Elemzés az olajpiac aktuális helyzetéről
Az elmúlt héten az árupiacok helyzetét leginkább meghatározó tényezők:
Ben Bernanke – a FED elnöke nem mondott semmi újat; bejelentette készenlétét az amerikai gazdaság további támogatására, de semmilyen részletet nem tárt fel
Amerikai adatok – az első amerikai, júliusi aktivitási adatok kicsit jobbak voltak az egy hónappal korábbiaknál, de a javulás igen csekély; csalódást okoztak viszont a kiskereskedelmi értékesítési adatok valamint a munkapiac heti adatai
A spanyol kötvények rentábilitása –az egyre erősödő lassulás illetve a soron következő tartományok gondjai következtében nőtt a spanyol 10 éves kötvények jövedelmezősége, ami a fő oka a hét eleje óta tartó gyenge hangulatnak
PMI mutatók – Kínában az index kicsit magasabb, viszont erősen lefele mutat Franciaországban és Németországban – a globális konjunktúra továbbra sem néz ki jól.
Az olajnak nem kellene már drágulnia
A Brent típusú olaj hordójának ára a júniusi mélypont óta több mint 18 USD-al drágult. A nyersanyag április végén kezdődő erős leértékelődésének B. Obama adminisztrációja vetett véget az iráni vállalatokra kivetett új szankciók által valamint a teheráni kormányzat részéről elhangzó további fenyegetések az Ormuz-szoros lezárásáról. Az egyre feszültebb helyzet Izrael – Irán vonalon valamint az izraeli turisták legutóbbi bulgáriai merényletéért Iránt felelőssé tevő híresztelések kedvezően hatottak a pénzügyi befektetők short pozíciói hozamának realizálása tekintetében. Viszont tekintettel az IMF 2013-as évre szóló legújabb gazdasági növekedési előrejelzéseire valamint a legutóbbi szankciókat is figyelembe vevő előzetes kínálati prognózisokra, a piacot nem fenyegeti deficit, még a kereslet szezonális növekedésének időszakaiban sem (minden év III. és IV. negyedéve). 2013-ban a keresletnek kb. napi 0,8 millió hordóval kellene emelkednie. Eltekintve az OPEC országokból származó olajtól a kínálatnak viszont napi 1,2 millió hordóval kellene magasabbnak lennie. Az iráni helyzet hatására az OPEC országokban viszont enyhe termelés visszaesésre lehet számítani kb. napi 0,2 millió hordóval. A Nemzetközi Energia Ügynökség szakértői azt állítják, hogy az OPEC kartelen kívüli országok olaj kitermelésének négy éve tartó növekedése folytatódni fog a következő években. A kitermelés legerősebben főképp az USA-ban és Braziliában fog nőni. Az új beruházásokra és a szénhidrogén kinyerés nem konvencionális technológiáinak fejlesztésére szánt rekord mennyiségű pénzeszköz kedvezni fog a kínálat növekedésének, ami az elkövetkező években évente napi 1 millió hordóval is lehet magasabb. Egyre erősebb hatással lesz az olaj iránti csökkenő keresletre a világon bekövetkező palagáz forradalom, amelynek következménye kell, hogy legyen az olaj lecserélése a sokkal olcsóbb palagázra.
Hosszabb távon az ár szempontjából a legnagyobb jelentőséggel természetesen a nyersanyag kitermelésének határköltségei fognak bírni. Éppen a határköltségek 2001 óta tartó évi 14%-os növekedése határozta meg az utóbbi évek olajpiaci trendjét. S figyelembe véve a legújabb prognózisokat illetve a legdrágábban kitermelő konszernektől érkező híreket a határköltségek az elkövetkező években hordónként 90-től 100 dollárig terjedő tartományban stabilizálódhatnak. Az intézmények többségének véleménye szerint a határköltségek esésére az esélyt csak az USA-i olajpiacon lezajló palagáz forradalom teremtheti meg, egy ahhoz hasonló, amilyen a gázpiacon is bekövetkezett.
Összegzés
Abból a feltételezésből kiindulva, hogy Iránban nem lesz szükség militáris megoldásokra az alapforgatókönyv szerint olaj ár esésre lehet számítani, hordónként 90 dolláros szintre. A legközelebbi 6 negyedévben továbbra is tartó napi egy millió hordós túlkínálat hatására a második negyedévi leértékelődés megismétlődése egész idő alatt igen valószínű, főképp a geopolitikai fenyegetések többségének megszűnése pillanatával. Ezért aztán a kizárólag a geopolitikai feszültségek növekedése következtében rövidtávon emelkedő nyersanyag jegyzések a piaci egyensúly-helyzet visszaállításának keretében növelik az esélyt az áresésekre illetve megközelítik a nyersanyag kitermelés határköltségeinek szintjét.
Technikai Elemzés – Olaj
Az olaj ára a folyamatos emelkedés után kis mértékben csökkent. A piac ily módon teszteli a legutóbbi ellenállás által 102,60 USD-nál kijelölt illetve a kék emelkedő csatorna alsó korlátjával meghúzott igen lényeges támasztást. Amennyiben eme szintek kivédésre kerülnek, a jegyzések a 116,60-as tartományba tarthatnak majd, ahová az RGR pontok modellszerű kiterjedése esik.
Viszont az említett támasztások megtörését az egyszerű „abc” korrekciós alternatív forgatókönyv igazolja majd. Ilyen esetben a piac igen gyorsan a hordónkénti 100 USD alatt találhatná magát.