Közép-Európának innovációra van szüksége?

A közép-európai gazdaságok fejlődésének következő szakaszában elengedhetetlen hajtóerő lesz az innováció, de meg kell oldani ennek finanszírozását, mert ebben a térség elmaradt a versenytársaktól - mondta szerdán az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) befektetési-szakpolitikai alelnöke.

Közép-Európának innovációra van szüksége?

Jürgen Rigterink egy szerda esti londoni üzleti rendezvényen kijelentette: az ügy időszerű, sőt sürgős, mivel Közép-Európának lépést kell tartania az egyre erőteljesebb verseny jellemezte globális gazdasági környezettel.
   
Rigterink szerint 30 évvel a térségi rendszerváltások után a közép-európai gazdaságok csaknem teljesen integrálódtak a világgazdaságba. Ez óriási eredmény, hiszen ezek az egykor állami tulajdonú, hatékonyságot nélkülöző, pazarló és erősen szennyező gazdaságok mára magántulajdonra épülő piacgazdaságokká alakultak, viszonylag áramvonalas, hatékony termelési eljárásokkal vesznek részt a globális értéktermelő láncolatokban - tette hozzá a londoni székhelyű bank alelnöke.
   
Rigterink szerint ezt jelzik a régió növekedési számai is: a közép-európai és a balti EU-gazdaságok hazai összterméke (GDP) tavaly átlagosan 4,7 százalékkal bővült, és az EBRD az idei évre is robusztus, 3,8 százalékos növekedési átlagot vár ebben az országcsoportban.
   
Az erőteljes hazai kereslet Lengyelországot mára a térség legnagyobb gazdaságává tette, amely kevésbé függ az exporttól, és a helyi pénzügyi szektorok is ma már képesek a térségi reálgazdaságok támogatására.
   
Eljött az idő azonban a továbblépésre a fejlődésben, és ebben már az innovációnak lesz elengedhetetlen szerepe - mondta az EBRD vezető tisztviselője.
   
Az alelnök szerint ugyanis az innováció a termelékenység növekedésének egyik kulcsfontosságú hajtóereje, a termelékenység növekedése pedig a gazdasági fejlődés motorja.
   
Az innovációhoz azonban rengeteg finanszírozás kell, és ez az a terület, ahol a közép-európai EU-gazdaságok még mindig lemaradásban vannak.
  
Az uniós statisztikák szerint ugyanis a kutatás-fejlesztési (R&D) tevékenység az EU-n belül Németországban, Ausztriában és az Egyesült Királyságban a legmagasabb intenzitású, ugyanakkor egyetlen közép-európai gazdaságban sem éri el az R&D-tevékenység finanszírozása a GDP-érték 3 százalékában kijelölt EU-célt.
   
A térségben Szlovénia teljesít még viszonylag jól, de a kutatás-fejlesztési terület finanszírozása itt is csak a hazai össztermék 1,9 százalékával egyenlő - mondta az EBRD alelnöke.
   
Hozzátette: ez a finanszírozási hiány lehet a magyarázata annak, hogy a Közép-Európában születő innovációs megoldások közül csak kevés számít igazán újdonságnak a nemzetközi piacokon.
   
Jürgen Rigterink szerint hosszú távon ez nem lesz elég, a térség gazdaságainak erősíteniük kell képességüket arra, hogy olyan innovációs tevékenységet folytassanak, amelynek eredményei újak a világ számára.
   
Az alelnök felidézte, hogy az EBRD ennek érdekében már 2014-ben elindította a Tudásalapú Gazdaság Kezdeményezést - Knowledge Economy Initiative -, annak érdekében, hogy a közép-európai gazdaságok beruházásokkal és szakpolitikai reformokkal erősíthessék termelékenységüket és versenyképességüket.
   
A kezdeményezés egyik eleme az EBRD saját 100 millió eurós kockázatitőke-befektetési programja, amely közvetlen befektetéseket hajt végre fejlődésük korai, illetve már növekedési szakaszában járó technológiai cégekben.
   
Az EBRD emellett 15 más kockázatitőke- és technológiai alappal is kapcsolatba lépett, és ezek együtt eddig hozzávetőleg 920 millió euró befektetési tőkét hajtottak fel - mondta a bank alelnöke.
   
Hozzátette: a tudásalapú gazdaság az EBRD működési területén belül Észtországban, Szlovéniában és Litvániában teljesít a legjobban, a legnagyobb haladást e tudásalapú gazdaság megteremtése felé pedig Szerbia érte el az utóbbi években.
   
Rigterink szerint a 2008-as globális pénzügyi válság előtt a közép-európai gazdaságokat divat volt "gazdasági tigriseknek" nevezni. Ez a tigris a válságban súlyosan megsérült, de az a mód, ahogy a térség gazdaságai kilábaltak a nehézségekből, jelzi, hogy mennyire ellenállók.
    

Esetükben ma már inkább "Főnix-gazdaságokról" lehet beszélni, hiszen ismét felemelkedtek, de ahhoz, hogy igazán szárnyra kaphassanak, semmire nincs nagyobb szükségük, mint innovációra - fogalmazott az EBRD alelnöke.

Csíkszereda futófesztiválra készül

Szeptember 17-én és 18-án rendezik meg a Csíkszeredai Futófesztivált, amelyre a szervezők 1500 résztvevőt várnak.
2021. 08. 28. 11:00
Megosztás:

Oroszország a Twittert, a Facebookot és a WhatsAppot sem kímélte

Megbírságolta egy moszkvai bíróság csütörtökön a Twittert, a Facebookot és a WhatsAppot az orosz állampolgárok adatainak Oroszországban történő lokalizálását (az ország területén működő szerveren való tárolását) előíró jogszabályok megsértése miatt.
2021. 08. 28. 08:00
Megosztás:

Élhető exobolygók egy új osztályát azonosították csillagászok

Élhető exobolygók egy új osztályát azonosították csillagászok, felfedezésük azt jelentheti, hogy a Föld biológiai folyamataihoz hasonló élet megtalálása a Naprendszeren kívül lehetséges a következő két-három évben - közölte a Cambridge-i Egyetem.
2021. 08. 28. 02:00
Megosztás:

Alig javult az orosz ipari termelés

A vártnál kevésbé nőtt az ipari termelés éves szinten júliusban Oroszországban, miközben havi szinten csökkenést regisztráltak.
2021. 08. 27. 22:00
Megosztás:

Az Axel Springer megveszi a Politicót

az Axel Springer német kiadóvállalat a washingtoni Politico hírportál kiadóját, bővítve ezzel amerikai portfólióját - jelentették csütörtökön két amerikai lap, a The Wall Street Journal és a The New York Times internetes kiadásai.
2021. 08. 27. 21:00
Megosztás:

Három partnerre lehet szükség a kormányalakításhoz Németországban

Németország második világháború utáni történetében először nem kettő, hanem három partnerre lehet szükség a kormányalakításhoz a szeptemberi szövetségi parlamenti (Bundestag-) választás után - jelentette ki az egyik legtekintélyesebb német választási szakértő csütörtökön Berlinben.
2021. 08. 27. 18:00
Megosztás:

Gyenge nyitás az európai tőzsdéken

Mínuszban indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék pénteken.
2021. 08. 27. 10:00
Megosztás:

Áruházakban és iskolákban is felvehető lesz az oltás Brüsszelben

Az új típusú koronavírus ellen védettek arányának növelése érdekében szeptembertől a belga főváros több nagyáruházában is lehetőség nyílik az oltásra - derül ki csütörtöki közlésekből. Brüsszelben októbertől újra kinyithatnak a zenés szórakozóhelyek, bár Belgiumban az elmúlt hét napban átlagosan négy százalékkal emelkedett a koronavírussal fertőzöttek száma.
2021. 08. 27. 01:00
Megosztás:

Új közép-európai keresleti igazgatót nevez ki a Mars

A Mars, a világ egyik legnagyobb édesség-, rágógumi-, élelmiszer- és kisállateledel-gyártója Daniela Hlavackovát nevezi ki új közép-európai keresleti igazgatójává. Daniela, aki korábban Szlovákia piaci igazgatója volt, most a régió négy országában - Csehországban, Romániában, Magyarországon és Szlovákiában – lesz felelős a marketingtevékenységért és az ezáltal ösztönzött növekedésért.
2021. 08. 26. 21:00
Megosztás:

Nagyot zuhant a brit autóipar termelése

Jelentősen visszaesett júliusban a brit autóipar termelése az elektronikai alkatrészek hiánya miatt az ágazat szakmai képviseleti szervezete, az SMMT csütörtöki jelentése alapján.
2021. 08. 26. 17:00
Megosztás:

Gyenge kezdés az európai tőzsdéken

Indexcsökkenéssel indult a kereskedés csütörtökön az európai értékpapírpiacokon.
2021. 08. 26. 10:00
Megosztás:

A vártnál nagyobb mértékben romlott a GfK német fogyasztói hangulatindexe

A vártnál nagyobb mértékben romlott a GfK német fogyasztói hangulatindexe szeptemberre. A gazdaságkutató intézet csütörtöki jelentése szerint szeptemberre vonatkozóan mínusz 1,2 pontra csökkent a fogyasztói hangulatindex az előző havi mínusz 0,4 pontról. Az elemzők kisebb esést, 0,7 pontot vártak.
2021. 08. 26. 09:00
Megosztás:

Meghosszabbították Németországban a kivételes jogrendet

Ismét meghosszabbította a német szövetségi parlament (Bundestag) a koronavírus-járvány miatt bevezetett kivételes jogrendet, amely szélesíti a szövetségi kormány és a tartományi kormányok mozgásterét, a szerdán hozott döntés három hónapra szól.
2021. 08. 26. 07:00
Megosztás:

Franciaországban beindult a gazdaság

Miután a koronavírus-járvány miatti leállást követően beindult a francia gazdaság, a kormány abbahagyja valamennyi gazdasági ágazat automatikus támogatását - jelentette be szerdán Bruno Le Maire francia gazdasági miniszter.
2021. 08. 26. 05:00
Megosztás:

Törökország megkezdte katonáinak kivonását Afganisztánból

Törökország megkezdte katonáinak kivonását Afganisztánból - jelentette be szerdán a török védelmi minisztérium.
2021. 08. 26. 00:05
Megosztás:

Így fejezték be a mai kereskedést az európai tőzsdék

Pozitív kezdés után vegyes indexekkel fejezték be a szerdai kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.
2021. 08. 25. 20:00
Megosztás:

Szigorításokat jelentett be Bécs polgármestere

Michael Ludwig, Bécs polgármestere kedd délután újabb szigorításokat jelentett be a koronavírus-járvány megfékezése érdekében.
2021. 08. 25. 12:00
Megosztás:

Erősödéssel indítottak az európai tőzsdék

Pluszban nyitottak a vezető nyugat-európai tőzsdék szerdán.
2021. 08. 25. 10:00
Megosztás:

A szélsőséges európai esőzések a klímaváltozás következményei lehetnek

Tudósok szerint az Európában júliusban bekövetkezett pusztító áradások hátterében álló heves esőzéseket az emberi tevékenység kiváltotta éghajlatváltozás okozhatta.
2021. 08. 25. 07:30
Megosztás:

A SZTAKI kutatóival készít robotot építő robotot Ottonie von Roeder

A Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI) kutatóival és mérnökeivel készít robotot építő robotot Ottonie von Roeder német művész, aki a Goethe Intézet jóvoltából érkezik szeptemberben Budapestre - tájékoztatta a SZTAKI kedden az MTI-t.
2021. 08. 25. 06:00
Megosztás: