Jelentett a Synergon
A vállalat negyedik negyedéves eredménye – a kedvezőtlen üzleti környezet hatására – elmaradt az előző év azonos időszakában elért teljesítménytől, azonban ennek ellenére árbevétel maradt a 2008-as szinten. A Synergon Csoport 2009-ben 17 717 millió forint árbevételt ért el, mely a 2008-ban elért eredményünkhöz hasonló teljesítményt jelent. A negyedik negyedév árbevétele 5 467 millió forint volt, amely a kedvezőtlen üzleti környezet hatására elmaradt 2008 azonos időszakának adataitól.
A Synergon Csoport összevont szektorok szerinti értékesítési árbevétele a következőképpen alakult:
- a távközlés és média szektor 21%-kal,
- a bank és pénzügyi szektor 14%-kal,
- az ipar és szolgáltatók szektor 16%-kal,
- az egészségügy, állam- és közigazgatás szektor 38%-kal képviseltették magukat a tárgyalt időszakban. Az egyéb, szektorba nem sorolt értékesítésből származó árbevétel 11%-ot tett ki.
A fedezettartalom növelésére irányuló célkitűzéseket megvalósítva 35%-os fedezethányaddal zárult a 2009-es év. A Csoport árbevételéből és közvetlen költségeiből számított nettó fedezettömeg 2009-ben 8%-kal 6 218 millió forintra nőtt. A 2009-es évet magasabb fedezettömeggel és magasabb fedezet hányaddal zárult. A 35%-os nettó fedezettartalom meghaladja a 2008-as szintet.
A működéshez felhasznált erőforrások bekerülési értéke a negyedik negyedévben 10%-kal a 2008-as bázis alatt volt, éves szinten azonban változatlan, 5,7 milliárd forintot tett ki.
Az EBITDA éves értéke 948 millió forint, az árbevétel 5 %-a, ez a tavalyi évhez képest 96%-os fejlődést jelent. A csoport éves EBITDA növekménye a fedezettömeg növekménynek köszönhető, amely a működési költségek szinten tartásával együtt az eredményt 464 millió forinttal növelte. A csoport EBITDA hányadosának éves összevont értéke 5%, ezen belül a negyedik negyedév 7%.
Az egyéb eredményben a magyar vállalatok fejlesztési–beruházási tevékenységének gazdasági és környezeti hatások miatt kalkulált kieső megtérülése került elszámolásra.
Működési költségeinket a 2008-as szinten maradt. Az adózás előtti nyereség 2009-ben 378 millió forint volt, amelyből a magyar vállalatok eredménye 271 millió forintot, az Infinity a.s leányvállalat teljesítménye pedig 107 millió forint tett ki.
Lazarovits Márk, a társaság vezérigazgatója elmondta:
„Noha a negyedik negyedév az informatikai piacon hagyományosan a legerősebb időszaknak számít, az elhúzódó gazdasági válság és a közelgő országgyűlési választások hatására vállalatunk teljesítménye elmaradt várakozásainktól. Ennek ellenére fontos eredménynek tartom, hogy ebben az időszakban is sikerült olyan szerződéseket kötnünk, melyek megalapozhatják társaságunk üzleti sikereit 2010-ben. A teljesség igénye nélkül itt említeném az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság eszközszállítási tenderét, a Magyar Államkincstárral megkötött Microsoft EA illetve az Invitel IP hálózat rendszertámogatási szerződésünket.
Negyedik negyedéves teljesítményünkön túlmenően úgy gondolom, hogy cégünk jó és sikeres évet zárt 2009-ben. A fedezettartalom növelésére irányuló célkitűzésünket megvalósítottuk, árbevételünket és működési költségeinket szinten tartottuk, az EBIDTA éves értékének tekintetében pedig jelentős fejlődést értünk el.
Negyedik negyedéves teljesítményünkön túlmenően úgy gondolom, hogy cégünk jó és sikeres évet zárt 2009-ben. A fedezettartalom növelésére irányuló célkitűzésünket megvalósítottuk, árbevételünket és működési költségeinket szinten tartottuk, az EBIDTA éves értékének tekintetében pedig jelentős fejlődést értünk el."
Összességében elmondható, hogy a vállalat időben felkészült a 2009 kihívásaira, gyorsan reagált és megfelelően alkalmazkodott. Az iparági összehasonlításokat megtéve kijelenthető, hogy a cég eredménye a várakozásoknak megfelelt.
2010-re vonatkozó elvárásaink vegyesek. A hazai informatikai piacra nagy hatással lesznek a tavasszal esedékes választások, így az állami szektorban az év első és második harmadában visszafogott beruházások várhatóak. Várakozásaink szerint azonban a választások után felálló szervezetek mihamarabb kialakítják stratégiájukat, és az év harmadik harmadában hozzákezdenek annak megvalósításához, Ezért erre az időszakra fellendülést prognosztizálunk.
Terveinkre és előrejelzéseinkre természetesen hatással van a világgazdasági válság fejlődő régiókat érintő, elhúzódó hatása is, amely több elemző egybehangzó véleménye szerint hazánkban leghamarabb 2010 közepe, de inkább vége felé enyhül majd. Ezek az elemzői előrejelzések mindenképpen befolyásolják a versenyszféra informatikai beruházásait, így az év első felében továbbra is a kivárás jellemzi e szervezeteket. Mindezek következtében vállalatunk inkább az év második felében juthat új beruházási lehetőségekhez