Kutatás igazolja, hogy megváltoztak az európaiak klímahasználati szokásai

Ahogy Európában változik a hőmérséklet és ezzel párhuzamosan az emberek komfortigénye az adott éghajlati viszonyok között, az otthoni légkondicionáló rendszerek használata is látványosan átalakul. A Panasonic Heating & Cooling Solutions friss kutatása átfogó képet ad arról, hogy hogyan használják az európaiak otthoni klímaberendezéseiket az év különböző szakaszaiban. A 2024-es év során tíz európai országban végzett termékhasználati elemzés eredményei szerint a telepített klímaberendezések 81%-át nemcsak hűtésre, hanem fűtésre, sőt, sok esetben kizárólag csak fűtésre használják. Ez jól mutatja, hogy az otthoni légkondicionálás szerepe átalakul, ugyanis egyre nagyobb az igény az egész évben megbízható kényelmet nyújtó, sokoldalú megoldásokra a modern otthonokban.

Kutatás igazolja, hogy megváltoztak az európaiak klímahasználati szokásai

Több mint nyári megoldás: hogyan befolyásolja az éghajlat a klímaberendezések használatát?

A 2024 januárja és decembere között végzett részletes kutatás a Panasonic otthoni légkondicionáló rendszereinek működését vizsgálta, különös tekintettel az automatikus, ventilátor és párátlanító üzemmódokra, valamint a hűtési és fűtési felhasználás arányaira. Az eredmények alapján az európai háztartások átlagosan az üzemidő 72%-ában fűtésre használják klímaberendezéseiket.

Ez a tendencia különösen markánsan jelenik meg az északi, hűvösebb éghajlatú régiókban, például Norvégiában a klímaberendezések használatának 95,6%-a, Dániában pedig 94,7%-a szolgál fűtési célokat. Ugyanakkor elmondható, hogy még ezekben az országokban is akadnak felhasználók, akik a melegebb hónapokban hűtésre is alkalmazzák a rendszert. Ezek az eredmények jól mutatják, hogy a levegő-levegő hőszivattyús megoldások a hideg éghajlati viszonyok között is rendkívül hatékonyan működnek.

Ezzel szemben a melegebb éghajlatú országokban, mint amilyen Olaszország és Spanyolország, eltérő felhasználási minták rajzolódnak ki. A klímaberendezéseket jóval ritkábban használják fűtésre, előbbi ország esetében csupán 43,8%-ban, utóbbinál pedig 42,5%-ban. Ezek az adatok jól tükrözik a hűtés iránti erősebb igényt a napfényesebb, melegebb régiókban.

Magyarországon ez az arány 66% és 34%-ban alakul a fűtés javára, hasonlóan Csehországhoz, ahol ez 62% és 38%, illetve Hollandiához, ahol 68% a fűtés és 32% a hűtés. A legkiegyenlítettebb használati eredmény Szlovéniában látható, ahol a kutatás szerint 50-50%-ban használják fűtésre és hűtésre a klímaberendezéseket. 

A levegő-levegő hőszivattyúk szerepe a hazai fűtésben

A magyarországi helyzet összességében az európai helyzethez hasonlóan alakul, az elmúlt 5 évben a készülékek döntő többségét a hűtés mellett a fűtési funkciók miatt vásárolták a végfelhasználók. Jelentős klímaállomány az, amelyikkel fűtési feladatokat is ellátnak, köztük nagy mennyiségben találhatóak olyanok, amelyekkel az egész telet végig lehet fűteni kedvező áron. Az ilyen rendszerekhez a lakosság a fűtési szezonban elérhető H-tarifát használhatja, amivel a fűtési szezon alatt a normál tarifához képest kedvezőbben feltételek mellett fűtheti a lakását. Megfigyelhető, hogy egyre több olyan berendezés fogy, amelyekkel a fűtési szezonban is biztonsággal lehet fűteni.

A levegő-levegő hőszivattyúkban ( klímaberendezésekben) nagy lehetőség rejlik, mivel gazdaságosan üzemeltethetők. Ha a karbantartásokat rendszeresen és megfelelően elvégzik, a fűtési szezonban jelentős energiamegtakarítást eredményezhetnek a hagyományos rendszerekhez képest. Ez akár részben vagy egészben ellensúlyozhatja a nyári hűtés többletfogyasztását is.

A kényelem nem szezonális: így válik alapelvvé a klíma egész éves használata

Mivel általánosan elmondható, hogy az európai háztartások jellemzően a rugalmas és energiatakarékos megoldásokat preferálják a beltéri komfort megteremtéséhez, a Panasonic továbbra is élen jár az intelligens, fenntartható és nagy teljesítményű rendszerek fejlesztésében, olyan megoldásokat kínálva, amelyek illeszkednek a modern életstílushoz.

