EU - Nincs egyezség a pénzügyi stabilitási keret növelésének kérdésében

Nincsenek egy véleményen az euróövezetet alkotó országok arról, hogy növelni kell-e a zóna pénzügyi stabilitásának biztosítására létrehozott mechanizmus jelenlegi, 750 milliárd eurónyi hitelgaranciáig elmenni képes keretét vagy sem - derült ki az érintett államok pénzügyminisztereinek hétfő esti brüsszeli találkozója előtt tett nyilatkozatokból.

Miközben számos tagállam a piacok teljes megnyugtatása érdekében szükségesnek látná a keret emelését, az uniós vezető gazdasági nagyhatalom, Németország és néhány partnere ezt nem tartja sürgetőnek. Wolfgang Scha:uble német pénzügyminiszter is úgy vélte, hogy az uniós tagországok állam- és kormányfőinek március végi találkozójáig érdemes tovább fontolgatni a témát.

 

Hozzátette, nem feltétlenül tényleges emelést kell végrehajtani, hanem azon kell munkálkodni, hogy a tavaly megállapított keret ténylegesen rendelkezésre álljon. A jelenlegi keretből 440 milliárd jut a tagországokra, de ebből a gyakorlatban csak körülbelül 250 milliárd eurót lehetséges mozgósítani, ha fenn kívánják tartani a mechanizmus jelenlegi, igen kedvező (AAA) hitelminősítői besorolását és a kedvező kamatfeltételeket.

 

Az emelést sürgetők közé tartozik a belga Didier Reynders, aki nemrégiben javaslatot tett arra, hogy növeljék duplájára a keretet. Az Európai Bizottság - ködösebben fogalmazva ugyan, de - szintén a szélesítés mellett van, ráadásul sürgetőbbnek is tartja a döntést. José Manuel Durao Barroso elnök múlt heti sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, az ügyben már a következő - elvileg főként energiaügyi kérdésekkel foglalkozó - EU-csúcstalálkozón, február elején határozni kellene.

 

A német álláspontot támogatta hétfőn az osztrák Josef Pröll is, aki "nem lát erős igényt" a keret szélesítésére. A mostani nézeteltérés megfigyelők szerint egyértelműen megerősíti, hogy szükség van egy állandó mechanizmusra, amelynek 2013-as bevezetéséről az EU-tagországok vezetőinek szintjén már döntés született. Számos miniszter hétfőn ismét hangoztatta a pénzügyi fegyelem szigorításának szükségességét is.

 

Schauble mellett kiemelten beszélt erről a holland Jan Kees De Jager, aki szerint létfontosságú a szerkezeti reformok folytatása is a tagországokban. Kedden nemcsak az euróövezet, hanem mind a 27 európai uniós tagország pénzügyminisztere ülésezik Brüsszelben, magyar elnökség alatt.


Több mint 116 ezer beteget láttak el a mentők júliusban

A mentők júliusban több mint 116 ezer beteget láttak el, és mintegy ötmillió kilométert tettek meg az ország útjain - közölte az Országos Mentőszolgálat Facebook-oldalán szombaton.
2026. 08. 09. 12:00
Megosztás:

Több mint egymilliárd forinthoz jut a sármelléki repülőtér

A három vidéki nemzetközi repülőtér közül 1,2 milliárd forint állami támogatást kap működéséhez idén a sármelléki Hévíz-Balaton Airport - közölte a térség országgyűlési képviselője szombaton közösségi oldalán.
2026. 08. 09. 11:00
Megosztás:

24 órás várakozás a kriptóra? Brazília szigorítja a digitális átutalásokat

Brazília központi bankja új szabályozással lép fel a kriptovalutás csalások ellen: 2027. január 1-jétől bizonyos, 10 000 dollár feletti kriptoátutalásokat akár 24 órára visszatarthatnak a szolgáltatók.
2026. 08. 09. 10:00
Megosztás:

Történelmi mélypontra csökkent az Egyesült Államok legnagyobb víztározójának vízszintje

Történelmi mélypontra csökkent a Lake Mead, az Egyesült Államok legnagyobb víztározójának vízszintje szombaton – derül ki a vízügyi hatóságok adataiból.
2026. 08. 09. 09:00
Megosztás:

Keddig tartja fent az extrém hőség miatt bevezetett intézkedéseit a Posta

A Magyar Posta keddig tartja fent az extrém hőség miatt ideiglenesen elrendelt intézkedéseit - közölte a társaság a honlapján szombaton.
2026. 08. 09. 08:00
Megosztás:

185 tonna hal pusztult el Rétimajorban

A súlyos vízhiány következtében az Aranyponty Halászati Zrt. rétimajori és rétszilasi halastavain az elmúlt hetekben 185 tonna hal pusztult el, a közvetlen állományveszteség értéke megközelíti a 200 millió forintot - mondta Lévai Ferenc a társaság vezérigazgatója az MTI-nek szombaton.
2026. 08. 09. 07:00
Megosztás:

Már 100 szálláshely foglalható az Aktív Kalandor Kalandtárában

Az Aktív Kalandor foglalási felülete, a Kalandtár már 100 szálláshelyet kínál az erdei kulcsosházaktól a nagyobb társaságokat fogadó szállásokig az ország minden részén - közölte az Aktív Magyarország Fejlesztési Központ az MTI-vel.
2026. 08. 09. 06:00
Megosztás:

Véget ért az energiavészhelyzet – a magyar vállalkozások összefogása több mint 145 000 kWh csúcsidei megtakarítást ért el

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) által indított Vállalkozói Energiaösszefogáshoz néhány nap alatt csaknem 350 vállalkozás csatlakozott az ország 202 településéről, és vállalásaik összesen több mint 145 000 kWh csúcsidei energiamegtakarítást jelentettek.
2026. 08. 09. 05:00
Megosztás:

Hardveralapú e-pénztárgép a piacon – újabb mérföldkő a digitális adózásban

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) ma kiadta az első hardveralapú e-pénztárgép forgalmazási engedélyét. Az új megoldás a pénztárgéphasználatra kötelezett vállalkozásokat segíti már most, két évvel az online pénztárgépek végleges kivezetése előtt.
2026. 08. 09. 04:00
Megosztás:

Esővizet tegyünk a mosógépbe!

Esővízzel mosni vagy a WC-t öblíteni első hallásra szokatlannak tűnhet, pedig egy megfelelően kialakított esővízhasznosító rendszerrel egy családi ház vezetékesvíz-fogyasztásának akár 57 százaléka is kiváltható.
2026. 08. 09. 03:00
Megosztás:

100.000 forint is lehet a klíma otthoni költsége, ha rosszul van beállítva?

Egy korszerű háztartási légkondicionáló nem feltétlenül számít nagy energiafalónak, ám a helytelen használat könnyen több tízezer, szélsőséges esetben akár 100 000 forintot meghaladó felesleges kiadást okozhat.
2026. 08. 09. 02:00
Megosztás:

Törvényi döntés! Ennyi lesz a nyugdíjkorhatár 2027-ben

Egyetlen év különbség is komoly változást jelenthet annak, aki már a nyugdíjba vonulását tervezi.
2026. 08. 09. 01:00
Megosztás:

A szellemi hanyatlás kockázatának 45%-a befolyásolható a WHO szerint

A demencia világszerte több mint 57 millió embert érint, és ez a szám folyamatosan nő. Bár a betegség lefolyását megállító kezelés jelenleg nem áll rendelkezésre, a szellemi hanyatlás kockázatának csökkentése a tudományos közösség szerint már most is lehetséges.
2026. 08. 09. 00:30
Megosztás:

Másodfokúra csökkent a riasztás

Szombat hajnalban helyreállt a vízszolgáltatás Budapest III. kerületében a Jós utcában, ahol pénteken csőtörés történt - közölte a kormány a hőségriasztásról készült, szombaton közzétett jelentésében a kormany.hu oldalon. Szombattól az országos tisztifőorvos kedd éjfélig másodfokúra mérsékelte az ország egész területére vonatkozó harmadfokú hőségriasztást.
2026. 08. 09. 00:05
Megosztás:

Változik az állami földek átmeneti hasznosításának rendje

Megújította az Agrár- és Élelmiszergazdaságért Felelős Minisztérium a Nemzeti Földalapba tartozó földterületek megbízási szerződéssel történő átmeneti hasznosításának rendjét - tette közzé a tárca szombaton a kormány Facebook-oldalán.
2026. 08. 08. 23:00
Megosztás:

Kapitány István: a magyarok 84 százaléka csatlakozott az összefogáshoz

Példa nélkülinek nevezte a gazdasági és energetikai miniszter szombaton, hogy felmérések szerint a magyarok 84 százaléka csatlakozott az energiarendszer terhelésének csökkentéséhez.
2026. 08. 08. 22:00
Megosztás:

Újabb nagybank viszi 3 százalék alá az Otthon Start lakáshitel kamatát

Még egy nagybank kamatkedvezményt ad azért, hogy az igénylők nála vegyék fel a kedvezményes, maximum 3 százalékos kamatú Otthon Startot. 2026-ban az új lakáshitelek 80 százaléka valamilyen állami támogatásos kölcsön, túlnyomórészt Otthon Start. Augusztus 10-től az UniCredit is belép az ezt a hitelt 3 százalék alatti kamattal kínáló bankok közé – derül ki a BiztosDöntés.hu összegzéséből.
2026. 08. 08. 21:00
Megosztás:

Magyar Péter: Baka András elfogadta a felkérést

Elfogadta a felkérést a köztársasági elnöki tisztségre Baka András - közölte a kormányfő Facebook-oldalán szombaton.
2026. 08. 08. 20:00
Megosztás:

VOSZ: a magyar vállalkozások összefogása több mint 145 000 kilowattóra csúcsidei megtakarítást ért el

A magyar vállalkozások összefogása több mint 145 000 kilowattóra (kWh) csúcsidei megtakarítást ért el, köszönhetően olyan intézkedésnek, mint a klímahasználat csökkentése - közölte a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) szombaton az MTI-vel.
2026. 08. 08. 19:00
Megosztás:

Nyári ellenőrzések a Balatonnál – az első félidő végén

Félidőhöz érkezett a NAV idei balatoni nyári ellenőrzéssorozata. Július eleje óta a revizorok Somogy, Veszprém és Zala vármegyében vizsgálják a legforgalmasabb nyári szolgáltatókat. A kiemelt akcióban húsz igazgatóság munkatársai vesznek részt, az eddigi egyenleg: lehetne jobb is!
2026. 08. 08. 18:00
Megosztás: