Az EU pénzügyi biztonsági hálója csökkenti a piaci kockázatot

A 750 milliárd eurós (1000 milliárd dolláros) uniós pénzügyi biztonsági háló létrehozásának hét elején történt bejelentése "tartós bizalmat" teremt pénzügyi piacokon, és csak csekély annak a valószínűsége, hogy egyes országoknak élniük is kell vele - derül ki a Reuters hírügynökség több mint 60 közgazdász bevonásával készített közvélemény-kutatásából. (MTI)

A megkérdezettek szerint csökkent annak a valószínűsége, hogy Görögország a következő öt évben elhagyja az euróövezetet. A szakértők ugyanakkor úgy vélik: euróövezet gazdasága a következő másfél évben csak szerény mértékben nő.

 

A megkérdezett 27 közgazdász közül 25 úgy vélekedett, hogy a csomag várhatóan sikeres lesz. A válaszadók szerint a piacokon a leginkább veszélyeztetett országnak tekintett Görögország és Portugália esetében csak egy az öthöz az esélye annak, hogy a következő egy év alatt sürgősségi alapokért folyamodnának.

 

Spanyolország és Írország esetében ennek az esélye egy a tízhez. Görögországnak a hónap elején már megítéltek egy külön, 110 milliárd eurós nemzetközi szanálási csomagot. A közgazdászok szerint öt százalékra csökkent annak a valószínűsége, hogy Görögország a válság miatt a következő öt évben az eurózóna elhagyására kényszerülhet, az előző, április 28-án közölt Reuters-felmérésben a szakértők még 9 százalékra becsülték ennek esélyét.

 

A görög gazdaság a szerdán közölt adatok szerint az első negyedévben 0,8 százalékkal esett vissza. Noha ez távolról sem volt olyan rossz eredmény, mint amitől sokan tartottak, elemzők további romlásra számítanak a kemény takarékossági intézkedések nyomán.

 

A felmérés során megkérdezett közgazdászok úgy vélekedtek, hogy Athén most már feltételezhetően minden szükséges segítséget megkapott ahhoz, hogy túlélje a válságot. A válaszadók szerint csökkent annak kockázata, hogy Görögországnak át kellene alakítania 300 milliárd eurós adósságállományának szerkezetét. Ennek esélyét a következő 12 hónapra 10 százalékra tették, az áprilisi felmérésben szereplő 20 százalékkal szemben.

 

Portugália, Spanyolország és Írország esetében 5 százalékra tették szuverén adósság átütemezésének lehetőségét a következő egy évre. Részben az egyes gazdaságokban bevezetett megszorító intézkedések miatt, mintegy 40 közgazdász úgy vélekedett, hogy az euróövezetben a GDP-növekedés a következő év végéig negyedéves összehasonlításban egyetlen negyedévben sem haladja meg a 0,5 százalékot.

 

Az elemzők a régió gazdasági növekedését 1,0 százalékosra becsülik erre az évre, a következőre pedig 1,5 százalékosra. Ezek az értékek nem változtak a Reutersnek a G7 országok gazdaságára vonatkozó, áprilisi előrejelzéséhez képest. A válaszadók szerint az Európai Központi Bank a jövő év első negyedévéig várni fog a kamatlábak emelésével. A várakozások szerint az EKB jövőre minden negyedévben 25 bázispontos emelést jelent majd be.


Mikroszekundumok és milliárdok: magyar szakemberek kerültek a nemzetközi pénzvilág élvonalába

Húsz éve tette le a voksát Budapest mellett a Morgan Stanley.
2026. 08. 17. 14:00
Megosztás:

A vártnál gyengébb kiskereskedelmi adatok miatt emelkedtek az amerikai hozamok, gyengült a dollár

Az amerikai államkötvények árfolyama pénteken csökkent, melyhez hozzájárultak a vártnál gyengébb kiskereskedelmi forgalmi adatok, miközben a Közel-Keleten fennmaradó feszültségek továbbra is bizonytalanságban tartották a befektetőket.
2026. 08. 17. 13:00
Megosztás:

