Libor-botrány - büntetőjogi fellépést javasol az Európai Bizottság
A javaslat szerint az EU-ban úgy kell módosítani a bennfentes kereskedelemről és a piaci manipulációról szóló jogszabályterveket, hogy azok egyértelműen tiltsák a Liborhoz és az irányadó 3 hónapos euróövezeti bankközi eurókamathoz (Euribor) hasonló referencia-kamatlábak manipulálását, és bűncselekménnyé minősítsék az ilyen jellegű tevékenységet.
Az Európai Bizottság e témáról kiadott közleménye emlékeztetett arra, hogy ezek a csalárd beavatkozások súlyos következményekkel járhatnak a piac stabilitására nézve, és jelenős veszteségeket okozhatnak a fogyasztók és a befektetők számára, illetve megzavarhatják a reálgazdaság működését is.
Viviane Reding igazságügyi biztos a témával kapcsolatban úgy nyilatkozott, "a bankközi hitelezés kamatlábainak manipulálásával kapcsolatos legutóbbi botrányok nyomán nagyot zuhant az állampolgárok bizalma. A bankok tevékenységével összefüggő bűncselekmények megfékezéséhez uniós intézkedésekre van szükség, a büntetőjog pedig komoly visszatartó erővel bírhat e tekintetben."
Michel Barnier, a belső piacért és a szolgáltatásokért felelős biztos azt hangsúlyozta: "A Libor kamatláb manipulálásával kapcsolatban folyó nemzetközi vizsgálatok a bankok botrányos magatartásának újabb példájára világítottak rá. Gondoskodni akartam arról, hogy a piaci visszaélésre vonatkozó jogalkotási javaslataink teljes mértékben tiltsák meg az ilyen gaztetteket."
A bizottsági javaslat minden tagállam részére elő kívánja írni, hogy nemzeti jogszabályaiban rendelkezzen a referenciaértékek manipulálásának büntetőjogi szankcióiról. A szankciók fajtáira és szintjeire vonatkozó szabályozási minimumokat ugyanakkor egyelőre nem tartalmaz.
A Libor közvetlenül befolyásolhatja a bankok és egyéb pénzügyi szolgáltatók közötti pénzügyi tranzakciók értékét és számtalan ügylet árfolyamát. A nemrégiben kipattant botrány középpontjában a világ egyik legnagyobb pénzügyi szolgáltató csoportja, a londoni székhelyű Barclays áll, amely abba a gyanúba keveredett, hogy kereskedői a 2008-2009-es nemzetközi pénzügyi válság előtt és alatt manipulálni próbálták a Libort.(MTI)