Az Allianz erős hajrával zárta a 2020-as évet

A rendkívül nagy kihívást jelentő 2020-as évben az Allianz különleges rugalmasságról tett tanúbizonyságot a példátlan egészségügyi válsággal és a tartósan alacsony kamatlábakkal szemben. A 2020-as pénzügyi év pénzügyi teljesítménye minden üzleti szegmensben kiemelkedően erős volt, noha a COVID-19-világjárvány nyomot hagyott a pénzügyi eredményeken, különösen a Vagyon- és felelősségbiztosítási üzletágban. E jelentős globális kihívások ellenére az Allianz erős negyedik negyedévvel zárta pénzügyi évét.

Az Allianz erős hajrával zárta a 2020-as évet

A belső bevétel növekedésének árfolyam- és konszolidációs hatásoktól megtisztított mértéke −1,8 százalék volt 2020-ban, főként az Élet- és egészségbiztosítási üzletágnak köszönhetően.

A teljes díjbevétel a 2019. évi 142,4 milliárdról 1,3 százalékos csökkenéssel 140,5 milliárd euróra esett vissza, és a működési eredmény 9,3 százalékkal, 11,9-ről 10,8 milliárd euróra gyengült, főként a COVID-19 járvány mintegy 1,3 milliárd eurót elérő kedvezőtlen hatása miatt.

A Vagyon- és felelősségbiztosítási üzletág működési eredménye a COVID–19-hez kapcsolódó veszteségek, az alacsonyabb lebonyolítási eredmények és a szintén alacsonyabb működési befektetési eredmény miatt esett vissza. Az Élet- és egészségbiztosítási üzletág működési eredményének összege ugyan csökkent, de a rugalmas befektetési nyereségrátának köszönhetően még így is erős szinten zárt. A csökkenés elsősorban az Egyesült Államokban az előző évben elért pozitív hatásnak, valamint a spanyolországi Allianz Popular S.L. leépítésének volt köszönhető. A Vagyonkezelési üzletág viszont a magasabb átlagos teljes kezelt vagyonból magasabb működési eredményt ért el, és továbbra is körültekintő költséggazdálkodást folytatott. A részvényesek számára megtermelt adózott eredmény az alacsonyabb működési és nem működési eredmény következtében 14,0 százalékkal, 7,9-ről 6,8 milliárd euróra csökkent.

Az egy részvényre jutó nyereség alapértéke (EPS) 18,90 euróról 16,48 euróra esett vissza, azaz 12,8 százalékkal csökkent 2020-ban. A sajáttőke-arányos megtérülés (RoE) mértéke 13,6-ról 11,4 százalékra esett vissza. A Szolvencia II. irányelv szerinti tőkemegfelelési mutatóa 2019 végi 212 százalékhoz képest 2020 végére 207 százalékra csökkent. Az Igazgatóság 2020-ra az előző évivel megegyező részvényenkénti 9,60 eurós osztalékra tesz javaslatot.

A pénzügyi eredmények mellett a vállalat minőségének fő mutatója az ügyfelektől kapott visszajelzés. Az Allianz globális működési egységeinek 79 százaléka a piaci átlagot meghaladó valós ügyféltámogatottsági értéket (NPS) ért el az előző évi 70 százalékhoz képest, és ezzel új rekordot állított be. A vezetési kompetenciák és a teljesítményorientált vállalati kultúra mérésére alkalmazott inkluzív meritokrácia-mutató (IMIX) értéke 2020-ban az előző évinél 5 százalékponttal magasabb értéket, 78 százalékot ért el. Ezek az eredmények azt bizonyítják, hogy az Allianz „Az egyszerűség diadala” című stratégiája kiválóan bevált, különösen a válság idején.

„Hálás vagyok a részvényeseink bizalmáért, és az Allianzba vetett hitükért, amit az igazi kihívást jelentő 2020-as év során tanúsítottak” – nyilatkozta Oliver Bäte, az Allianz Csoport vezérigazgatója. „A körülményeknek ellenálló eredményeink bizonyítják, hogy rendkívül elkötelezett munkatársainknak és korszerű működésünknek köszönhetően továbbra is értéket és biztonságot nyújtunk ügyfeleinknek. Ezért minden adott ahhoz, hogy teljesíteni tudjuk 2021-re kitűzött céljainkat.”

2020 negyedik negyedévében a teljes díjbevétel az előző évihez képest stabil maradt. A működési eredmény az előző évi 2,8 milliárd euróhoz képest 8,2 százalékkal, 3 milliárd euróra nőtt, és ehhez az eredményhez valamennyi üzletág hozzájárult. A magasabb nyereségrátának köszönhetően az Élet- és egészségbiztosítási üzletág működési eredménye emelkedett, míg a teljes kezelt vagyon (AuM) növekedésének köszönhető bevételemelkedés a Vagyonkezelési üzletág működési eredményének javulását eredményezte. A Vagyon- és felelősségbiztosítási üzletág működési eredménye szintén nőtt. Működési eredményünk növekedése bőven ellensúlyozta nem működési eredményünk romlását, így összességében a részvényesek számára megtermelt adózott eredmény 2,2 százalékkal, 1,8-ról 1,9 milliárd euróra nőtt.

Giulio Terzariol, az Allianz Csoport pénzügyi vezetője (CFO) elmondta, hogy „az Allianz csapata erős hajrával zárta a nagy kihívást jelentő évet, ami azt mutatja, hogy az Allianz megbízható partner minden részvényesünk számára.” „A COVID-19 kedvezőtlen hatásaival korrigált működési eredményünk meghaladta az előző évi rekordszintet, ami jól mutatja, hogy üzleti teljesítményünk mennyire diverzifikált és egészséges. Tőkehelyzetünk a világjárvány teljes ideje alatt erős maradt. Ezért magabiztosan tekintünk a 2021-es év elé.”

Vagyon- és felelősségbiztosítás: A COVID-19 járvány hatása a működési eredményre

A teljes díjbevétel 2020-ben enyhén, 0,4 százalékkal emelkedve 59,4 milliárd eurón zárt. Az árfolyam- és konszolidációs hatásoktól megtisztított belső növekedési ráta −1,5 százalékot ért el, amely a főként a 4,8 százalékos negatív mennyiségi hatásnak és a 3,8 százalékos pozitív árhatásnak volt köszönhető. Ehhez a csökkenéshez főleg az Allianz Partners, az Euler Hermes és Olaszország járultak hozzá, míg az AGCS, Törökország és Németország pozitív belső növekedési rátát könyvelhetett el.
   
2020-ban a működési eredmény az előző évhez képest 13,4 százalékkal 4,4 milliárd euróra nőtt. A jegyzési eredményt nagymértékben befolyásolta a COVID-19 világjárvány, különösen a kereskedelmi üzletágakban, a természeti katasztrófákból eredő magasabb kárigények és a lebonyolításokból származó alacsonyabb eredmények, amelyeket csak részben ellensúlyozott a költséghányad jelentős javulása. A működési befektetési eredmény szintén csökkent.
   
A kombinált hányad (a kárráfordítások és a költségek díjbevételhez viszonyított aránya) 0,8 százalékos emelkedést mutatva 2020-ban 96,3 százalékra nőtt.

„A Vagyon- és felelősségbiztosítási üzletágunk a működési eredményre vonatkozó középtávú célkitűzésünknek megfelelően teljesített, ha a COVID-19-cel kapcsolatos veszteségeket kivesszük a számításból” – mondta Giulio Terzariol, az Allianz Csoport pénzügyi vezetője (CFO). „Fegyelmezett jegyzésünk és folyamatosan javuló hatékonyságunk jelentős előrelépést kell, hogy eredményezzen a 2021-re előirányzott 93 százalékos kombinált hányad elérésében.”