Mindamellett, hogy a nyarak egyre melegebbek, a megváltozott felhasználói szokások miatt az is fontos, hogy a fogyasztók olyan rendszereket válasszanak, amelyek nemcsak hatékonyan hűtenek, hanem az év további részeiben megbízható fűtést is nyújtsanak. A Panasonic fejlett megoldásai minden évszakban stabil teljesítményt és kényelmet biztosítanak, legyen szó otthoni vagy munkahelyi környezetről.

A Panasonic kínálatában a városi lakásokhoz tervezett kompakt egységektől a tágas otthonokhoz illeszkedő nagy teljesítményű, többzónás rendszerekig minden megtalálható. A folyamatos K+F tevékenység biztosítja, hogy a megoldások az aktuális piaci és fogyasztói igényekhez igazodjanak, megalapozottan és innovatívan.

Vízsugárral váltjuk le a WC-papírt?

Lassan, de biztosan új korszak köszönt be a mindennapi higiéniai szokásokban – legalábbis ha a fürdőszobák jövőjét nézzük. A vízalapú tisztálkodás – azaz a bidéfunkcióval ellátott WC-k használata – világszerte, így Magyarországon is egyre népszerűbb. A trend mögött nemcsak a kényelem, hanem az egészség és a fenntarthatóság iránti igény is áll.
2025. 08. 04. 07:00
Megosztás:

A falvaktól a nagyvárosokig felforgathatja a lakáspiacot az Otthon Start program

Nemcsak a fővárosban, hanem vidéken is sokan terveznek lakóingatlant venni az Otthon Start program kedvezményes hitelével - derül ki a zenga.hu ingatlanhirdetési portál látogatói körében készített felmérésből. A válaszadók többsége olcsóbb ingatlant vásárolna, a kisvárosokban és községekben jellemzően alacsonyabb, míg Budapesten valamivel magasabb önrésszel.
2025. 08. 04. 06:00
Megosztás:

Most éri meg ingatlant venni Dubajban – nyári visszaesés kedvezhet a befektetőknek

A nyár nemcsak a pihenés, hanem a jó üzleti lehetőségek ideje is lehet – különösen azoknak, akik külföldi ingatlanbefektetésen gondolkodnak. Bencsik Tamás, a Livin’ Experts ügyvezető-társtulajdonosa szerint július és augusztus első fele ideális időszak lehet dubaji ingatlanvásárlásra.
2025. 08. 04. 04:00
Megosztás:

Szorongással teli lehet az iskolakezdés a diákok számára

Az iskolakezdés sok diák számára nemcsak izgalmat, hanem komoly szorongást is jelenthet – figyelmeztet a GEM Tanulási Központ. Az új tanév, az ismeretlen elvárások és a megváltozott napirend különösen megterhelő lehet azoknak a gyerekeknek, akik tanulási nehézségekkel küzdenek.
2025. 08. 04. 03:00
Megosztás:

Rossz hír a vidéki nyugdíjasoknak - a Budapestiek megúszták!

A vidéken élő nyugdíjasok egy része átlagosan mintegy 100 ezer forinttal kevesebb nyugdíjat kap, mint azok, akik Budapesten élnek.
2025. 08. 04. 02:00
Megosztás:

Megszavazták! Ingyenes készpénz felvétel bankautomatából így lehetséges a jövőben

Hogyan vehetsz fel havonta akár 150 000 forint készpénzt teljesen ingyen? Itt a részletes útmutató!
2025. 08. 04. 01:00
Megosztás:

Az Egyesült Államok meghosszabbíthatja az átmeneti kereskedelmi megállapodás Kínával

Az Egyesült Államok meghosszabbíthatja az átmeneti kereskedelmi megállapodás Kínával - közölte az Egyesült Államok kereskedelmi képviselője vasárnap.
2025. 08. 04. 00:05
Megosztás:

Egyre melegebb idő várható a jövő héten

A hét elején még több helyen lehet felhős az idő, később aztán napos és egyre melegebb időre számíthatunk - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2025. 08. 03. 23:00
Megosztás:

A bankok csendes forradalma: 100 milliárd dollárt öntöttek a blokkláncba 2020 óta

Miközben a nyilvánosság figyelme gyakran a kriptopénzek árfolyamára és botrányaira összpontosul, a háttérben forradalmi átalakulás zajlik: a világ legnagyobb bankjai csendben építik be a blokkláncot saját pénzügyi infrastruktúrájukba. Egy friss Ripple-támogatású jelentés szerint a tradicionális pénzintézetek több mint 100 milliárd dollárt fektettek blokklánc technológiákba 2020 óta – és ez még csak a kezdet.
2025. 08. 03. 22:00
Megosztás:

Legjobb kriptotőzsde: a Binance és a Crypto.com összehasonlítása, vélemények

A kriptovaluták világa ma már nem csak a technológiai guruk vagy spekulánsok terepe – egyre több „hétköznapi” ember is érdeklődik a digitális eszközök iránt. A legelső kérdés, amivel a kezdők szembesülnek: „Hol érdemes vásárolni bitcoint vagy más kriptót?” Két népszerű és sokat használt platform a Binance és a Crypto.com. Most összehasonlítjuk őket, laikusoknak is érthetően.
2025. 08. 03. 21:00
Megosztás:

Nem volt telitalálat a hatos lottón ezekkel a számokkal

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 31. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2025. 08. 03. 18:00
Megosztás:

Ha 5 évvel ezelőtt 1.000 dollárt fektettél volna Solanába, ma ennyi pénzed lenne

A mindössze alig több mint 5 éve indult Solana (SOL) mára a világ hatodik legnagyobb kriptovalutája, piaci értéke pedig 2025. július 30-án már 96 milliárd dollár felett járt.
2025. 08. 03. 17:00
Megosztás:

Újabb nagy erejű földrengés rázta meg a Kamcsatkai-félszigetet

Újabb nagy erejű földrengés rázta meg vasárnap a kelet-oroszországi Kamcsatkai-félszigetet. A 6,8 magnitúdójú földmozgást Petropavlovszki-Kamcsatszkijban is érezni lehetett – közölte a Telegram üzenetküldő alkalmazásban az orosz Egyesült Geofizikai Szolgálat (PAN) kamcsatkai részlege. A földrengés fészke Petropavlovszk-Kamcsatszkijtól 279 kilométerre, 25,9 kilométer mélyen volt.
2025. 08. 03. 16:00
Megosztás:

Többmilliós bírságra számíthat a szabálytalanul működő állateledel-forgalmazó

Többmilliós bírságra számíthat egy szabálytalanul működő állateledel-forgalmazó vállalkozó - tudatta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) közleményben az MTI-vel vasárnap.
2025. 08. 03. 15:00
Megosztás:

Császár Angela a Gondosóra kilencszázezredik felhasználója

A Gondosóra kilencszázezredik felhasználója Császár Angela színművész - jelentette be Lantos Csaba energiaügyi miniszter a Nyitrai Zsolt miniszterelnöki főtanácsadó Facebook-oldalán közzétett videóban vasárnap.
2025. 08. 03. 14:00
Megosztás:

Nagy István: a minőségi vidéki élethez járul hozzá a Magyar Falu Program

Nekünk a falu nem a múlt, hanem a jövő. Ezért 2019 óta mindent elkövetünk annak érdekében, hogy falvaink a baloldali kormányok vidékromboló tevékenysége után új erőre kapjanak. Ezért indítottuk el 2019-ben a Magyar Falu Programot is – közölte Nagy István agrárminiszter a közösségi oldalán vasárnap.
2025. 08. 03. 13:00
Megosztás:

Júliusban hároméves csúcsra futott a lakáspiaci kereslet, és a kínálat is bővült

Júliusban több mint 284 ezer telefonos érdeklődés érkezett eladó lakások és házak hirdetéseire, ami közel 30 százalékos növekedést jelent júniushoz képest és 6 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi szintet. Egyúttal 2022 óta ez a legmagasabb júliusi érték. A keresletélénkülés hátterében az Otthon Start Program keretében szeptembertől elérhető fix 3 százalékos lakáshitel-program bejelentése, az albérletszezon indulása, valamint az éledező kereslet miatti eladói aktivitás áll - derül ki az ingatlan.com júliusi keresleti és kínálati összesítőjéből.
2025. 08. 03. 12:00
Megosztás:

Mindenben meg kellett hajolnia az EU-nak az Egyesült Államok akarata előtt

Mindenben meg kellett hajolnia az Európai Uniónak az Egyesült Államok akarata előtt a vámmegállapodás megkötésekor - jelentette ki Pásztor Szabolcs, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezetője a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.
2025. 08. 03. 11:00
Megosztás:

Kriptovaluta hírek: Solana - mi mozgatja most a SOL árfolyamát?

Az alábbi elemzés áttekintést ad arról, milyen főbb fundamentális, technológiai és szabályozási tényezők befolyásolták a Solana (SOL) árfolyamát az elmúlt 3 hónapban, összhangban a mellékelt grafikon mozgásaival.
2025. 08. 03. 10:00
Megosztás:

Hiába jár az évi egymillió: banki díj viheti el az állami lakhatási támogatás egy részét

A közszolgálati dolgozók számára bevezetett, évi egymillió forintos állami lakhatási támogatás valóban fedezheti a teljes éves törlesztőrészletet – különösen a korábban felvett hitelek esetén. Ugyanakkor nem mindegy, hogyan használják fel az összeget: Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint az előtörlesztéshez kapcsolódó banki díj a régebbi hiteleknél arányaiban nagyobb terhet jelent.
2025. 08. 03. 09:00
Megosztás: