Behúzták a féket az európai indexek
A vezető európai részvények árfolyamát követő FTSEurofirst 300 index 0,3 százalékkal emelkedett. A tőzsdei befektetői hangulat már az ázsiai kereskedés során bátorítást nyert a világgazdasági kilátásokkal szemben bizalomkeltő kínai ipari termelési adatokból, a piacnyitás során mutatkozó előnyök az európai makroadatok nyilvánosságra kerülését követően kezdtek eltünni.
Októberben három egymást követő havi csökkenés után a bővülést a zsugorodástól elválasztó 50 pontos határ fölé emelkedett az ipari beszerzési menedzser index Kínában. Az adatok elsősorban a nyersanyagipari részvényekre voltak kedvező hatással az európai kereskedelemben. Az európai bankrendszer feltőkésítéséről és az adósságválság rendezéséről szerdán várható uniós döntés a pénzügyi ágazati részvényeknek kedvezett.
A Markit kezelésébem lévő eurózóna összetett beszerzési menedzser indexe (bmi) 47,2 pontra csökkent a szeptemberi 49,1 pontról az előzetes számítások alapján. A mutató augusztusban még a növekedést a visszaeséstől elválasztó 50 pontos határ felett, 50,7 ponton állt. A szolgáltatási szektor bmi-je 47,2 pontra esett a szeptemberi 48,8 pontról, ami a vártnál sokkal rosszabb adat, a Reuters által megkérdezett 35 egy elemző között egy sem volt, aki ilyen alacsony értéket jósolt volna.
A Lloyds Banking Group részvénye Londonban 2,8 százalékkal, a Royal Bank of Scotland 1,3 százalékkal, a Barclays 1 százalékkal erősödött. Frankfurtban a Commerzbank 0,6 százalékkal, Párizsban a BNP Paribas 1 százalékkal csökkent, míg a Societe Generale 0,6 százalékkal emelkedett. (MTI)