Lesz nyugdíja? András, 45 éves villanyszerelő és családapa...

Hová fizessem a nyugdíjpénzt havonta? Azok számára, akik már eldöntötték, hogy félretennének nyugdíjcélra, de nem tudják, hogy melyik öngondoskodási formát is válasszák, készítettünk egy rövid, tömör, de nagyon gyakorlatias útmutatót. A cikk célja, hogy a 3 államilag támogatott nyugdíj megtakarítási formát valóban objektívan mutassa be, így segítse a kedves olvasót a választásban. Ennek érdekében egy konkrét életpéldán keresztül vezetjük végig, hogy melyik öngondoskodási forma milyen előnyökkel és hátrányokkal járhat, a cikk végén pedig egy táblázatban is összefoglaljuk a kapott eredményeket.

Lesz nyugdíja? András, 45 éves villanyszerelő és családapa...

Nyugdíj előtakarékosság a gyakorlatban:

András 45 éves villanyszerelő és családapa, aki nettó 150 ezer forintot visz haza minden hónapban. Kerek 20 évvel a nyugdíjazása előtt, elhatározta, hogy elkezd félretenni pihenőéveire, hogy a majdani bizonytalan és egyre csökkenő összegű állami nyugdíját kiegészítse.

 

Jelenleg 3 államilag támogatott nyugdíj öngondoskodási forma közül is választhat. Havi 25.000 Ft-ot tud erre a célra elkülöníteni, amelyre mindhárom nyugdíj megtakarítás esetén évi 20%-os, azaz 60.000 Ft értékű plusz adójóváírást vehet igénybe.

 

Ha a közkedvelt Önkéntes nyugdíjpénztár mellett dönt, akkor lehet, hogy meg tudja beszélni a munkáltatójával, hogy a tagdíj egy bizonyos részét a cég fizesse helyette, erre a részre viszont nem fog kapni adókedvezményt. Ez kényelmes megoldás, hiszen az önkéntes nyugdíjpénztárral nem kell majd foglalkoznia, elég csak a kezdetekkor kiválasztania a megfelelő portfóliót.

 

Kiemelkedően magas hozamokat nem fog elérni a 20 év alatt, hiszen a portfoliója nagyjából fele törvényileg magyar állampapírba lesz fektetve, amely közepes kockázatú és közepes hozamelvárású értékpapír. A jelenlegi alacsony kamatkörnyezet, amely az elkövetkezendő évek állampapír hozamait meghatározza, ráadásul a nyugdíjpénztárak várható hozamait is jelentősen csökkenti majd.

 

Amennyiben úgy dönt, hogy inkább a bankjában néz körül, akkor nagy valószínűséggel a Nyugdíj Előtakarékossági Számlát (NYESZ) fogják neki ajánlani. Ez egy olyan értékpapírszámla, amelyre szintén igénybe veheti az éves 60.000 Ft-os adójóváírást, viszont rá van kényszerítve, hogy kereskedjen rajta.

 

Ha ugyanis csak befizetést teljesít, de értékpapírt nem vásárol, akkor nem fog kamatot kapni a pénzére. Andrásnak így átlagon felüli pénzügyi szaktudásra van szüksége ahhoz, hogy a NYESZ Számlán hozamot is realizáljon, ha viszont ezzel rendelkezik, akkor teljes pénzügyi szabadságot élvezhet.

 

Harmadik lehetőségként pedig fordulhat biztosítókhoz is, ekkor a Nyugdíjbiztosítás lesz a megfelelő öngondoskodási forma számára. Ebben az esetben a kockázatot saját maga választja meg, így fektethet részvényalapokba, vagy bízhatja menedzselt és garantált alapokra is a pénzét.

 

A nyugdíjbiztosítás nem csak a nyugdíjba vonulása időpontjában, de egy esetleges halál, vagy rokkantság esetén is fizet majd neki, arra viszont vigyáznia kell, hogy ne „ugorjon bele” rögtön a legelső ajánlatba, hiszen a nyugdíjbiztosítások piacán nagyon sok a drága termék. Érdemes lesz ezért egy független nyugdíjszakértővel is konzultálnia, aki több lehetőséget is ismertet számára.

 

Havi 25.000 Ft nyugdíj megtakarítás 20 éven keresztül András 3 választási lehetőségét, az alábbi táblázatban tételesen is összevetettük egymással:

 

nyugdíjbiztosítás nyesz önkéntes nyugdíjpénztár

 

Amint az a táblázatból látszik a 19 millió forintos lejárati egyenleg havi 25.000 Ft befektetésével, elvileg bármelyik nyugdíj előtakarékossági formával kihozható. Nem mindegy azonban, hogy mekkora eséllyel, vagy hogy milyen áron.

 

Szokták mondani, hogy nem a cél a fontos, hanem az út, amely elvezet a célunk eléréséhez. András példájába így mindenki beleképzelheti magát, és innen már talán nagyjából fogja tudni, hogy számára mi a fontos egy nyugdíj megtakarítással kapcsolatban. Mi az, ami bevállalható kockázatot jelent és mi az, ami egyáltalán nem fér bele.


Ezzel a cikkel nem az volt a célunk, hogy bármelyik megtakarítási forma irányába is befolyásoljuk az olvasót, sokkal inkább az, hogy neveljünk mindenkit a tudatos döntésre.
Nem szabad továbbá elfeledkezni a tanácsadók szerepéről sem, akiket „használjunk” nyugodtan mielőtt meghozzuk a végleges döntést. A legfontosabb részletek ugyanis soha nem a számokban rejlenek, hanem az egyes jellegbeli sajátosságokban, amelyeket viszont mindenki teljesen eltérően értelmez saját magára vonatkozóan.

###ajanlo_szja###
A kulcs tehát a személyességen van, éppen ezért ne elégedjünk meg az általános összehasonlításokkal és a „színes-szagos” ajánlatokkal. Minden esetben kérjük ki egy független szakértő véleményét, aki személyre szabottan segít nekünk a végső döntés meghozatalában.

 

Deák Ferenc István
www.nyugdijbiztositas.com


Jelentősen nőtt a Duna House adózott eredménye és árbevétele is

Az ingatlanközvetítéssel és -fejlesztéssel foglalkozó Duna House-csoport konszolidált adózott eredménye 32 százalékkal, 270 millió forintra nőtt a második negyedévben éves összevetésben, ugyanebben az időszakban a csoport nettó árbevétele 3,4 milliárd forintra emelkedett, ez 2020 második negyedévéhez képest 78 százalékos növekedés - közölte a társaság pénteken az MTI-vel.
2021. 08. 29. 20:00
Megosztás:

Közel 4 százalékos volt a munkanélküliség júliusban

A munkanélküliek száma 189 ezer volt júliusban, a 3,9 százalékos munkanélküliségi ráta 0,1 százalékponttal csökkent az előző hónaphoz és 0,6 százalékponttal az egy évvel korábbihoz mérve - közölte pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2021. 08. 29. 18:00
Megosztás:

Ekkora volt foglalkoztatottak száma az előző hónapban

Júliusban 4 millió 704 ezer volt a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos havi létszáma - közölte pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2021. 08. 29. 16:00
Megosztás:

Javult a magyarok egészségértése

Javult a magyarok egészségértése a legtöbb területen, és emelkedett azoknak a száma, akik könnyebben megtalálják és jobban értik az egészséggel kapcsolatos információkat az elmúlt hat évben - közölte reprezentatív felmérése alapján az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete szerdán az MTI-vel.
2021. 08. 29. 12:00
Megosztás:

Még több ezer elektromos készüléknél hibádzik a címkecsere

A tavaly megújított energiahatékonysági címkéket március elejétől az üzletekben is ki kell helyezni. A fogyasztóvédelmi hatóság három hónapon keresztül ellenőrizte az előírás teljesülését a hagyományos és az online kereskedelemben is. Hatezer vizsgált termék több mint negyedénél volt probléma - közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) pénteken az MTI-vel.
2021. 08. 28. 15:00
Megosztás:

Így spórolunk a telefonszámlán egy felmérés szerint

Elsősorban online hívásokkal és üzenetekkel igyekeznek csökkenteni a mobilhasználati költségeiket a magyarok, 47 százalékuk részesíti előnyben a csevegőapplikációkat a hagyományos mobilhívásokkal szemben, 38 százalékuk pedig inkább e-mail-eket küld SMS-helyett - derül ki a transzparens mobilcsomag-összehasonlítással foglalkozó BillKiller friss reprezentatív kutatásából.
2021. 08. 28. 09:00
Megosztás:

Vitatja a Pannónia Nyugdíjpénztár a jegybank határozatát

A Pannónia Nyugdíjpénztár nem ért egyet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) határozatában foglaltakkal, azokat kifejezetten vitatja; a pénztár vezetése vizsgálja a jogorvoslat lehetőségét - tájékoztatta a nyugdíjpénztár az MTI-t.
2021. 08. 28. 07:00
Megosztás:

Sporttörténeti kiállítás nyílt Budapesten

Ünnepélyesen megnyitották csütörtök este a helyi sportműhelyek és sportlétesítmények történetét bemutató II. kerületi Sporthistóriák című kiállítást, amely szeptember 2-ig a Klebelsberg Kultúrkúriában, szeptember 3-tól három héten át pedig a Marczibányi téri Művelődési Központban lesz díjmentesen megtekinthető.
2021. 08. 28. 06:00
Megosztás:

A hazai halgazdálkodási ágazat profitálhat az EUROFISH tevékenységéből

Szentpéteri Sándor, az Agrárminisztérium (AM) erdőkért felelős helyettes államtitkára és az AM Halgazdálkodási főosztályának vezetői Marco Frederiksennel, az Európai Halászat- és Akvakultúrafejlesztési Nemzetközi Szervezet (EUROFISH) megbízott igazgatójával egyeztettek az EUROFISH és Magyarország együttműködési lehetőségeiről, Budapesten - közölte az AM csütörtökön az MTI-vel.
2021. 08. 28. 03:00
Megosztás:

Elkészült a szeghalmi belvízrendszer vízrendezési főműveinek rekonstrukciója

Közel 1,2 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásból felújították a szeghalmi belvízrendszer vízrendezési főműveit - közölte a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság (KÖVIZIG) csütörtökön az MTI-vel.
2021. 08. 28. 01:00
Megosztás:

Megszűnik a bérkerékpáros rendszer Nagykanizsán

A létrehozása után öt évvel, a magas fenntartási költségek és az alacsony kihasználtság miatt megszűnik Nagykanizsán a közösségi bérkerékpáros rendszer - egyebek mellett erről is döntött csütörtökön Nagykanizsa közgyűlése.
2021. 08. 28. 00:00
Megosztás:

Egész napos eseménnyel fejeződik be a Zenélő Budapest

Egész napos eseménnyel fejeződik be a Zenélő Budapest ingyenes koncertsorozat hetedik évada augusztus 29-én a Millenáris Széllkapu Parkban.
2021. 08. 27. 23:00
Megosztás:

110 ezer rászoruló diák kap ingyenes tanszercsomagot

Több mint 110 ezer rászoruló diáknak osztanak ki ingyenes tanszercsomagot a tanévkezdésre - közölte a lebonyolító Klebelsberg Központ elnöke csütörtökön budapesti sajtótájékoztatón.
2021. 08. 27. 20:00
Megosztás:

Kiváló minőségű a magyar dinnye, de lesz belőle elég?

Kiváló minőségű a magyar dinnye, amelynek termőterülete valamivel csökkent a pandémia hatására, de a hozama emelkedett, így bőven jut a hazai piacra és exportra is - mondta az Agrárminisztérium agrárpiacért felelős helyettes államtitkára Balatonvilágoson, az Agrármarketing Centrum dinnyefogyasztást ösztönző kampányának sajtótájékoztatóján.
2021. 08. 27. 17:00
Megosztás:

Az MKB Bank adózás utáni eredménye elérte a 11,6 milliárd forintot

Az MKB Bank korrigált, konszolidált adózás utáni eredménye a második negyedévben 11,6 milliárd forintot tett ki, szemben az egy évvel korábbi 0,7 milliárdos veszteséggel, illetve az első negyedévi 28,9 milliárdos eredménnyel - tájékoztatta a pénzintézet a befektetőket a Budapesti Értéktőzsde honlapján közölt jelentésben.
2021. 08. 27. 07:00
Megosztás:

Erre kérte az iskolákat az Emmi

A tanév közeledtével a higiéniás és alapvető egészségvédelmi szabályok fokozott betartására kérte az iskolákat az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) csütörtökön.
2021. 08. 27. 02:00
Megosztás:

Emelkedett az 5, 10 és 15 éves államkötvények aukciós átlaghozama

A meghirdetett mennyiségnél 20 milliárd forinttal kisebb összegben, 35 milliárd forintért értékesített 5, 10 és 15 éves lejáratú államkötvényeket csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
2021. 08. 27. 00:00
Megosztás:

Az E.ON Hungária Csoport marad a férfi és a női vízilabda ob I névadó főszponzora

A 2021/22-es szezonban is az E.ON Hungária Csoport lesz a női és a férfi vízilabda ob I névadó főszponzora.
2021. 08. 26. 23:00
Megosztás:

Tovább gyorsult a mezőgazdasági felvásárlási árak emelkedése

Júniusban 20,5 százalékkal magasabb volt a mezőgazdasági termékek átlagos felvásárlási ára az egy évvel korábbinál, ami 3,1 százalékponttal nagyobb emelkedés az egy hónappal korábbi 17,4 százaléknál. Az élénkülésben némi szerepet játszhatott a bázishatás, mert tavaly májusról júniusra 2,5 százalékponttal, 4,5 százalékosra mérséklődött a drágulás üteme. A legnagyobb drágulást a burgonya és a tojás mutatta.
2021. 08. 26. 22:00
Megosztás:

A Nébih problémákat talált a meggyes söröknél

Meggyes söröket vizsgált a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), laboratóriumi, élelmiszerbiztonsági és -minőségi szempontból mindent rendben találtak, ugyanakkor négy terméknél jelölési hibák miatt élelmiszer-ellenőrzési bírságot, hatnál pedig nem megfelelő nyomonkövetés miatt élelmiszerlánc-felügyeleti bírságot szabtak ki - közölte a hivatal csütörtökön az MTI-vel.
2021. 08. 26. 16:00
Megosztás: