Jön a fűtési szezon, nő a CO mérgezések kockázata
A tűzoltók 2016 év eleje óta 339 szén-monoxidos esethez vonultak ki, ezek során 220 ember sérült meg, a mérgező gáz október tizedikéig 14 áldozatot szedett. Az idei esetek tizenegy százalékában volt az érintett otthonban szén-monoxid-érzékelő. A mérgező gáz jelenléte természetesen nemcsak a háziakra, hanem a beavatkozó tűzoltókra nézve is veszélyes, az ő biztonságuk érdekében adományozta az E.ON Dél-dunántúli Gázhálózati Zrt. az mérőket a működési területén lévő tűzoltóságoknak. A készülékek jelenléte azért különösen fontos, mert a tűzoltók érkeznek meg elsőként a szén-monoxiddal kapcso latos esetek helyszínére.
A műszereket a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságon adták át a Baranya, Fejér, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar, Somogy, Tolna, Veszprém és Zala megyei igazgatóság képviselőjének.
Az átadáson dr. Góra Zoltán tűzoltó vezérőrnagy emlékeztetett arra, hogy a mérgező gáznak nincs színe, nincs szaga, megfelelő műszer nélkül nem lehet a jelenlétét kimutatni. A szén-monoxid számos okból gyűlhet össze egy-egy helyiségben, tette hozzá a főigazgató, okozhatja az elégtelen levegő-utánpótlás, a tüzelő-, fűtőberendezések karbantartásának elmulasztása, a készülékek meghibásodása éppúgy, mint a nem megfelelő használat. Egyre többen döntenek úgy, hogy szén-monoxid-riasztót szerelnek fel a lakásukban, a megfelelő termék kiválasztásában a katasztrófavédelem honlapján elérhető lista lehet azok segítségére, akik még csak most tervezik a vásárlást. A tábornok továbbá elmondta, az E.ON által adott adományozott műszerek elsődlegesen a tűzoltók munkáját segítik majd, hiszen adott esetben csak teljes légzésvédelem mellett mehetnek be a mérgező gázzal telített helyiségekbe.
A mostani támogatás egyébként nem egyedi gesztus az E.ON részéről, a katasztrófavédelem és a szolgáltató vállalat együttműködése hosszú időre tekint vissza, nemcsak havária-helyzetek esetében dolgoznak együtt, hanem gyakorlatokon is rendszeresen találkoznak a két szervezet munkatársai.
„A havária helyzetekre évek óta közös gyakorlatokon készülünk. Éles helyzetben megosztjuk információinkat, eszközeinket, gépeinket és akár szakembereket is bocsátunk egymás rendelkezésére a mielőbbi veszélyelhárítás érdekében. A fűtési időszakban a szénmonoxid mérgezéses balesetekre kell felkészülnünk. Az átadott műszerek a hatékony beavatkozást és a mentésre érkező szakemberek biztonságának megóvását egyaránt segítik majd. Közös célunk ugyanakkor a figyelemfelhívás is: szeretnénk, ha ezeket a szén-monoxid-mérő készülékeket ritkán kellene használniuk a szakembereknek. Kérek mindenkit, gondolja át, gondoskodott-e saját otthona biztonságáról.” – mondta el az átadáson Gelencsér Lajos, az E.ON Dél-dunántúli Gázhálózati Zrt. vezérigazgatója.
Az E.ON által átadott ötven Dräger Pac 7000 CO típusú készüléket a gyártó korlátlan élettartamra tervezte, amikor pedig szükséges, a műszerek egyszerűen kicserélhetőek.