2020 negyedik negyedévében a teljes díjbevétel 13,1-ról 12,7 milliárd euróra csökkent. A devizaátszámítási és a konszolidációs hatások kiszűrésével számított belső növekedési ráta mértéke -3,5 volt, elsősorban az Allianz Partners, Olaszország és az Euler Hermes miatt. A COVID-19 negatív hatásainak ellenére a működési eredmény 2019-hez képest 2,4 százalékkal, 881 millió euróra nőtt. Ez a jelentősen magasabb jegyzési eredménynek volt köszönhető. 2020. negyedik negyedévében a kombinált hányad összességében 2,2 százalékponttal, 97,4 százalékra javult.

Élet- és egészségbiztosítás: Erős működési eredmény és egészséges értékesítési számok

Az új értékesítésből származó díjbevétel nettó jelenértéke (PVNBP) a COVID-19 korlátozások miatt az előző évi 67,0-ról 61,5 milliárd euróra esett vissza 2020-ban. A legnagyobb mennyiségi visszaesés Németországban és az Egyesült Államokban volt tapasztalható. A negatív hatásokat részben ellensúlyozta az Olaszországban jelentkező mennyiségi növekedés.
   
Az új értékesítés eredményhányada (NBM) 3,2 százalékról 2,8 százalékra csökkent az alacsonyabb kamatok hatása miatt. Ezt nagymértékben ellensúlyozta a termékek újraárazása és a jobb üzleti struktúra, és folytatódott az előnyben részesített üzletágak felé történő elmozdulás. Az új értékesítés értéke (VNB) 2020-ban 2,2-ről 1,7 milliárd euróra csökkent az alacsonyabb volumen és az alacsonyabb nyereségráta együttes hatása miatt.
   
A működési eredmény 2020-ban 4,7-ről 4,4 milliárd euróra esett vissza. Ennek oka elsősorban a spanyolországi Allianz Popular leépítése, valamint a veszteség elszámolása és az Egyesült Államokban az előző évben tapasztalt pozitív hatás volt. Ugyanakkor a rugalmas befektetési nyereségből pozitív eredmények származtak.

„2020 végén az Élet- és egészségbiztosítási üzletág értékesítési és nyereségi rugalmasságának javulását tapasztaltuk” - nyilatkozta Giulio Terzariol. „Örömmel tölt el, hogy üzleti portfóliónk innovációjával és adaptálásával továbbra is sikerrel felelünk meg ügyfeleink elvárásainak. Működési teljesítményünk szilárd alapokon nyugszik, és nagy várakozással tekintek egy erős 2021-es év elé.”

2020 utolsó negyedévében a PVNBP – elsősorban a növekvő olaszországi és franciaországi értékesítéseknek köszönhetően – az előző évi 18,1 milliárd euróról 19,0 milliárd euróra nőtt. A működési eredmény – elsősorban a németországi Életbiztosítási üzletágban és az Egyesült Államokban elért javuló befektetési nyereség miatt – az előző évi 1,3 milliárd euróról 1,4 milliárdra emelkedett. Az új értékesítés eredményhányada (NBM) 2,9-ről 2,7 százalékra csökkent a kamatlábak csökkenése miatt, míg a VNB 519-ről 521 millió euróra nőtt a nagyobb volumenek miatt

Vagyonkezelés: Rekordmagas szinten a teljes kezelt vagyon

A harmadik felektől származó teljes kezelt vagyon (AuM) 2020-ban 26 milliárd euróval 1712 milliárd euróra növekedett. Ennek mozgatórugói a 96,5 milliárd euró értékű kedvező piaci hatások és a 32,8 milliárd euró összegű nettó tőkebeáramlás voltak. A kedvezőtlen, 104,3 milliárd eurós devizaátváltási műveletek hatása ezt részben ellentételezte.
   
A teljes kezelt vagyon állománya 2020-ban rekordszintre, 2389 milliárd euróra növekedett.
   
A működési eredmény az előző évi 2,7 milliárd euróhoz mérve a bevételek növekedésével 2020-ban 5,5 százalékkal, 2,9 milliárd euróra nőtt, elsősorban a harmadik felek által kezelt teljes vagyon magasabb átlagának köszönhetően. Ennek eredményeképpen aköltség-bevétel arány (CIR) 2019-hez képest 1,1 százalékponttal, 61,2 százalékra csökkent 2020-ban. Az árfolyamhatásoktól megtisztított működési eredmény 7,3 százalékkal nőtt.

„A Vagyonkezelési üzletágba irányuló jelentős nettó tőkebeáramlás az ügyfeleinknek kínált vonzó értékajánlatunk bizonyítéka” – mondta Giulio Terzariol. „Az új, rekordmagas teljes kezelt vagyon és a kiváló termelékenységi mutató nagyon jó előjel a 2021-es erős kezdéshez.”

2020 utolsó negyedévében a működési bevételek 3,4 százalékkal, 2,1 milliárd euróra emelkedtek a teljes kezelt vagyon növekedésének köszönhető bevételnövekedés eredményeként. A működési bevételek emelkedése és a működési költségek csökkenése eredményeként aköltség-bevétel arány 62,7 százalékról 58,7% százalékra csökkent. A működési eredmény 14,2 százalékkal, 857-ről 750 millió euróra nőtt. Az árfolyamhatásoktól megtisztított működési eredmény 20,7 százalékkal nőtt. A harmadik felektől származó kezelt vagyon értéke 2020 harmadik negyedévének végéhez képest 42 milliárd eurós növekedést mutatott: a 61,6 milliárd euró értékű pozitív piaci hatásokat és a 27,7 milliárd euró értékű harmadik féltől származó nettó tőkebeáramlást részben ellentételezte a 47,7 milliárd euró értékű negatív deviza-átszámítási hatás.

Jelentősen nőtt a Duna House adózott eredménye és árbevétele is

Az ingatlanközvetítéssel és -fejlesztéssel foglalkozó Duna House-csoport konszolidált adózott eredménye 32 százalékkal, 270 millió forintra nőtt a második negyedévben éves összevetésben, ugyanebben az időszakban a csoport nettó árbevétele 3,4 milliárd forintra emelkedett, ez 2020 második negyedévéhez képest 78 százalékos növekedés - közölte a társaság pénteken az MTI-vel.
2021. 08. 29. 20:00
Megosztás:

Vitatja a Pannónia Nyugdíjpénztár a jegybank határozatát

A Pannónia Nyugdíjpénztár nem ért egyet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) határozatában foglaltakkal, azokat kifejezetten vitatja; a pénztár vezetése vizsgálja a jogorvoslat lehetőségét - tájékoztatta a nyugdíjpénztár az MTI-t.
2021. 08. 28. 07:00
Megosztás:

Az Axel Springer megveszi a Politicót

az Axel Springer német kiadóvállalat a washingtoni Politico hírportál kiadóját, bővítve ezzel amerikai portfólióját - jelentették csütörtökön két amerikai lap, a The Wall Street Journal és a The New York Times internetes kiadásai.
2021. 08. 27. 21:00
Megosztás:

Világörökségi hatástanulmány készül a Gellért-hegyi siklóhoz

Az UNESCO előírásainak megfelelő, komplex világörökségi hatásvizsgálat készül a Gellért-hegyi sikló tervezéséhez kapcsolódóan. A vizsgálat célja a megvalósuló beruházásnak a világörökségi helyszín kiemelkedő egyetemes értékeire gyakorolt hatásainak felmérése és további örökségvédelmi javaslatok megfogalmazása. A felméréshez kapcsolódóan olyan látványképek is készülnek, amelyek bemutatják, hogy a legfontosabb fővárosi turisztikai látványpontokból hogyan fog látszódni a felvonó. A Gellért-hegyi sikló új, kiemelkedő turisztikai célpontként segíti Budapest idegenforgalmának újjáélesztését, emellett teljesen kiváltja majd a Gellért-hegy közútjait megterhelő turistabusz-forgalmat. Ezáltal hozzájárul a levegőminőség javulásához és a városrész élhetőbbé válásához.
2021. 08. 26. 13:00
Megosztás:

