Arany Világtanács - 34 százalékkal esett az arany iránti kereslet
Azonban a határidős arany piacán tapasztalható spekulációs tőke és azon várakozások, hogy egyre több intézmény ( lásd indiai és orosz jegybank) a vásárlás mellett dönt árfelhajtó tényezőként hat, annak ellenére, hogy a tényleges fizikai kereslet ezt visszatükrözné.
Az indiai központi bank még november elején 200 metrikus tonna aranyat vásárolt a Nemzetközi Valutalaptól, mely óriási lökést adott az árfolyamnak, áttörte az 1.150 dolláros unciánkénti értéket a szerdai napon. Tegnapi hír szerint az orosz jegybank 30 tonna aranyat vásárol az orosz nemesfém- és drágakőtartalékokat felhalmozó állami ügynökségtől (Gohran).
Azonban a magas árak miatt a fizikai értelemben is aranyat vásárlók távol maradnak a nemesfémtől, annak ellenére, hogy számos nagy befektető és központi bank az arany megvétele mellett dönt a portfólió diverzifikálása érdekében. Indiában az ékszerészek arany iránti igénye 42 százalékkal 111,6 tonnára csökkent a harmadik negyedévben, míg a Közel-Keleten a vásárlások 34 százalékkal 69 tonnára csökkentek.
Kínában összességében - beleértve Kínát, Hongkongot, és Tajwant - 10 százalékkal 128,7 tonnára emelkedtek az igények, míg az ékszerészek részéről a kereslet 7 százalékkal emelkedett.
Az arany iránti befektetési kereslet szintén csökkent az előző év hasonló időszakában mért csúcshoz képest. A kiskereskedelmi befektetések, mint az érmék, vagy aranyrudak, szintén csökkentek, éves szinten 31 százalékkal. Összességében az arany készletek a harmadik negyedévben 5 százalékkal csökkentek, miközben a bányák termelése fokozódott.
A központi bankok a harmadik negyedévben 15 tonna aranyat vásároltak, míg egy évvel korábban 13 tonnát értékesítettek. Az újrahasznosított arany piacán a készletek 31 százalékkal 283 tonnára emelkedtek, azonban ez még így is jelentősebben alacsonyabb, min az első negyedévben mért 569 tonna.