Borúsabban látják a jövőt a vállalkozások
A mintegy 2.000 vállalat megkérdezése alapján számolt konjunktúramutató októberben az áprilisi plusz 16,8 pontról plusz 1,3 pontra csökkent. Parragh László kiemelte: az index alakulása erős figyelmeztetés, hogy baj van a gazdaságban. Az MKIK elnöke szerint a következő félév sorsdöntő lehet, mert kiderülhet, hogy a cégek, a gazdaság felfelé vagy lefelé mozdul a piaci lehetőségek és a rendelésállomány alapján.
Parragh László rámutatott, kedvezőtlen tendencia az is, hogy a magyar gazdaság egyre inkább lemarad, nem tud lépést tartani a német növekedéssel, technológiai fejlesztésre és az ipar szerkezeti váltására lenne szükség. A külföldi tulajdonú cégek is egyre inkább elveszítik a pozitív várakozásukat, a hazai piacra termelő mikrocégek esetében pedig hatalmas volt a zuhanás várakozásaikat tekintve - emelte ki.
Drámai kilátásról számoltak be az építőipari cégek - mondta Parragh László, aki a felmérés megállapításaira hivatkozva kijelentette: a magyar gazdaságban a viszonylag tartósan jelen lesz magas munkanélküliségi ráta. Kérdésre válaszolva elmondta: a kormánynak végre kellene hajtania a meghirdetett programokat. Jelenleg a gazdaság körüli struktúrát versenyképtelenek.
Az MTI kérdésére válaszolva Parragh László elmondta: elkerülhetetlen volt, hogy a kormány megkezdje a tárgyalást az IMF-fel, már korábban el kellett volna kezdeni. Az üzleti szféra többször is jelezte, hogy a forint árfolyama a kontrolálhatatlan zónához közeledik. Az eurózóna a spekuláció célkeresztjében van, a befektetők a hitelminősítők megállapításait veszik figyelembe. Az MKIK elnöke szerint a magyar gazdaságpolitika zavarja a nemzetközi pénzügyi köröket, példát akarnak statuálni. (MTI)