Lejegyezték a Masterplast Nyrt. 9 milliárd forint értékű Nkp-kötvényeit

A Masterplast Nyrt. 9 milliárd forint névértékű kötvényt bocsátott ki, a teljes mennyiséget lejegyezték a kötvények hétfői aukcióján - közölte a társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján hétfőn.
2021. 08. 26. 07:30
Megosztás:

Jelentősen nőtt a Rába nyeresége

elentősen, 239,5 százalékkal 1,5 milliárd forintra nőtt a Rába Járműipari Holding Nyrt. adózás utáni nyeresége a második negyedévben az előző év azonos időszakához képest - közölte a győri székhelyű járműgyártó vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján szerda este.
2021. 08. 26. 06:30
Megosztás:

Távközlési szuperholdingot hoz létre a magyar állam és a 4iG

Együttműködési megállapodást kötött Mager Andrea, az Antenna Hungária Zrt. (AH Zrt.) tulajdonosi jogait gyakorló nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter és a 4iG Nyrt. (4iG) - tájékoztatta az informatikai cég szerdán az MTI-t.
2021. 08. 26. 06:00
Megosztás:

A Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft. jelentős befolyást szerezhet a CIG-ben

A Magyar Nemzeti Bank engedélyezte a Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft. számára, hogy a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt.-ben 100 százalékos közvetlen tulajdonon alapuló minősített befolyást szerezzen - közölte a CIG kedden a Budapesti Értéktőzsde honlapján.
2021. 08. 25. 05:30
Megosztás:

Tovább terjeszkedik az AutoWallis

Újbudán, a Kopaszi-gát közelében vásárolt 18 ezer négyzetméteres ingatlant az AutoWallis, amelyen több márkának is helyet adó multimárkás gépjármű kereskedő- és szolgáltató központ fejlesztését tervezi a társaság.
2021. 08. 24. 11:00
Megosztás:

A Rába 20 százaléka a Széchenyi István Egyetemért Alapítványhoz kerül

A Rába Járműipari Holding Nyrt. részvényeinek 20 százaléka a Széchenyi István Egyetemért Alapítványhoz kerül ingyenesen a Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Zrt.-től, az alapítvány közérdekű céljainak megvalósítása érdekében - közölte a járműgyártó vállalat hétfőn a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2021. 08. 24. 07:00
Megosztás:

Áttöri az álomhatárt a Magyar Termék, új hazai márkát vezet be a SPAR

2021 végére eléri a 200-at a Magyar Termék védjegyeket használó hazai gyártók száma – mondta Benedek Eszter, a védjegyrendszert működtető nonprofit cég vezetője az idén először meghirdetett Hazai Termékek Hónapja sajtótájékoztatóján. A kampányt támogató SPAR Magyarország augusztustól SPAR HAZAI. SZERETEM márkanéven hagyományos magyar ízvilágú élelmiszereket kínál boltjaiban, az Irinyi Terv Élelmiszeripari Beszállítófejlesztési Programjának keretében pedig már 30-nál több csatlakozó gyártócéggel működik együtt.
2021. 08. 24. 01:00
Megosztás:

Allianz: Történelmi mélypontra süllyedtek a hajózási veszteségek

Az Allianz 2021. évi hajózásbiztonsági riportja szerint tavaly 49 nagy méretű hajó veszett oda világszerte. Az elmúlt tíz évben 50 százalékkal csökkent az összveszteség. A hajózási incidensek száma (2703) az előző évhez viszonyítva csökkent.A hajózási iparág ellenálló a világjárvánnyal szemben, a személyzet lecserélésének nehézsége azonban hosszú távú következményekkel jár. A Covid–19 miatti késések, és a hajózás iránti kereslet ugrásszerű növekedése a kárigények összegének emelkedését eredményezte. A hajók nem megfelelő karbantartása további kárigényekhez vezethet.A Szuezi-csatornán bekövetkezett incidens azt mutatja, hogy a hajók méretének növekedésével aránytalanul nagy kockázatot jelent a megfeneklés, az ilyen esetek elhárítására irányuló műveletek pedig költségesek. Sok a tűzeset és a tengereken eltűnt rakomány.A dél-kínai, az indokínai, az indonéz és a Fülöp-szigeteki tengeri régió vezet a veszteségek terén.
2021. 08. 23. 22:00
Megosztás:

A Continental egy zseniális ötlettel rukkolt elő

Continental akár jövőre megkezdheti a műanyag palackok újrahasznosítását a gumiabroncs-gyártás során, már rendelkezésére áll az ehhez szükséges technológia, amelyet az OTIZ Oriental Industries (Suzhou) Ltd.-vel közösen fejlesztett ki - ismertette a társaság közleményében.
2021. 08. 22. 10:00
Megosztás:

Még beleférhet egy belföldi nyaralás, de mire kell figyelni, ha utasbiztosítást kötnénk?

Jelenleg a határok Európában elég szabadon átjárhatóak, mégis sokan döntenek idén a belföldi nyaralás mellett. A Bank360 elemzői ezért megvizsgálták milyen belföldi utasbiztosítások érhetőek el Magyarországon és mik a főbb fedezeteik.
2021. 08. 20. 11:00
Megosztás:

800 új légiutaskísérőt vesz fel még idén a Wizz Air

A Wizz Air korábban nem tapasztalt méretű nemzetközi toborzásba kezd, amelynek célja 800 új légiutaskísérő felvétele még ebben az évben - jelentette be közleményében a légitársaság, amelyet csütörtökön juttatott el az MTI-nek.
2021. 08. 20. 06:00
Megosztás:

Nőtt az ANY Biztonsági Nyomda árbevétele

Az ANY Biztonsági Nyomda Nyrt. 22,4 milliárd forint konszolidált nettó árbevételt ért el az első fél évben, csaknem 73 százalékkal többet, mint az előző év azonos időszakában; nettó eredménye 2,19 milliárd forintot tett ki, 1,88 milliárd forinttal, 627,5 százalékkal nőtt a tavalyi első fél évhez képest - közölte a társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján csütörtökön.
2021. 08. 20. 05:00
Megosztás:

Az Északi Áramlat-2 már idén szállíthat gázt

A még épülő Északi Áramlat-2 gázvezeték a várakozások szerint már az idén 5,6 millió köbméter gázt szállíthat Németországba - közölte csütörtökön a Gazprom orosz gázipari vállalat.
2021. 08. 20. 01:00
Megosztás:

Rendkívüli közgyűlést tart a Delta Technologies

Rendkívüli közgyűlés összehívásáról határozott a Budapesti Értéktőzsde Standard kategóriájában jegyzett Delta Technologies Nyrt. igazgatósága. A szeptember 20-án tartandó közgyűléssel a társaság célja a részvények mielőbbi tőzsdei bevezetéséhez szükséges lépések megvalósítása.
2021. 08. 19. 23:00
Megosztás:

Semmi meglepetés, mégis nagyot esett az amerikai tőzsde

A Federal Reserve tegnap közzétett jegyzőkönyve nem szolgált új információval az amerikai jegybank monetáris politikáját illetően.
2021. 08. 19. 15:00
Megosztás:

Új járműveket állított forgalomba a Volánbusz Somogyban

A Volánbusz Zrt. 24 új autóbuszt állított forgalomba Somogy megyében - tájékoztatta a társaság közleményben szerdán MTI-t.
2021. 08. 19. 09:00
Megosztás: