Jön a bruttósított nyugdíjrendszer! Kinek és miért lenne előnyös a nyugdíjak bruttósítása?

Farkas András emlékeztetett rá, hogy korábban már volt egy kísérlet a magyar nyugdíjrendszer átalakítására, amely a bruttó alapú nyugdíjrendszer bevezetését célozta. Az erre vonatkozó jogszabály 2013-ban lépett volna életbe, ám a kormány az utolsó pillanatban visszavonta a tervet.
„Jelenleg a magyar nyugdíjrendszer egyedülálló módon működik, ugyanis itt a bruttó jövedelmekből nettó nyugdíjat állapítanak meg” – hangsúlyozta a szakértő. Hozzátette, hogy a világ számos országában a nyugdíjakat bruttó összegben határozzák meg, amelyből a nyugdíjasok egy kedvezményes adókulcs szerint fizetnek járulékokat, például egészségbiztosítási hozzájárulást.
A szakértő szerint Magyarországon is meg lehetne valósítani a bruttósítást, ami a nyugdíjak emelkedését vonná maga után. Ezzel együtt pedig bevezetésre kerülhetne egy kedvező adó- és járulékrendszer is a nyugdíjasok számára.
Próbáld ki nyugdíj korhatár kalkulátorunkat ITT.
Farkas András úgy véli, ez az átalakítás azért is lenne jelentős, mert a nyugdíjasok ettől kezdve joggal mondhatnák, hogy nem szorulnak mások eltartására. Hiszen ha adó- és járulékfizetőként jelennek meg a rendszerben, akkor aktív hozzájárulóként kezelhetők, nem pedig eltartottként.
Ez azonban azt is jelentené, hogy a bruttósított nyugdíjak szintjét úgy kellene meghatározni, hogy a ténylegesen kézhez kapott összeg semmiképpen ne legyen kevesebb, mint eddig volt.
A szakértő kitért arra is, hogy a jelenlegi magas inflációs környezetben negyedéves nyugdíjemelésre lenne szükség. Így nem kellene a nyugdíjasoknak hosszú hónapokat várniuk a kompenzációra, mivel a rendszer automatikusan biztosítaná a friss gazdasági adatok szerinti emelést.
A javaslat szerint a törvény garantálná, hogy a nyugdíjak ne csak évente egyszer vagy kétszer – például januárban és novemberben – emelkedjenek, hanem minden negyedik hónapban, az aktuális gazdasági helyzetnek megfelelően.
A beszélgetés során Juhász László is megszólalt, aki a bruttósítás technikai részleteire hívta fel a figyelmet. Véleménye szerint nem mindegy, hogyan történik az átállás.
Szerinte a helyes megközelítés az lenne, ha minden nyugdíjas esetében visszamenőlegesen, az eredeti nyugdíjmegállapítás időpontjától kezdve határoznák meg a bruttó összeget, és ebből a jelenleg érvényes szabályok alapján vonnák le az adókat és járulékokat.