Euróövezeti adósságkezelő központ felállítását javasolja Belgium
Yves Leterme szerint "az államadósság-piacon a közelmúltban kialakult feszültségek rávilágítanak arra a problémára, hogy az euróövezet olyan valutaunió, amelyben nincsen egységes gazdasági kormányzás."
Leterme úgy látja, hogy egy közös ügynökségben kellene összefogni az euróövezeti tagországok adósságfinanszírozási tevékenységeit. Az intézmény az Európai Unió szervezeti rendszerébe épülne be, és a 16 tagú övezet pénzügyminisztereinek tanácsa felügyelné. Valamennyi tagország számára azonos kamatozású állampapírokat bocsátana ki, így az egyes államok adóssága az övezet közös adóssága lenne, közös garanciával.
A megoldás az eddiginél nagyobb erővel kényszerítené az országokat a stabilitási és növekedési egyezményben foglalt feltételek teljesítésére. A központ az uniós keretek között kialkudott hiánycélok alapján biztosítaná a finanszírozást, vagyis kibocsátana állampapírokat és átutalná a pénzt a kormányoknak, "és ha egy ország nem tartja be a megállapodást, túllépi a hiánycélt, akkor saját magának kellene gondoskodnia pótlólagos forrásról.
Ez az egyezség megszegése miatt növekvő kockázat okán magasabb kamatterhet, és egyben valódi büntetést jelentene" - írta a belga miniszterelnök a The Financial Times Deutschland című német üzleti lap pénteki számában megjelent vendégkommentárjában.
Az Európai Bizottság szerint "egy közös pénzügyminisztérium vagy adósságkezelő ügynökség felállításához először fokozni kellene a gazdaságpolitika összehangoltságát. Nem zárható ki, hogy egyszer majd létrejön egy ilyen szervezet, de ahhoz még számos lépést meg kell tennie az euróövezet közösségének a gazdaságpolitikai együttműködés útján" - mondta Amadeu Altafaj bizottsági szóvivő. Hozzátette, hogy a testület a következő hetekben konkrét javaslatokkal áll elő az ügyben.