Bővülhet a feldolgozóipari termelés az első félévben
Az MTI-hez pénteken eljuttatott összefoglalóból kiderül: a feldolgozóipari vállalkozások helyzetéből és várakozásaiból számított konjunktúra-barométer értéke januárban - az októberi értékhez hasonlóan - százas skálán 47 százalékpont volt, azonban tendenciája határozottan emelkedő: 2009 áprilisában még 38, júliusában pedig 41 százalékponton állt.
A felmérés szerint a reálfolyamatokat jelző bizalmi index trendje is pozitív. Az index tényezői - a termelési kilátások, a rendelésállomány, késztermék-készletek - közül ugyan az utóbbi negatív irányba húzta az index értékét, ám ezt csaknem teljesen ellensúlyozta egyrészt a következő félévre vonatkozó termelési prognózis számottevő javulása, másrészt a rendelésállomány viszonylag alacsony, de októberhez képest javuló szintje.
A belföldi és export rendelésállomány egyaránt alacsony, az exporté azonban jóval kevésbé. A kereslet hiánya 2010 januárjában a válaszadó vállalkozások csaknem négyötödénél akadályozta a termelés bővítését. A válaszadók 74 százaléka jelezte, hogy elsősorban a belföldi kereslet hiánya fogta vissza a termelést, de erős korlát az elégtelen külföldi kereslet is. Utóbbit az összes válaszadó cég 35, az exportálók 53 százaléka jelezte. Kismértékben csökkent, de így is rendkívül magas - csaknem 60 százalék - a bizonytalan gazdasági környezet említettsége, emellett a cégek több mint harmada küzd finanszírozási nehézségekkel. A termelés alacsony szintjével összhangban viszonylag kevés cég számára jelent termelésbővítési korlátot a szakképzett munkaerő hiánya.
A vállalkozások a következő hat hónapban összes értékesítésük növekedését várják. Az optimista prognózisokhoz a belföldi értékesítési kilátások, valamint az exportvárakozások javulása egyaránt hozzájárul. A beszerzések a prognózisok szerint - összhangban a bővülést jelző termelési várakozásokkal - a következő hónapokban belföldről és külföldről egyaránt újra emelkedhetnek.
A Kopint-Tárki tesztje rámutat arra, hogy a kapacitáskihasználtság továbbra is alacsony, lassan emelkedő tendenciája azonban megmaradt, és a kihasználtság következő egy évre vonatkozó prognózisának trendje javuló. A rövid távú előrejelzés alapján a feldolgozóipari vállalkozások létszámának csökkenése folytatódik, a csökkenés azonban az elmúlt hónapokhoz képest tovább lassulhat.