Magára talált a kockázati –és magántőke piac

A Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA) 2015. évi jelentése szerint tavaly Magyarországon 132 befektetésen keresztül 109 vállalat részesült összesen 31,8 milliárd forint összértékű kockázati- és magántőke-befektetésben. A legaktívabb befektetők a Jeremie alapok voltak; ők adták a tőkebefektetések 75 százalékát. A befektetések 72 százaléka az év során három szektorba, az üzleti és ipari szolgáltatásokkal, az energetikai és környezetvédelmi tevékenységekkel, illetve a fogyasztói szolgáltatásokkal foglalkozó cégekbe áramlott.

Összesen 31,8 milliárd forint volt a kockázati-és magántőke befektetések értéke 2015-ben. Bár ez az összeg 58%-os visszaesést mutat a 2014-es év 54,9 milliárdos befektetéséhez képest, azonban nem feltétlenül jelent valódi csökkenést; 2015-ben több olyan magas értékű magántőke-tranzakció realizálódott, amelyek befektetési értékét a felek nem hozták nyilvánosságra. A statisztikában látható tranzakciókat figyelembe véve az látszik, hogy 2015-ben kevesebb magántőke-befektetés volt, mint 2014-ben, amikor 38,6 milliárd forint összértékben realizálódott tranzakció.

 

 

Ami az egyes tranzakciók értékét illeti, a 109 magán-és kockázati tőke befektetés közül 54 volt 250 millió forint érték alatt, 72 cég kapott 100 millió forintnál többet, míg ketten 1 milliárd forint feletti befektetésben részesültek. A részleteket megvizsgálva azt látjuk, hogy a kockázati tőke-ügyletek átlagos mérete a 2014-es évi 170 millió forinthoz képest 274 millió forint volt tavaly, míg a magántőke-befektetések nagysága egyes esetekben akár a 2 milliárd forint is meghaladta. Míg 2014-ben a legnagyobb öt tranzakció az összes befektetett tőke közel 70 százalékát tette ki, addig 2015-ben csak a 20 százalékát, ugyanakkor 2014-ben ezen tranzakciókat az akkori kimagasló magántőke befektetéseknek köszönhetjük. A tranzakciók közel egyenletesen oszlottak meg a negyedévek között; az év utolsó negyedéve volt a legerősebb; a tőkebefektetések 30 százaléka az október-november-decemberi időszakban valósult meg.

 

2014-ben is az utolsó negyedév volt a legaktívabb időszak, ám akkor a befektetések 77 százaléka realizálódott az év végi hajrában. Összesen 27 alap fektetett be magyar vállalatokba tavaly. Közülük 12 helyezett ki 1 milliárd forintnál többet, amik együttesen az összes befektetés értékének közel 80 százalékát adták. Az 5 legaktívabb alaphoz köthető a befektetések közel 45 százaléka. Ami a tőkejuttatásban részesített vállalatok számát illeti; csak 8 alap invesztált 4 vagy annál több cégbe.

 

 

A legaktívabb alap a tranzakciók számát tekintve a befektetések közel egyharmadáért „felelős” és ez 12 százalékos piaci részesedést jelent számára (teljes tranzakció értéket vizsgálva). Az alapok befektetői összetételét vizsgálva az látszik, hogy mind számot, mind értéket vizsgálva a Jeremie-alapok zárták a legtöbb tranzakciót: tavaly összesen 23,9 milliárd forintot invesztáltak 67 társaságba. A befektetett tőke 12 százalékát (3,7 milliárd forint) 6 magántőkealap biztosította 10 vállalat számára. További 13 százaléknyi összeget (4,3 milliárd forint) az állami hátterű alapok fektettek be mindösszesen 32, jellemzően start-up vállalkozásba. 2015-ben az összes tőkebefektetés 39 százaléka irányult az üzleti és ipari szolgáltatások szektorába, 21 százalékot az energetikával, valamint környezeti projektekkel-, míg 12 százalékot a fogyasztói szolgáltatásokkal foglalkozó vállalkozásokba fektettek be.

 

„Nagy örömünkre szolgál, hogy a hazai kockázati- és magántőke tőke szektor nemcsak megismételte a 2014-es teljesítményét, de túl is tudta szárnyalni azt. A jelentős növekedés elsősorban annak köszönhető, hogy a Jeremie-alapok befektetési időszaka a végéhez közeledik, több tulajdonváltáson átment alap 2015-ben indult meg igazából. Az idei év első félévében a tavalyihoz hasonló aktivitásra számítok, de utána a legaktívabb Jeremie alapok egy ideg várhatóan nem lesznek a befektetők között. Bízunk benne, hogy a Jeremie-program folytatódik, és a szektor aktivitása nem esik vissza a 2010-et megelőző szintre. Ettől függetlenül az alapkezelők egy része várhatóan megpróbálja új alapok indítását, akár tisztán magánforrások gyűjtésével, így 2016 második felétől a tőkebevonás kerül a hazai alapkezelők működésének fókuszába.” – foglalta össze Zsembery Levente, a HVCA elnöke.


Marche régió: olasz életérzés a turisták által ritkán járt utak mentén

Ha úgy érzed, itt az ideje egy különleges utazásra, akkor van egy hely Olaszország szívében, ami érdekes lehet számodra. Marche régiója egy olyan rész, ami elkerüli a turisták tömegét, mégis lenyűgöz mindennapi valóságával és hiteles olasz hangulatával. Ha kóstolgatni szeretnéd az igazi itáliai élményeket, ezt a helyet ne hagyd ki a bakancslistádról.
2026. 07. 28. 13:00
Megosztás:

Estek a fejlett piaci kötvényhozamok; a hazai hosszú hozamok is érdemben lejjebb tolódtak

A fejlett kötvénypiacokon a közel-keleti konfliktus enyhülésével kapcsolatos hírek bizonyultak leginkább piacmozgatónak.
2026. 07. 28. 12:00
Megosztás:

Vegyesen zártak a vezető Wall Street-i indexek; meredeken esett a nyersolaj jegyzése

Vegyesen zárták a hétfői kereskedést a Wall Street-i indexek a technológiai óriások héten érkező gyorsjelentéseire és a Fed kamatdöntő ülésére várva; a Dow kevéssel emelkedett, az S&P gyakorlatilag stagnált, míg a NASDAQ minimálisan esett.
2026. 07. 28. 11:00
Megosztás:

Emelkedtek a vezető európai részvényindexek; gyengén teljesített a technológiai és az energia szektor

Kisebb pluszokat hozott a hétfői kereskedés a vezető európai tőzsdéken, miközben a páneurópai Stoxx600 gyakorlatilag stagnált, amikor a technológiai (-1,7%) szektor gyengélkedése elhomályosította a közel-keleti feszültségek enyhülése és az olajárak meredek esése által fűtött optimizmust.
2026. 07. 28. 10:00
Megosztás:

Gyengült a forint kedd reggelre

Gyengült a forint jegyzése kedd reggel a főbb devizákkal szemben hétfő estéhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 07. 28. 09:00
Megosztás:

Távozik a Stripe stabilcoin-vezetője

Vezetőváltás történt a Stripe stabilcoin-üzletágában éppen akkor, amikor a fizetési óriás minden eddiginél nagyobb nemzetközi terjeszkedésre készül. Connor Fitzgerald, a Bridge globális stabilcoin-partnerségeinek egyik meghatározó vezetője távozik a vállalattól, miközben a Stripe és partnerei több mint 100 országban tennék elérhetővé a stabilcoin-alapú pénzügyi szolgáltatásokat.
2026. 07. 28. 08:00
Megosztás:

A flydubai július 31-től újraindítja budapesti járatait, októbertől napi szolgáltatásra bővül

A flydubai, a Dubaiban székelő légitársaság bejelentette, hogy július 31-től újraindítja közvetlen járatait a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér (BUD) és a Dubai Nemzetközi Repülőtér (DXB) között.
2026. 07. 28. 07:00
Megosztás:

A regionális és külföldi repterek átformálják a nyári utazási piacot: a magyarok Pozsonyból, Bécsből és Hévízről is felszállnak

Minden nyáron a magyar utazók a lábaikkal is szavaznak, és egyre inkább nemcsak az országon belüli, hanem a határon túli repülőterek felé indulnak. Az INVIA foglalási adatai szerint a regionális és külföldi repülőterekről induló utak száma jelentősen nő, amelyet az árkülönbségek, a szélesebb kínálat és az egyre pragmatikusabb utazástervezési szemlélet hajt.
2026. 07. 28. 06:00
Megosztás:

A GE Vernova korszerűsíti veresegyházi központját, erősítve az energiafüggetlenséget és a hatékony termelést

A GE Vernova Inc. (NYSE: GEV) veresegyházi üzeme idén ünnepli fennállásának 25. évfordulóját. A magyarországi üzem immáron negyed évszázada működik magas szakmai színvonalon, és ma már a vállalat legnagyobb, Egyesült Államokon kívüli Gas Power gyártóbázisa. A jubileum alkalmából a vállalat korszerűsítést jelent be. A telephelyen napelemparkot építenek az energiafüggetlenség növelése érdekében, emellett új, hatékonyabb gyártósorokat alakítanak ki, a bővülő kapacitás kiszolgálására pedig a következő években több mint 80 új szakember felvételét tervezik.
2026. 07. 28. 05:00
Megosztás:

Rekorderedmények a Magyarországon is fejlesztő ABB Csoporttól

Az ABB 2026 második negyedévében rekordmagas eredményeket ért el, amelyekhez a kecskeméti üzemét is fejlesztő Electrification üzletág kiemelkedő teljesítménnyel járult hozzá. A csoport megrendelései 30 százalékkal, 12 milliárd dollár fölé emelkedtek, miközben a bevétel 14 százalékkal, közel 9,5 milliárd dollárra nőtt. Az Electrification megrendelései az előző negyedévhez képest 60 százalékkal nőttek, és első alkalommal haladták meg a 7 milliárd dollárt.
2026. 07. 28. 04:00
Megosztás:

Megérheti az M3-as metró meghosszabbítása?

Az M3-as metró közbenső megállóként a Rózsa utcáig, majd a Rákospalota-Újpest vasútállomásig történő meghosszabbítása jóval kisebb beruházás lenne, mint a korábban tervezett teljes káposztásmegyeri kiépítés. Ez azonban nem jelenti feltétlenül azt, hogy jelentéktelen vagy önkényesen megcsonkított projektről van szó. A két új állomással az ország legforgalmasabb metróvonala egy fontos elővárosi vasúti csomópontot érne el, miközben Újpest ma metróval közvetlenül nem kiszolgált részei is gyorsabb belvárosi kapcsolatot kaphatnának.
2026. 07. 28. 03:00
Megosztás:

Érdemesebb nyugdíjba menni Ausztriában? Nyugdíj összege és nyugdíj korhatár Ausztriában

Az Ausztriában elérhető magasabb fizetések és az euróban megállapított ellátás miatt sok magyar munkavállaló gondolja úgy, hogy osztrák nyugdíjasként automatikusan kedvezőbb anyagi helyzetbe kerülhet.
2026. 07. 28. 02:00
Megosztás:

Rövidebb nyári szünet az iskolákba - ezt tervezik

Ismét fellángolt a vita a magyarországi nyári szünet hosszáról. A hírek szerint a vakáció folyamatosan rövidül, ezért sok szülő és diák attól tart, hogy hamarosan újabb heteket vehetnek el a nyári pihenésből. A jelenlegi helyzet azonban árnyaltabb: a rövidebbnek érződő szünet részben tudatos átszervezés, részben pedig egyszerű naptárhatás következménye.
2026. 07. 28. 01:00
Megosztás:

Milliárdos károkat okoznak az illegális vape-ek

Az Európában forgalomba kerülő ízesített folyadékkal működő elektromos cigaretták (vape-ek) mintegy 90 százaléka Kínából származik, ahol ezek használata tiltott, miközben az európai vape-piac 35 százalékát már a hamisítványok uralják. A jelenség súlyosságát mutatja, hogy Szerbiában több mint 24 ezer illegális e-cigarettát vontak ki a forgalomból, az Európai Unió Csalás Elleni Hivatala (OLAF) pedig nemzetközi akcióban lépett fel a határokon átnyúló illegális kereskedelem ellen. Egy német kutatás szerint a szabályozatlan vape-piac értéke már meghaladja a 6,6 milliárd eurót, és 2030-ra akár 10,8 milliárd euróra is nőhet.
2026. 07. 28. 00:05
Megosztás:

Jelentősen drágul az üzemanyag Horvátországban

Jelentősen emelkedik az üzemanyagok ára keddtől Horvátországban, miután a kormány hétfői ülésén újabb két hétre meghosszabbította az árkorlátozást.
2026. 07. 27. 23:00
Megosztás:

Hatékonyságot növelő flottafejlesztéseket indított a Waberer’s

Több, egymásra épülő flottafejlesztést valósít meg a Waberer’s a működési hatékonyság, az üzemanyag-felhasználás és a járművek digitális átláthatóságának további javítása érdekében. A program telematikai rendszerek telepítését, aerodinamikai fejlesztéseket, valamint a 2026-os félpótkocsi-beszerzésekhez kapcsolódó korszerű tengelytechnológia alkalmazását foglalja magában.
2026. 07. 27. 22:00
Megosztás:

Így változott hétfő estére a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben hétfőn estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 07. 27. 21:00
Megosztás:

Stratégiai akvizícióval erősít Magyarországon a Promise Group az AI-korszakban

A mesterséges intelligencia néhány év alatt az üzleti informatika egyik legfontosabb hajtóerejévé vált. A vállalatok ma már nem csupán licenceket keresnek, hanem olyan technológiai partnereket, amelyek a felhőszolgáltatásoktól az AI-megoldásokon át a kiberbiztonságig képesek támogatni digitális fejlődésüket. Erre a piaci átalakulásra reagál a Promise Group is, magyarországi jelenlétét a Kontron Partner Kft. akvizíciójával erősítette, amely jelenleg Promise Enterprise Hungary Kft. néven folytatja működését.
2026. 07. 27. 20:00
Megosztás:

Egy kiadó raktár logisztikai jelentőségéről

A raktárak elsősorban a kereskedelem és logisztika területén működő cégek számára kínálnak költséghatékony, de alapvetően nélkülözhetetlen fejlesztési lehetőséget a folyamatok optimalizálására. Jelentőségük tehát semmiképpen sem alábecsülhető.
2026. 07. 27. 19:00
Megosztás:

Honlap, technológia, gondozás — három döntés, ami eldönti, meddig szolgál egy weboldal

Sok cégvezető úgy gondol a saját weboldalára, mint egy egyszeri beszerzésre: megrendelik, egyszer kifizetik, aztán évekig nem foglalkoznak vele. Pedig egy weboldal nem egy tárgy, amit egyszer megveszünk és utána a polcra teszünk — sokkal inkább egy folyamatosan működő rendszer, amelynek karban kell maradnia ahhoz, hogy tényleg hozza az ügyfeleket.
2026. 07. 27. 18:00
Megosztás: