Hatéves csúcsra emelkedett márciusban a globális feldolgozóipar
A JP Morgan, amely minden hónapban közzéteszi a nemzetgazdasági feldolgozó ágazatok teljesítményadataiból összesített, a világgazdaság egészére kivetített saját beszerzőmenedzser-indexét, márciusról szóló, pénteken kiadott legújabb összesítésében azt írta: az általa képzett mutató a múlt hónapban 1,3 ponttal 56,7 pontra emelkedett. Az 50 feletti beszerzőmenedzser-indexek a vizsgált szektorok teljesítményének növekedését mutatják.
A múlt havi globális feldolgozóipari PMI-mutató a legmagasabb 2004 májusa óta, és csak egyetlen ponttal marad el a hasonló összeállítások közlésének kezdete - 1998 - óta eddig mért legmagasabb átfogó indextől. A ház az új kimutatáshoz fűzött elemzésében kiemeli, hogy a márciusi feldolgozóipari mutató minden részeleme emelkedett. A kibocsátási részindex 58,8 volt az egy hónappal korábbi 57,7 után; ez a globális gyáripari szektor kibocsátási értékének "nagyon gyors növekedését" jelzi.
A JP Morgan szerint a kibocsátási részmutató éves összevetésben, konzervatív becslések alapján 7 százalékos ipari termelésnövekedési ütemre vallana, ám az utóbbi időszak tapasztalatai azt mutatják, hogy az átfogó PMI-mutató a jelenlegi szinten inkább kétszámjegyű százalékos pari teljesítménynövekedést jelent. Az elemzés külön kiemeli az új exportrendelések részindexét, amely 56,5-ről 58,4-re - minden eddiginél magasabbra - emelkedett.
A ház szerint ez tükrözi az export robbanásszerű bővülését; a globális feldolgozó ágazat exportértéke 3-3 havi időszaki összehasonlításban, éves szintre vetítve már a januárral zárult három hónapban 40 százalékkal nőtt. A márciusi index azt is jelzi, hogy a korábbi időszak leépítései után most már stabilan növekszik a foglalkoztatás a világgazdaság gyáripari szektorában. A foglalkoztatási részindex januárban lépte át a csökkenés és emelkedés mezsgyéjét jelentő 50-es szintet, és márciusban 52,0 volt, ami már erőteljes munkaerő-bővítési ütemet mutat - áll a JP Morgan elemzésében.
A ház szerint az átfogó múlt havi PMI-mutatóból összességében az látszik, hogy folytatódik a "boom" a globális feldolgozószektorban, és ennek már a világgazdaság egészére átszivárgó, széleskörű pozitív hatásai is látszanak. A gyáripari foglalkoztatás fellendülése ugyanis emeli a háztartások jövedelmeit, és így fogyasztását is, ami pozitív visszahatást gyakorol a termelésre. Más nagy londoni házak is robusztus növekedést várnak a világgazdaság egészében az idén, bár elemzői vélemények szerint a lendület később megtorpanhat.
Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző cége - áprilisra szóló legfrissebb világgazdasági prognózisa szerint a globális össztermék (GDP) vásárlóerő-paritáson mérve - a tavalyi 0,9 százalékos visszaesés után - az idén 3,8 százalékkal növekszik. A cég azonban fenntartja azt a nézetét, hogy jövőre 3,5 százalékra lassul vissza a világszintű növekedés, mivel véleménye szerint a magánfogyasztás még nem lesz képes ellensúlyozni a gazdaságösztönző intézkedések akkor már várhatóan halványuló hatásait.
Ugyanezen okból az EIU az amerikai gazdaságban még nagyobb arányú lassulást jósol: előrejelzése szerint jövőre az amerikai hazai össztermék csak 1,6 százalékkal növekszik reálértéken az idei évre várt 2,8 százalékos GDP-plusz után. Az euróövezetben a cég ennél is jóval gyengébb teljesítményt vár: legújabb előrejelzése szerint a valutauniós térség gazdasága az idén 0,8, jövőre 1,0 százalékkal növekszik.