Bugyi projekt - a milliárdos sikersztori
Bugyi nagyközség önkormányzata az elmúlt négy évben összesen 43 pályázatot adott be. A beadott pályázatokból 33 nyert. Ezzel a település összesen 600 millió forintos támogatáshoz jutott, amihez Bugyi 200 millió forint önerőt tett hozzá. Ehhez jöhet még a további három beadott pályázatból befolyó összesen 140 millió forintnyi támogatás, amelyekről még nem született döntés. Amennyiben ezek is sikerrel zárulnak, a településen négy év alatt közel 1 milliárd forintos fejlesztés valósul meg.
A nagyközségben az összesen 150 millió forintból végrehajtott három óvodaépület-felújítást a Váti Nonprofit Kft. a kiemelten jól végrehajtott projektek között tartotta számon. A Pest megyei település minden útja szilárd burkolatot kap a 322 millió forintos támogatásból, valamint a nagyközség lakóinak hozzájárulásából, és emellett megépült két összefüggő kerékpárút is. Elkészült a helyi egészségügyi intézmény akadálymentesítése, megvalósult egy testvérvárosi program és felújítottak egy templomot, amely mellett a település központjában egy parkoló is épült. A napokban adják át azt a 36 millió forintos játszóteret, amely a település legújabb közösségi tere lesz.
„Minden héten lottót kell venni, ha nyerni akarunk”
Somogyi Béla, Bugyi polgármestere négy évvel ezelőtt határozott célokkal állt a település élére. Az elképzelésekhez vezető úton az első lépés egy partner kiválasztása volt, aki finanszírozási tanácsadóként hosszú távú partnerként segíti az önkormányzat munkáját. A választás fő szempontjai a szakmai hozzáállás, a referenciák, valamint az ár voltak – így tette le a voksot Bugyi nagyközség az M27 ABSOLVO és a folyamatos együttműködés mellett.
Mit várhatott el ebben a konstrukcióban az önkormányzat a tanácsadótól a pályázati dokumentációk összeállításán túl? Először is finanszírozási, pályázati lehetőségeket, valamint ezen alapuló projektfejlesztést, vagyis ötleteket arra, hogy az adott forrásból mi mindent lehet finanszírozni. Emellett javaslatot arra, hogy az adott pályázaton az önkormányzat vagy inkább egy helyi alapítvány vagy éppen egyház induljon, hiszen a hosszú távú együttműködés lehetőséget ad arra, hogy az önkormányzat a szerződésben meghatározott tanácsadói munkát egy egyháznak vagy éppen egy civil szervezetnek adja át az adott projekt erejéig. Bugyi nagyközségben így zajlott például a templomfelújítás. Sőt, adott esetben elvárhatja azt is, hogy ha egy testvérvárosi rendezvény megszervezésére van mód, de az önkormányzatnak eddig nem volt testvérvárosa, a tanácsadó a nemzetközi hálózat adta lehetőségeket kihasználva talál neki egyet. Önerő optimalizálást, vagyis ötleteket arra, hogyan kell a költségvetésben elkülöníteni a fejlesztési forrásokat, illetve javasolhat olyan projekteket is, amelyek később költség-megtakarítást, vagy akár bevételt generálhat az önkormányzatnak. Konzorciumszervezést, közbeszerzési tanácsadást, segítséget a megfelelő alvállalkozók kiválasztásához.
„Fontos volt, hogy tudjunk minden pályázatról, és a lehetőségeket megismerve mérlegelhessük, akarunk-e ilyen fejlesztést, illetve megfelelünk-e a pályázat követelményeinek. Elvégre minden héten lottót kell venni, ha nyerni akarunk” – fogalmazott Somogyi Béla, Bugyi nagyközség polgármestere.
Buktatók
Az önkormányzat és a finanszírozási tanácsadó közti folyamatos kommunikáció volt a kulcs a sikerhez. Az M27 ABSOLVO szinte Bugyi nagyközség önkormányzatának kihelyezett egységeként működött. A tervezés, a pályázatírás, a beadás, a megvalósítás és az ellenőrzés fázisaiban egyaránt végig ott áll az önkormányzat mellett. A teljes folyamatra garanciákat vállalt, így ebben az együttműködési konstrukcióban mindkét fél érdeke azt kívánta, hogy a folyamatok gördülékenyen és hiba nélkül működjenek, a projektek megvalósíthatók legyenek. Így elkerülhető, hogy a pályázati pénzeket később egy esetleges szabálytalan lebonyolítás vagy elszámolás miatt vissza kelljen fizetni, vagy a projekt az utolsó fázisban bedőljön.
„A pályázati tanácsadó munkája bizalmi szolgáltatás. Nem az a cél, hogy megnyerjünk egy-egy pályázatot, vagy elkerüljük a projektek bukását, hanem az, hogy közös munkával és közös gondolkodással valóra váltsuk a település céljait. Nem a győzelem, sokkal inkább a megoldás, a ténylegesen megvalósítható projekt a cél” – fogalmazott Gyurácz Németh Iván, az M27 ABSOLVO vezető tanácsadója. „Ennek érdekében volt olyan projekt, amit háromszor átdolgoztunk, mire sikerült forráshoz jutni.”
A jövő: a szolgáltató önkormányzat és a kkv-k
A következő időszak egészen más típusú tervezést igényel, hiszen kevesebb lesz a forrás, és a támogatási prioritások is más hangsúlyokra helyeződnek át. A tanácsadó egyaránt figyeli az európai és a kormánystratégiát, mindezek alapján már látszik, hogy a kkv-k kapnak prioritást: „a helyi vállalkozásokat az M27 ABSOLVO-val együtt felkészítjük arra, hogy képesek legyenek élni a számukra elérhető lehetőségekkel, hiszen ha a helyi vállalkozások fejlődnek, akkor a település is gazdagabb lesz” – vallja Somogyi Béla, Bugyi nagyközség polgármestere.
A tanácsadó ebben a helyzetben abban segíthet az önkormányzatoknak, hogy a szolgáltató jellegüket erősíti, például a helyi vállalkozásoknak szervezett tanácsadással. A folyamatos együttműködés részeként az M27 ABSOLVO folyamatos pályázatfigyelést végez Bugyi nagyközségnek, amit az önkormányzat a helyi vállalkozásokkal is megoszthat, segítve ezzel a településen működő vállalkozások fejlődését.