Ismét 200% felett a biztosítási szektor tőkeszintje
A 2009 óta tartó folyamatos csökkenést követően ismét nőtt a nem-életbiztosítási szerződések darabszáma, elsősorban a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások miatt.
Tőkehelyzet
Nagyobbrészt a tárgynegyedévben elért 4,7 milliárdos mérleg szerinti eredménynek köszönhetően a biztosítási szektor tőkefeltöltöttsége ismét 200% fölé került (202,5%). Ehhez a jelentős, 5,9 százalékpontos javuláshoz a tőkeszükséglet 0,6%-os csökkenése is hozzájárult, amelynek fele az életbiztosítások halandósági kockázatának csökkenéséből adódott.
Életbiztosítások
A végtörlesztéssel érintett negyedéveket (2011 utolsó és 2012 első negyedévei) követően 2012 második negyedévében a unit-linked (UL) szerződések száma gyorsuló ütemben tovább csökkent mind a folyamatos, mind az egyszeri díjas szerződések körében. A szerződésszám visszaesése alapvetően az értékesítés hanyatlására vezethető vissza. A negyedik negyedéve tartó folyamatos visszaesés következtében 2012Q2-ben a 2011Q2-es új UL szerzéseknek csak a 44%-át érték el a biztosítók.
A UL megtakarítások felélése is egyre gyorsuló ütemben zajlik. A végtörlesztéssel érintett negyedévekhez képest a tárgynegyedévi visszavásárlások mértéke ugyan jóval szerényebb, de a végtörlesztéssel nem érintett negyedévek között a legnagyobb mértékű, a 2011Q3-as értéket 11%-kal haladja meg.
A nem UL életbiztosítások állománya továbbra is egyenletesen, évi 9-10%-os mértékben apad, egyedül a folyamatos díjas haláleseti életbiztosítások állománydíja nő.
Az életbiztosításokba történő befektetési hajlandóság csökkenését mutatja, hogy az eseti befizetések terén 2011 elejétől csaknem olyan éles visszaesés figyelhető meg, mint a 2008-as pénzügyi válság idején, most azonban nem számíthatunk a 2009-2010. évihez hasonló pozitív fordulatra.
A költségek ugyan csökkentek az életbiztosítási ágazatban (elsősorban a díjbevétel-arányos jutalékok miatt), de a 2012 második negyedévében tapasztalt díjcsökkenéshez a biztosítók nem tudtak azonnal alkalmazkodni: így rekord nagyságú, 34,3%-os költséghányadot ért el a szektor.
Nem életbiztosítások
A nem-életbiztosítási szerződések darabszámának 4 negyedéves mozgó átlaga a 2009 óta tartó folyamatos csökkenést követően ismét nőtt, elsősorban a kötelező gépjármű- felelősségbiztosítások (kgfb) miatt. 2012-ben látványosan megtört a kampányidőszakokkal összefüggésbe hozható szezonalitás: az első negyedév eddigi visszaeséseivel szemben az állomány 2011Q1 óta töretlenül, egyenletes ütemben nő, és újra meghaladta a 4,1 milliós értéket.
A casco ágazatban harmadik éve figyelhető meg a kgfb-vel ellentétes szezonalitás. Ennek megfelelően bár 2012 második negyedévében jelentősen csökkent az állomány-darabszám, a 4 negyedéves mozgó átlag már javulást mutat. A többi ágazatban – mind a negyedéves, mind a mozgó átlag alapján – csökken a szerződések darabszáma.
A díjak tekintetében a szerződésszám alakulásával ellentétes folyamatok zajlanak: a jármű ágazatokban (kgfb és casco) jelentősen, évi 12-13%-kal csökkent az állománydíj, míg a többi ágazat stagnált. Az okok ismertek: a járműbiztosítások díjai követik a csökkenő kockázatokat, míg a vagyonbiztosítási szerződések 95%-át kitevő lakásbiztosítások többsége az inflációnak megfelelően indexálódik.
A jármű ágazatok kockázatcsökkenése tükröződik a kárkifizetési adatokban: a kgfb ágazatban a biztosítók 2003-ban fizettek utoljára olyan kevés kárt egy év alatt, mint a legutóbbi 4 negyedévben. A casco esetében az egy szerződésre jutó kárkifizetés az évek óta tartó stagnálást követően 2011 eleje óta markánsan csökkent, évi 19%-os mértében.
Tartalékok
A végtörlesztés lehetőségének lezárultával a matematikai tartalék csökkenése visszatért a 4 éve tartó évi 3% körüli csökkenő trendbe. Ugyanakkor az életbiztosítási megtakarítások másik részét képező unit-linked tartalék is csökkent (-3,6%). Erre eddig a kiemelkedően rossz hozamú 2011-es évben, illetve a pénzügyi válság kitörésének évében (2008-ban) volt példa, mindannyiszor a befektetési egység árfolyamok zuhanásának következtében. Jelen esetben is negatív, -1,1%-os hozamot értek el összességében a biztosítók, de e mellé ezúttal intenzív pénzkivonás is társult: az 57 milliárdos díjbevételhez 63 milliárdos szolgáltatás (túlnyomórészt visszavásárlás) párosult ebben a negyedévben.
A nem-életági nettó tartalékok a 2008 óta tartó trendnek megfelelően csökkentek 2012 második negyedévében is. A csökkenés 82%-a a meg nem szolgált díjak tartalékának természetes csökkenése miatt következett be, így valójában inkább stagnálásáról beszélhetünk. Tekintettel a járműbiztosítások terén évek óta megfigyelhető kockázatcsökkenésre, illetve az ebből adódó tartalékszükséglet-csökkenésre, a tartalékok kismértékű csökkenése összhangban van a biztosítástechnikai folyamatokkal.