Gyakorlatilag megállt a lakáshitelek állományának növekedése

Jelentősen visszaesett az engedélyezett és a folyósított lakáscélú hitelek száma és összege is az idén az első félévben - állapítja meg a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Statisztikai Tükör című kiadványában.

A Lakossági lakáshitelezés, 2009. I. félév című KSH-összeállítás szerint az elmúlt években megszokott, a hitelek számában és az állomány összegében tapasztalható növekedés után a 2008. végi adatokhoz képest stagnálás figyelhető meg. Az idei év első félévéről 21 bank, 3 jelzáloghitel-intézet, 139 takarékszövetkezet, 3 hitelszövetkezet, a lakossági lakáshitelezési tevékenységet folytató pénzintézetek teljes köre szolgáltatott adatokat. Eszerint az idén június 30-án a lakáshitelek állománya 3.894 milliárd forint volt, ez a 2008. évi GDP csaknem 15 százaléka.

 

Az állomány 62 százalékát devizaalapú lakáshitelek tették ki. 2002 óta az állomány összege folyamatosan emelkedik. Az elmúlt hét évben a legdinamikusabb növekedés 2002 és 2003 között volt, akkor egy év alatt az állomány csaknem hétötödével emelkedett. A 2008. végi adatokkal összehasonlítva azonban a bővülés gyakorlatilag megállt: a teljes hitelállomány összegének változása 1 százalék alatt maradt, a devizaalapú állományé 2 százalékkal nőtt. Utóbbiban szerepet játszott a forint árfolyamának jelentős ingadozása.

 

Az összes hitelállomány 63 százaléka a bankoknál, 33 a jelzáloghitel-intézeteknél koncentrálódott, 4 százaléka pedig a takarék- és a hitelszövetkezeteknél jelent meg. Az állomány 94 százaléka a hitelek minősítése szempontjából problémamentes volt, mintegy 4 százalékuk külön figyelendő minősítést kapott, az átlag alatti, kétes vagy rossz minősítésű hitelek 2 százalékot tettek ki.

 

A KSH szerint figyelemre méltó változás, hogy 2008 első félévéhez képest felére csökkent a külön figyelendő, viszont duplájára nőtt az átlag alatti, és a kétes, vagy rossz minősítést kapott hitelek aránya. Az első félévben több mint 30 ezer lakáshitelt engedélyeztek, összesen 180 milliárd forint értékben. Az engedélyezett hitelek számában az előző év első félévihez képest 58 százalékos, összegét tekintve 60 százalékos volt a csökkenés. Ilyen mértékű visszaesés az elmúlt években nem fordult elő, ez együttesen tükrözi a pénzpiaci válság hatását a hitelintézetek hitelpolitikájára és a lakosság hitelfelvevő hajlandóságára. 

 

Az első félévben engedélyezett lakáscélú hitelek összegének 27 százaléka volt államilag támogatott, szemben az előző év azonos időszakának 8 százalékos arányával. A változás legfőbb oka a devizaalapú hitelezés visszaszorulása: az ilyen típusú kölcsönök a tárgyidőszakban engedélyezett hitelek számának 56 százalékát, összegének mintegy 66 százalékát tették ki, szemben a 2008. első félévi 80, illetve 90 százalékkal.

 

A devizaalapú hitelezés csökkenésében két tényező játszott szerepet: egyrészt az, hogy néhány bank 2008 végén és 2009 elején felfüggesztette ez irányú tevékenységét; másrészt az, hogy a forint árfolyamának gyengülése az euróval szemben megemelte a törlesztőrészleteket, ami meggondolásra késztette a lakosságot a devizaalapú hitelfelvételt illetően.

 

A vizsgált időszakban az engedélyezett lakáscélú hitelek összegének 91 százaléka a bankoknál, 4 százaléka a jelzáloghitel-intézeteknél, 5 százaléka a takarékszövetkezeteknél és a hitelszövetkezeteknél jelent meg. Ebben a félévben jelentős elmozdulás következett be a bankok javára, miközben a jelzálogintézeteknél ötödére csökkent az engedélyezett lakáscélú hitelek összegének aránya.

 

A tárgyidőszakban egy ügyfél részére átlagosan 6 millió forint összegű lakáshitelt engedélyeztek, az előző év azonos időszakinál 5 százalékkal kevesebbet. A folyósított lakáshitelek számában és összegében szintén jelentős változás történt. Az elmúlt években tapasztalható emelkedés megtört: a folyósítások számában 46 százalékos, összegében 55 százalékos a csökkenés 2008 első félévéhez képest.

 

A hitelek célja szerint vizsgálva 2008 első félévében az építésre és új lakás vásárláshoz nyújtott hitelek aránya 24 százalék volt, ami 2009. első félévben 39 százalékra nőtt. Az előző év azonos időszakában összegét tekintve a használt lakások vásárlása dominált; ennek a hitelcélnak az előfordulási gyakorisága jelentősen csökkent, de a használt lakás vásárlása mint hitelcél mind számában, mind összegében továbbra is meghaladta az építés és az új lakás vásárlásának együttesét.

 

A lakáscélú hitelek futamideje 15 évnél több volt, a lakásépítés és az újlakás-vásárlás esetén 18 év körül állandósult. Az előbbit tekintve az átlagos futamidő emelkedett, a használt lakás vásárlása esetén kismértékben csökkent.


A közösségi média hatását vizsgálták bőrbetegséggel küzdő fiataloknál az SZTE kutatói

A közösségi média életminőségre gyakorolt hatását vizsgálták bőrbetegséggel küzdő fiataloknál a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói, eredményeikről a magas idézettségű Children című gyermekgyógyászati folyóiratban számoltak be.
2026. 07. 13. 07:00
Megosztás:

Kínai külügyminisztérium: Japánnak nincs joga állást foglalni a Dél-kínai-tenger ügyében

Kína határozottan elutasította, és sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a japán külügyminiszter nyilatkozatában támogatta a Dél-kínai-tenger ügyében 2016-ban hozott hágai választottbírósági döntést – közölte vasárnap a kínai külügyminisztérium szóvivője.
2026. 07. 13. 06:00
Megosztás:

NAV: július 1-jétől 3,2 millió kiscsomag és 11,3 milliárd forint az új átalányvám mérlege

Fennakadás nélkül állt át Magyarország az új uniós vámszabályokra: július első kilenc napjában több mint 3,2 millió kiscsomag érkezett. A NAV július 9-ig 10,6 millió tételsort dolgozott fel, és több mint 11,3 milliárd forint átalányvámot szedett be - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az MTI-vel szombaton.
2026. 07. 13. 05:00
Megosztás:

Michael Saylor: nem a bitcoinos spam a valódi veszély, hanem a szabályok átírása

A Strategy ügyvezető elnöke, Michael Saylor szerint a Bitcoin jövőjét nem az úgynevezett „spamtranzakciók”, hanem a hálózat szabályainak megváltoztatása fenyegeti igazán. Az X-en közzétett bejegyzésében úgy fogalmazott: „110 dolog veszélyesebb a Bitcoinra, mint a spam.”
2026. 07. 13. 04:00
Megosztás:

A majdnem bukástól a sporttörténelmi sikerig: elképesztő fordulatot vett a Ripple és az XRP sorsa

A Ripple vezérigazgatója, Brad Garlinghouse elárulta, hogy a vállalat 2020-ban a teljes megszűnés szélére került, miután az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) pert indított ellene. Akkor még azt is fontolóra vették, hogy a cég feloszlatása előtt az összes birtokában lévő XRP tokent kiosztják a részvényeseknek, így a SEC-nek nem maradt volna mi ellen eljárást folytatnia. Végül azonban úgy döntöttek, hogy harcolnak.
2026. 07. 13. 03:00
Megosztás:

Kötelező jogosítványcsere Magyarországon

2033-ig az Európai Unió valamennyi tagállamában át kell térni az új típusú vezetői engedélyek használatára. De kiknek és milyen határidővel kell lecserélniük a jelenlegi jogosítványukat?
2026. 07. 13. 02:00
Megosztás:

Ne fizesd be a gázszámlát, ha ezt látod rajta!

Az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. ügyfelei az elmúlt időszakban számos módon csalók által küldött, hamis online földgázszámla-értesítőket kaptak. De milyen jelekből állapítható meg, hogy egy számlaértesítő nem valódi?
2026. 07. 13. 01:00
Megosztás:

Michael Saylor öt hosszú távú Bitcoin-kockázatra figyelmeztet

Michael Saylor, a korábban MicroStrategy néven működő Strategy ügyvezető elnöke öt olyan kockázati tényezőt azonosított, amely hosszabb távon meghatározhatja a Bitcoin árfolyamát és piaci szerepét.
2026. 07. 12. 23:59
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 28. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 07. 12. 23:00
Megosztás:

Manipulált fotókkal akarta megtéveszteni a NAV-ot egy vállalkozó

Mesterséges intelligenciával, szerkesztőprogrammal manipulált fotókkal akarta kijátszani a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt (NAV) egy vállalkozó Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében, hogy visszakapja adószámát. A trükközésnek büntetőjogi következménye is lehet.
2026. 07. 12. 22:00
Megosztás:

Október 27-re írták ki a parlamenti választásokat Izraelben

Az izraeli parlament, a kneszet október 27-re írta ki a parlamenti választásokat - jelentette a helyi média vasárnap.
2026. 07. 12. 21:00
Megosztás:

A Pó-folyóban már csak tíz nap öntözésre elegendő víz van

A Pó-medencében működő obszervatórium figyelmeztetése szerint a legnagyobb olasz folyóban már csak tíz nap öntözésre elegendő víz van, miközben a hőség a folyó torkolatánál tenyésztett kagylókat is elpusztítja.
2026. 07. 12. 20:00
Megosztás:

Visszatér a kánikula a jövő héten

Visszatér a kánikula a jövő héten, a hőmérséklet csúcsértéke ismét jellemzően 30 Celsius-fok felett alakul. A napos-gomolyfelhős időben záporok, zivatarok kialakulhatnak - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. 07. 12. 19:00
Megosztás:

A SWIFT blokklánccal támadja a stabilcoinokat – megállíthatja a BRICS fizetési terveit?

A SWIFT elindította saját blokkláncalapú közös főkönyvét, amelyen a bankok a nap 24 órájában mozgathatnak tokenizált pénzt. Az új rendszer közvetlen kihívást jelenthet a Tether és a Circle stabilcoinjai számára, miközben új fejezetet nyit a nyugati pénzügyi infrastruktúra és a BRICS-országok közötti versenyben. A technológiai előrelépés azonban önmagában aligha lesz elég ahhoz, hogy megállítsa az alternatív fizetési hálózatok terjedését.
2026. 07. 12. 18:00
Megosztás:

Idén elkezdődhetnek az árvízvédelmi munkálatok az elárasztott sóbányánál

Idén elkezdődhetnek az árvízvédelmi munkálatok a tavaly májusban a Korond-patak által elárasztott parajdi sóbányánál, miután az Európai Unió szolidaritási alapjából 14,3 millió eurót hagytak jóvá a romániai árvízkárok helyreállítására - jelentette be Diana Buzoianu román környezetvédelmi miniszter.
2026. 07. 12. 17:00
Megosztás:

Japán kriptós fordulatra készülhet – valóban az XRP lesz a nagy nyertes?

Újra Japán került a kriptopiaci figyelem középpontjába, miután az ország egyik legfontosabb tőzsdei vezetője arról beszélt, hogy előrehaladott munka zajlik a digitális eszközök szabályozásának átalakításán. Egyes kriptopiaci kommentátorok szerint a változások megnyithatják az utat a kripto-ETF-ek, a stabilcoinok és más digitális befektetési termékek előtt. Az XRP közvetlen szerepére ugyanakkor egyelőre nincs hivatalos bizonyíték.
2026. 07. 12. 16:00
Megosztás:

Orbán Anita a trieszti kikötőberuházásról és a Nyugat-Balkán uniós integrációjáról is tárgyalt az olasz külügyminiszterrel Rómában

A trieszti magyar kikötőberuházás és a Nyugat-Balkán uniós integrációja is fontos téma volt Orbán Anita magyar külügyminiszter és Antonio Tajani olasz miniszterelnök-helyettes, külügyminiszter római megbeszélésén.
2026. 07. 12. 15:00
Megosztás:

Elfogadta a háromtagú boszniai államelnökség a 2026-os költségvetés tervezetét

Egyhangúlag elfogadta Bosznia-Hercegovina 2026-os központi költségvetésének tervezetét pénteki ülésén a háromtagú boszniai államelnökség, így a javaslat a parlament elé kerülhet további jóváhagyásra.
2026. 07. 12. 14:00
Megosztás:

A Pénzügyminisztérium valakik javára könnyítene az áfa bevalláson, avagy: AZ M-LAP ÜGY

A Magyar Könyvelők Országos Egyesülete szerint a 2026. július 1-jétől hatályos M-lapos szabályok ügyében a Pénzügyminisztériumnak kell számot adnia: ki, milyen indokkal és kinek az érdekében kezdeményezte a visszalépést.
2026. 07. 12. 13:00
Megosztás:

Júniusban országos szinten tovább mérséklődött az ingatlanpiaci kereslet

Júniusban országos szinten tovább mérséklődött az ingatlanpiaci kereslet: májushoz képest 5 százalékkal, a tavalyi havi átlaghoz viszonyítva pedig 24 százalékkal kevesebb érdeklődést mértek a lakások és házak iránt - közölte a zenga.hu ingatlanhirdetési portál pénteken az MTI-vel.
2026. 07. 12. 12:00
Megosztás: