Fordult a kocka a magyar boltokban

Bár az első negyedévben még 7,2 százalékos pluszban volt a kiskereskedelem, a koronavírus-járvány fordulatot hozott: áprilisban 10,2 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom. Az élelmiszerek forgalma 0,4 százalékkal, a nem élelmiszereké 14,8 százalékkal, az üzemanyagoké pedig 26,3 százalékkal csökkent. A nem élelmiszerek közül például a ruházati termékeknél 90 százalékkal esett a forgalom volumene, a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikkeké pedig 37 százalékkal. A csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene viszont 104 százalékkal emelkedett.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője elmondta: "A visszaesés várható volt a koronavírus-járvány miatt elrendelt áprilisi korlátozások miatt és részben a nem élelmiszerek forgalmának hanyatlásával magyarázható, az elmúlt időszakban ugyanis pont ezek a termékek adták a kiskereskedelem motorját."
Németh Dávid szerint még bizonytalan, hogy a kiskereskedelmi forgalomra pontosan milyen hatással lesz a járvány. A júniusi, júliusi időszakban elképzelhető, hogy az üzletek bezárása miatt eddig elhalasztott fogyasztások egy részét pótolják majd. A forgalom alakulását azonban nagyban befolyásolja majd a bérek, a foglalkoztatottság szintje, munkanélküliség alakulása is. Illetve a visszaeső autóvásárlások lefelé húzzák majd a mutatót. Emellett az is kérdés, hogy mennyire válnak óvatosabbá a háztartások, azaz inkább a megtakarítások felé fordulnak-e. A járvány egy esetleges újabb hulláma szintén befolyásolhatja a kiskereskedelmi forgalom alakulását. Összességében májusban mínuszos, júniusban-júliusban pedig pluszos szám jöhet.
Mennyire vagy spórolós? ITT megnézheted!