalói körében hozott intézkedésekkel szándékozik tenni ügyfeleinek biztonságos és folyamatos kiszolgálásáért, hanem ezzel párhuzamosan meghatározta a működéshez nélkülözhetetlen alvállalkozók körét is – velük folyamatos egyeztetések zajlanak a szerződéses munkák ellátásának biztonságos feltételeinek megteremtéséről.
Az ALTEO által a COVID-19 járvánnyal kapcsolatban hozott intézkedések részletesebben a társaság honlapján tekinthetőek meg.
Az ALTEO a dolgozói minél biztonságosabb munkavégzésének biztosítása és a folyamatos üzemmenet fenntartása mellett a pénzügyi biztonságra is kiemelt figyelmet fordít, tekintve, hogy a koronavírus járvány lefutásának ideje, mikéntje, a járvány gazdasági következményei nehezen előre jelezhetők. Ezért az ALTEO igazgatósága idén kivételesen osztalék kifizetését nem kezdeményezi.
„A biztonságos üzemmenet fenntartásához elengedhetetlen a pénzügyi biztonság megőrzése is. A 2019-es évet az ALTEO 4,8 milliárd forintot meghaladó pénzállománnyal zárta, az ALTEO profitabilitását eredményező üzleti tevékenységek jelentős része jelen helyzetben nincs, vagy más ágazatokhoz mérten kevésbé van kitéve a globális makrogazdasági kereslet visszaesésének. Erre alapozom személyes meggyőződésemet, miszerint az elmúlt évek sikeres gazdálkodásának eredményeként az ALTEO pénzügyileg is erős immunrendszerrel rendelkezik a világjárvány okozta nehézségek leküzdéséhez. Pontosan ezért növekedési programunkat is folytatni kívánjuk a járvány ideje alatt is, hogy a válság elmúltával minél erősebb szereplőként vehessük ki részünk a talpra állás kínálta üzleti lehetőségek kihasználásában.” - mondta ifj. Chikán Attila, az ALTEO vezérigazgatója.