Londoni elemzők: összességében pozitív a kormányprogram, részletek még hiányoznak
David Heslam, a Fitch Ratings hitelminősítő felzárkózó európai szuverén besorolásokért felelős igazgatója az MTI-nek Londonban azt mondta: a magyar kormány "jó kezdő lépést tett" gazdaságpolitikai terveinek körvonalazása felé. Ez azonban csak az első lépés, és egyelőre hiányoznak a részletek az időzítéssel, az intézkedések költségbecslésével, valamint az államháztartási hiánycél tartásához szükséges ellentételező lépésekkel kapcsolatban - mondta a Fitch igazgatója.
Arra a kérdésre, hogy a bankok tervezett többletadóztatása és a devizaalapú hitelkiáramlás korlátozásának tervei nem érinthetik-e kedvezőtlenül a magyar pénzügyi rendszer versenyképességét és jövedelmezőségét, Heslam kijelentette: Magyarország nincs egyedül a bankrendszer fokozottabb adóterhelésének gondolatával, a húsz vezető ipari és fejlődő hatalom (G20) is hasonló terveket fogalmazott meg.
A banki adó potenciálisan jelentős jövedelmi forrás, az ebből remélt évi 200 milliárd forint a magyar hazai összterméknek (GDP) csaknem az 1 százaléka, és lehetővé teheti más intézkedések bevezetését az államháztartási deficitcél veszélyeztetése nélkül - mondta a Fitch Ratings londoni igazgatója. A devizaalapú jelzáloghitelek korlátozásának terveiről úgy vélekedett: az új folyósításokra érvénybe léptetendő tilalomnak "marginális" hatása lehet csak a jelenlegi kinnlevőség-portfolióra.
A már folyósított devizaalapú lakáshitelek átlagos lejárata 13-14 év, vagyis ha most leállna az új devizahitelek folyósítása, akkor is "eltart egy ideig" a már létező portfolió kiigazítása - mondta David Heslam. Keddi értékelésükben a JP Morgan bankcsoport londoni befektetési elemzői is kiemelték, hogy a devizaalapú jelzálogkölcsönök tilalmával szerintük gyakorlati értelemben nem sok változna, mivel a svájci frank-alapú hitelkibocsátás már tulajdonképpen leállt.
Hasonló véleményt fogalmaztak meg a Barclays Capital londoni befektetési bankcsoport felzárkózó piaci elemzői is, akik hangsúlyozták: a magyarországi devizahitel-piacon az idén eddig "nem volt aktivitás", és ezért egy ilyen tilalomnak nem lenne azonnali árfolyamhatása. Arra a kérdésre, hogy a bejelentett terveknek milyen hatása lehet Magyarország középtávú szuverén hitelképességi megítélésére, a Fitch Ratings kelet-európai besorolásokért felelős igazgatója felidézte: a cég jelenleg közepes befektetői "BBB" adósbesorolást tart érvényben Magyarországra negatív kilátással.
A kedden bejelentett programmal a kormány "elkezdte felfedni" terveit, ám még sok a nem ismert részlet egyebek mellett a várható hiányszámokkal kapcsolatban. Kedvező, hogy a kormány elkötelezte magát a 3,8 százalékos idei államháztartási deficitcél mellett, de egyelőre nem ismeretes az akciótervhez kapcsolódó egyetlen olyan szám sem, amely ezt alátámasztaná - fogalmazott a Fitch igazgatója, Heslam kijelentette: mindezek alapján a Fitch Ratings jelenleg megfelelőnek tartja a "BBB" besorolást és az arra érvényes negatív kilátást.
A JP Morgan elemzői keddi értékelésükben fontos elemnek nevezték, hogy a kormány a tervezett adócsökkentéseket fokozatosan, jövőre kezdődően léptetné életbe, és így "viszonylag könnyen" teljesíthető lesz az idei 3,8 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánycél. Ha a kiadáscsökkentő lépéseket is végrehajtják, akkor jövőre tovább mérséklődhet a hiány a cég szakértői szerint.
A JP Morgan is kiemelte, hogy a terv részleteiben egyelőre hiányos, és a bankokra jelentős terheket ró, ám a ház szerint általánosságban véve a csomag "jól illeszkedik" a magyar gazdaság jelenlegi szükségleteihez, vagyis az államháztartási hiány kordában tartásához és a növekedés, valamint a versenyképesség középtávú erősítéséhez. A cég közölte: becslése szerint a bankadóból várt 200 milliárd forint - ami a GDP-érték 0,7 százalékának felelne meg - zömmel elégséges lenne annak a hiánycél-túllépésnek a fedezésére, amely akkor következne be, ha az idén semmilyen költségvetési intézkedés nem történne.
A JP Morgan elemzői szerint ugyanakkor az új terv jelentősen növelné a bankok adóterhelését, ami várhatóan a hitelezési tevékenység lanyhulását eredményezi. A JP Morgan szerint jóllehet a kormány kétharmados többsége révén nem lehet gond a tervezett intézkedések elfogadtatása, ugyanakkor "nem lenne meglepő", ha a bankadóztatás terve a szektorral folytatott tárgyalások során "valamelyest felvizeződne". A Barclays Capital elemzői is a terv kockázatai között említik, hogy szerintük "irreálisnak tűnik" a bankadóból várt 200 milliárd forintos bevétel.
A cég szerint ugyanakkor a Fidesz kommunikációja "lassan javulni kezd", mivel "most hallottuk először a párt vezetőjét kiadáscsökkentésről beszélni". A ház szerint ez várhatóan a magyar kötvények kockázati felárának mérséklődéséhez vezet. Neil Shearing, a Capital Economics londoni befektetési elemző csoport feltörekvő piaci közgazdásza az MTI-nek azt mondta: az akcióterv keddi bejelentése egyben "kísérlet is a múlt heti politikusi nyilatkozatok okozta károk helyreállítására".
Az Eurasia Group nevű vezető londoni kockázatelemző és tanácsadó cég keddi értékelése szerint a Fidesz szerette volna az őszi helyhatósági választások utánig halasztani gazdasági terveinek körvonalazását, "az események azonban beérték" a kormányt, amely engedett a piacok és az EU nyomásának. Az Eurasia szerint a tervezetnek "sok konstruktív eleme van", és megteremtheti a 2008 végén kezdett költségvetési konszolidáció folytatásának szilárd kereteit.