Kétféle arca van a magyar inflációnak
A májust 2,2 százalékos éves áremelkedéssel hagyta maga mögött az infláció, havi szinten pedig 0,4 százalékkal nőttek az árak. Németh Dávid, a K&H vezető elemzője elmondta: “A májusi 2,2 százalékos infláció éppen csak elmarad a várakozásainktól, ugyanis 2,3 százalékos mutatóra számítottunk. Az üzemanyagok ára májusban már növekedésnek indult a korábbi mélypontokról, de ez a friss inflációs adatban csak részben látható. Az üzemanyagok havi szinten 3,9 százalékkal drágultak, ám éves szinten viszont még 22 százalékos mínuszban voltak, most úgy tűnik, hogy a júniusi inflációt pedig felfelé húzzák majd.”
Meglepetés, gyenge forint
A K&H szakembere azt is elmondta, hogy májusban a szolgáltatások, szeszes italok és dohányáruk a korábbinál lassabban drágultak. Az idényáras élelmiszerek - zöldségek, gyümölcsök - ára jelentősen emelkedett havi szinten.
Meglepetésnek mondható az elemző szerint, hogy a ruházati termékek ára csökkent, hiszen májusban nem szoktak leárazások lenni. A májusi adatokból pedig látható az is, hogy a tartós fogyasztási cikkek ára is emelkedett áprilishoz képest, ami részben a gyenge forinttal magyarázható, hiszen ezek jelentős része importból származik.
Kettős arca van az inflációnak
Németh Dávid szerint továbbra is kettős kép rajzolódik ki az inflációs porondon. “Miközben a fő inflációs mutató a januári 4,7 százalékról májusra 2,2 százalékos szintre lassult, ezzel szemben a trendeket pontosabban tükröző változékony energia-, élelmiszer- és hatósági árak nélkül számolt maginfláció májusban magasban maradt, bő egy éve már a 4 százalékos szint körül tartózkodik. Ha pedig a maginfláció nem lassul a következő hónapokban, akkor nő az esélye, hogy az egyszeri, járványból adódó hatások kifutásával a fő inflációs mutató is gyorsulni kezd, azaz elindulhat a 3 százalékos szint felé” - tette hozzá.
“A következő hónapokban a járvány utáni újraindulás tempója, a munkanélküliség alakulása, ezekkel összefüggésben pedig a belső kereslet határozhatja meg az inflációs trendeket” - tette hozzá Németh Dávid. Szerinte az éves átlagos infláció 3 százalék körül lehet, jövőre pedig hozzávetőleges 3,5 százalékra gyorsulhat. Az idei átlagos maginfláció azonban továbbra is bőven a 3 százalék feletti tartományban maradhat.