Lejjebb mozdult rekordértékéről az S&P pénteken, de a hetet pluszban zárta

Az európai piacokat követve a főbb amerikai indexek is kisebb csökkenést mutattak pénteken, az S&P a csütörtöki csúcsáról 0,2%-ot csökkent, a Dow hasonló mértékben esett, míg a Nasdaq 0,3%-kal került lejjebb, ugyanakkor a hetet az S&P és a Nasdaq is pluszban zárta 0,4, illetve 0,1%-os növekedéssel, míg a Dow 0,6%-ot veszített a hét egészében.
2026. 08. 17. 12:00
Megosztás:

GENIUS Act: szigorítanák a stabilcoinok azonosítását

Az Egyesült Államokban új szakaszba lépett a GENIUS Act végrehajtása: az amerikai pénzügyi hatóságok már nem csupán a stabilcoinok fedezetére és kibocsátóira koncentrálnak, hanem arra is, hogy azonosítható legyen, ki lép be a szabályozott stabilcoin-rendszerbe.
2026. 08. 17. 11:00
Megosztás:

Kisebb visszaesés után négy nyereséges hetet törtek meg az európai részvények

Kis mértékben, 0,2%-kal csökkent a Stoxx 600 a nap végére, így négy nyereséges hetet követően először zárta a hét egészét mínuszban, miután 0,4%-kal esett.
2026. 08. 17. 10:00
Megosztás:

Minimálisan erősödött a forint hétfő reggel

Mérsékelten drágult a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn reggel a péntek késő délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 08. 17. 09:00
Megosztás:

A TRON stabilcoinpiaca egy hét alatt 1 milliárd dollárral nőtt

A TRON blokkláncon futó stabilcoinok piaci kapitalizációja egyetlen hét alatt mintegy 1 milliárd dollárral emelkedett, ami több mint tízszer gyorsabb növekedést jelentett, mint amit más nagy blokklánc-hálózatok ugyanebben az időszakban produkáltak. A látványos bővülés tovább erősíti a TRON pozícióját a globális stabilcoinpiacon, különösen az USDT-tranzakciók területén.
2026. 08. 17. 08:00
Megosztás:

A hőség sem állítja meg a szúnyogokat: a városokban még a szárazság is kedvez nekik

A tartós szárazság és a nagy meleg ellenére is képesek túlélni és szaporodni a szúnyogok, az inváziós fajok pedig különösen sikeresek a városi környezetben, ahol az öntözés miatt a csapadékszegény időszakokban is találnak a szaporodásukhoz szükséges vizet - mondta az MTI-nek Garamszegi László Zsolt, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont kutatója, a Szúnyogmonitor program szakmai vezetője.
2026. 08. 17. 07:00
Megosztás:

A Fed hallgat, a vállalati profitok tartják életben a tőzsdei ralit

A befektetők a következő hetekben továbbra is a kamatok, az infláció és a geopolitikai feszültségek miatt aggódhatnak, miközben a részvénypiacot egyelőre az erős vállalati eredmények tartják lendületben.
2026. 08. 17. 06:00
Megosztás:

Baranya vármegyében is megjelent az afrikai sertéspestis

Megerősítette az afrikai sertéspestis (ASP) vírus jelenlétét két, Baranya vármegyei házisertés-állományban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. A drávafoki és okorági telepeken egyaránt az általános tünetek alapján merült fel a betegség gyanúja. Az újabb kitörések miatt a sertéstartók részéről fokozott óvatosság és a járványvédelmi előírások szigorú, következetes betartása szükséges.
2026. 08. 17. 05:00
Megosztás:

Már a magyar határ közelében a japán cserebogár

A magyar határtól mindössze mintegy 500 méterre fogtak egy japán cserebogarat (Popillia japonica) a szlovéniai Pince település autópálya melletti pihenőhelyén. A kiemelt zárlati károsító észlelése miatt a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a területi szakemberek haladéktalanul megkezdték a szükséges növényegészségügyi intézkedéseket, többek között feromoncsapdákat helyeztek ki az esetleges terjedés mielőbbi észlelése érdekében. A lakosság és az utazók figyelme kiemelten fontos a károsító hazai megtelepedésének megelőzésében.
2026. 08. 17. 04:00
Megosztás:

XRP ismét 1 dollár alatt – vajon megismétlődik a 2021-es forgatókönyv?

Az XRP árfolyama ismét veszélyesen közel került az 1 dolláros szinthez. Az elmúlt öt napban kétszer is ez alá esett: augusztus 11-én 0,9915 dolláron új 52 hetes mélypontot ért el, majd augusztus 14-én ismét áttörte lefelé az 1 dollárt.
2026. 08. 17. 03:00
Megosztás:

Bitcoin zuhan, a bányászok szárnyalnak – az AI-fordulat mindent megmagyaráz

Miközben a Bitcoin az elmúlt évben 46%-ot esett, a Valkyrie Bitcoin Miners ETF (WGMI) közel 97%-kal emelkedett. Elsőre ez ellentmondásosnak tűnik, de az ok egyszerű: a nagy Bitcoin-bányászok egyre inkább AI-adatközpontokká és számítási kapacitás bérbeadóivá alakulnak.
2026. 08. 17. 02:00
Megosztás:

Megvannak az ország legszebb kertjei: megható történeteket is díjazott a Greenman

Harmadik alkalommal hirdették ki a “Greenman – Az Ország Legszebb Kertje” fotópályázat győzteseit. A megmérettetésre idén is az ország minden részéről érkeztek nevezések, a közönség pedig három kategóriában választhatta ki kedvenceit. A pályázat arca, Gundel Takács Gábor is arra biztatta a kertészkedés szerelmeseit, hogy osszák meg velünk kertjük szépségét és történetét.
2026. 08. 17. 01:00
Megosztás:

Sok helyen már vitát gerjeszt a légkondi használata

A hőkupola idején a balatoni szálláshelyeken is előkerült a kérdés: meddig várható el a vendégektől, hogy a saját komfortjuk rovására takarékoskodjanak az energiával? A Balatoni Turizmus Szövetség 200 nyaralót kérdezett meg Tihany, Balatonfüred és Siófokon arról, hogyan reagálnának, ha a szálloda recepciója arra kérné őket, hogy mérsékeljék a légkondicionáló használatát.
2026. 08. 17. 00:05
Megosztás:

Gyújtogatás gyanújával őrizetbe vettek több embert a horvátországi Zára térségében

Őrizetbe vettek négy embert a horvát hatóságok annak gyanújával, hogy szándékosan próbáltak tüzet okozni Zára (Zadar) térségében, ahol az utóbbi napokban egymás után több szabadtéri tűz is keletkezett - közölte vasárnap a helyi rendőrség.
2026. 08. 16. 23:00
Megosztás:

Záporral, zivatarral érkezik a hidegfront

Záporral, zivatarral és megerősödő széllel hidegfront érkezik a jövő héten, amely mögött a hőmérséklet csúcsértéke jellemzően mindenhol 30 Celsius-fok alatt alakul, majd szerdától melegedés kezdődik. Csütörtökön, az augusztus 20-ai nemzeti ünnepen gomolyfelhős, napos idő várható záporral, zivatarral és 30-35 Celsius-fok közötti csúcshőmérséklettel - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. 08. 16. 22:00
Megosztás:

A francia kormányfő újabb támogatásokat ígért a gazdáknak a jövő évi költségvetésben

A Franciaországot sújtó korai és súlyos aszállyal szembesülve Sébastien Lecornu miniszterelnök újabb támogatásokat ígért a gazdáknak a jövő évi költségvetésben, az Annie Genevard mezőgazdasági miniszter által már bejelentett segélyintézkedések után.
2026. 08. 16. 21:00
Megosztás:

Paks - Magyar Péter: emberfeletti munka folyik

Emberfeletti munka folyik Paksnál az atomerőmű két működő turbinájának üzemben tartásáért - írta Magyar Péter miniszterelnök vasárnap délután a Facebook-oldalán.
2026. 08. 16. 19:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 33. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 08. 16. 18:00
Megosztás: