Hatalmas eladási nyomás az USA tőzsdéken
Az amerikai feldolgozóipar szeptemberre vonatkozó, vártnál jobb adata sem volt képes ellensúlyozni azt a görög bejelentést, hogy a kormány nem lesz képes teljesíteni az államháztartási hiányra vonatkozó célkitűzést, amiről az ország a hitelezőkkel állapodott meg. Részben erre a hírre két százalék körüli gyengüléssel zárt a német, a francia és a spanyol értéktőzsde hétfőn.
A DJIA indexe követte a napközbeni európai trendet, és már röviddel nyitás után közel 1 százalékos mínuszban állt. Innen rövid időre gyorsan korrigált, minimálisan a nyereséges tartományba tornázta fel magát arra az adatra, hogy a szeptemberi amerikai feldolgozóipari mutató a szakértők által vártnál jobb lett, két hónap csökkenés után először nőtt.
A Prudential Financial egyik elemzője szerint a piacokat alapvetően továbbra is az euróövezeti adósságválsággal kapcsolatos hírek befolyásolják, ami gyakorlatilag mindent a háttérbe szorít. Az euróövezeti gondok erősítették a dollárt, ami kifejezetten rossz azoknak a nagy amerikai cégeknek, amelyek emiatt drágábban értékesíthetnek a tengerentúlon.
Hétfőn egy másik havi adat is azt jelezte, hogy mégsem olyan gyenge az amerikai gazdaság, ahogy azt sok elemző tartja. A szeptemberi amerikai építőipari kiadások nőttek augusztusban a júliusi esést követően. A nap egyik nagy nyertese a Yahoo volt, árfolyama közel 2,7 százalékkal emelkedett, miután az Alibaba Group Holdings kínai internetes vállalat jelezte, hogy érdeklődik az amerikai cég megvétele iránt.
A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 258,38 ponttal, azaz 2,37 százalékkal 10.655,00 pontra csúszott vissza. Az S and P 500-as mutató 32,31 ponttal, vagyis 2,86 százalékkal 1.099,11 pontra esett. Ez 13 havi mélypont. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 79,57 ponttal, azaz 3,29 százalékkal csökkent, és 2.335,83 ponton zárt.