Görög válság - Franciaország három évre befagyasztja az állami kiadásokat
"Az elkövetkező három évre (2011,2012, 2013) Francois Fillon kormányfő megerősítette, hogy az állami kiadásokat, az adósságkamat költségeit és a nyugdíjkiadásokat leszámítva, jelenlegi értéken befagyasztja a kormány" - olvasható a miniszterelnöki hivatalnak a költségvetést előkészítő szemináriumot követően kiadott közleményében. Az állami kiadások eddig sem emelkedtek többel, mint az éves infláció.
A jelenlegi összegen való szigorú befagyasztás azonban azt jelenti, hogy mostantól a francia állam "vásárlóereje" annyival fog csökkeni, amennyivel az infláció évente emelkedik. A miniszterelnök arra kérte kormánya tagjait: ügyeljenek arra, hogy a tárcáik kiadásai ne haladják meg az előirányzott költségeket. Ennek érdekében a kormány folytatja azt a gyakorlatot, hogy minden második nyugdíjba vonuló közalkalmazott munkahelyét megszünteti. Az állam működési költségei így három év alatt tíz százalékkal fognak csökkeni, ebből már 2011-ben öt százalékos megtakarítás várható - derül ki a közleményből.
Luc Chatel kormányszóvivő a megbeszélést követően hangsúlyozta, hogy a gazdasági intézkedések nem járnak megszorításokkal, hanem azt jelentik, hogy ezentúl "olyan szigorú költségvetési politika lesz érvényben, amely figyelembe veszi az éppen aktuális helyzetet". Véleménye szerint már láthatóak a válság végének a jelei, de annak hozadéka még nagyon törékeny, s amennyiben Franciaországban adóemelésre vagy megszorító politikára kerülne sor, annak nagyon káros hatásai lennének a válság utáni növekedés megindulására.
Franciaország korábban arra tett ígértet az Európai Bizottságnak, hogy a tavalyi 7,5 és az idei 8,2 százalék után 2011-re 6 százalékra csökkenti a GDP-arányos államháztartási hiányát. A kormányszóvivő szerint Franciaországnak példát kell mutatnia arra, hogy vállalt gazdasági programját betartja. (MTI)