Matolcsy búcsúja: adójogi salátatörvényt nyújtott be

Adójogi salátatörvény-javaslatot nyújtott be pénteken az Országgyűlésnek a leköszönő nemzetgazdasági miniszter. A minisztérium szerint a változó gazdasági-jogi környezet indokolja az adó- és egyéb közterheket érintő törvények kisebb korrekcióját.

Matolcsy búcsúja: adójogi salátatörvényt nyújtott be

Az adójogszabályok módosításai a jogalkalmazás során felmerült problémák orvoslására, a jogalkalmazás egyértelműbbé tételére, a gazdálkodók működési feltételeinek megkönnyítésére, valamint az adminisztráció egyszerűsítésére irányulnak - írja általános indoklásában a tárca.

 

A Matolcsy György által jegyzett törvényjavaslat értelmében mentesülne az öröklési, illetve ajándékozási illeték alól a lakás-előtakarékossági szerződés alapján történő vagyonszerzés. A nem online szerencsejáték-szervezők esetében, a "jelentős munkahelyteremtő képességgel rendelkező, nagy volumenű beruházások megvalósítása érdekében" a minisztérium a 10 milliárd feletti éves tiszta játékbevételre 30 százalékról 10 százalékra csökkentené a jatékadó kulcsát. Az adóalapot emellett növelné a borravaló 50 százaléka.

 

Egy másik javaslat értelmében a bányajáradék összege másfél milliárd forint értékhatárig beszámítható lesz az energiaellátók jövedelemadójának összegébe, legfeljebb annak mértékéig. A tervezet egyben pontosítja az érintett, távhőszolgáltatás versenyképesebbé tételéről szóló törvényt, amennyiben az adónem a vízközmű-szolgáltatókra és a háztartási szennyvíz begyűjtésével foglalkozó vállaltokra is kiterjed.

 

A látvány-csapatsport támogatási adókedvezményének vonatkozásában a minisztérium a 2013-2014 támogatási időszaktól bevezetné a kiegészítő sportfejlesztési támogatást, amelyet a közvetlenül az érintett sportág szakszövetségén keresztül kellene visszaforgatni a sport támogatására. A törvénytervezet egyben egyértelművé teszi, hogy az ilyen látvány-csapatsportok támogatása a támogató szempontjából nem minősül költségnek, illetve ráfordításnak.

 

A pénzügyi tranzakciós illetékkel kapcsolatosan a törvény-javaslat egyértelművé teszi, hogy az illeték hatálya kiterjed a Magyar Posta által bevezetett fehér csekkekre is. A minisztérium számos ponton módosítaná a jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól szóló törvényt. Így könnyít a szennyezetté vált jövedéki termékek tisztításának szabályozásán, lehetővé teszi, hogy a vendéglátó-ipari tevékenységet folytatók a 2 literesnél kisebb kiszerelésű, a jövedéki adó hatálya alá eső alkoholtermékekből, illetve borból az eddigi egy-egy helyett öt-öt palack lehessen megbontva. Végül a módosító az e törvény értelmében elkövetett egyes jogsértések esetében a meglévő 30 napos bezárási büntetés mellett bevezeti a 12 napos üzletbezárás lehetőségét.

 

A törvényjavaslat szerint július 1-től már a tartósan lízingelt cégautók esetében is levonható lesz a cégautóadóból a megfizetett gépjárműadó. A korábbi, az adónemek különböző adóalanyából származó jogtechnikai problémát azzal orvosolná a minisztérium, hogy a cégautóadó alanyává válhatna a személygépkocsi tartós bérletbe vevőjét is. A személyi jövedelemadóról szóló törvényt úgy módosítja a salátatörvény, hogy adómentessé teszi egyrészt az "Út a szakmaválasztáshoz" program keretében, európai uniós források terhére adományozott tanulmányi ösztöndíjat, másrészt pedig a szociális menetdíj-támogatást, azaz egyes utazási kedvezményeket.

 

A törvényjavaslat értelmében hatóság hivatalból intézkedhetne a korkedvezményes munkaköri jegyzékben felsorolt munkakörök egészségkárosító hatásainak felméréséről. Ennek értelmében, a legkésőbb 2014. december 31-ig elvégzett felmérés alapján a foglalkoztatók mentesülhetnének a korkedvezmény-biztosítási járulék megfizetése alól.

 

A benyújtott iromány javaslatot tesz, hogy a főállású anyáknak, vagyis akik gyermeknevelési támogatásban (gyet) részesülnek saját háztartásukban nevelt legalább három gyermekükre tekintettel, ne kelljen egyéni vagy társas vállalkozóként minimum összeg (minimálbér 112,5 százaléka) után szociális hozzájárulási adót, illetve járulékokat fizetni a gyet folyósítása melletti munkavégzésük esetén. A javaslat szerint a biztosítási ügynöki tevékenységet végző vállalkozások is a kisadózó vállalkozások tételes adójának (kata) hatálya alá esnének. Emellett a kisvállalati adó (kiva) szerinti adózás választására egész évben lehetőség lesz.

Igazságosabb útdíjrendszer, kevesebb áthaladó kamionforgalom

Az elmúlt időszakban több egyeztetést folytattunk a szakmai és logisztikai érdekképviseleti szervezetekkel az útdíjrendszer átalakításáról. Megdöbbentő és elfogadhatatlan, hogy egy zártkörű tárgyalásról illetéktelen hangfelvétel készült. Ez aláássa a bizalmat és a korrekt együttműködés alapját. Az egyeztetéseket ilyen körülmények között nem folytatjuk tovább - közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) szerdán az MTI-vel.
2026. 02. 19. 00:30
Megosztás:

Piaci részesedése megtartásában bízik a Peugeot 2026-ban Magyarországon

A Peugeot, a Stellantis csoport legtöbbet értékesített márkája 546 ezer autó eladásával 2025-ben még mindig a 8. helyet foglalta el az európai újautó-piacon, miközben egymás után érkeznek a kínai szereplők; a piaci részesedés megtartása az idén sokrétű kihívások elé állítja a francia eredetű márkát - erről beszélt Rémi Gábor, a Peugeot márkaigazgatója szerdán Budapesten sajtótájékoztatón.
2026. 02. 19. 00:05
Megosztás:

A Biggeorge Property vásárolja meg az egykori Árpád Kórház ingatlanát

A Biggeorge cégcsoporthoz tartozó egyik ingatlanalap nyerte meg a múlt hónapban lezajlott nyílt elektronikus árverést, melynek eredményeként a fejlesztő tulajdonába kerül a 4. kerületi Árpád Kórház emblematikus épülete a hozzá tartozó telekkel együtt.
2026. 02. 18. 23:30
Megosztás:

Miskolc többségi tulajdonába került a Diósgyőri Acélművek területe

Tóth-Szántai József (Pont Mi Egyesület - Fidesz-KDNP) polgármester aláírta azokat a szerződéseket, amelyek eredményeként Miskolc többségi tulajdonába került a Diósgyőri Acélművek (DAM) egykori területe - tájékoztatta a város önkormányzatának sajtóosztálya szerdán az MTI-t.
2026. 02. 18. 23:00
Megosztás:

Az EU több mint 81 millió eurós humanitárius támogatást nyújt a Kongói Demokratikus Köztársaságnak

Az Európai Bizottság több mint 81 millió euró humanitárius támogatást mozgósít a kelet-kongói fegyveres konfliktus súlyosbodása miatt, amely az afrikai Nagy Tavak térségében újabb humanitárius válsághullámot indított el - közölte szerdán a brüsszeli testület.
2026. 02. 18. 22:30
Megosztás:

Az agrárszakképzés is nagy hangsúlyt fektet az öntözésfejlesztésre

Az élelmezésbiztonság megőrzésére és a klímaváltozás következményeire is fel kell készíteni a fiatalokat, éppen ezért valósítanak meg öntözésfejlesztési beruházásokat az agrárszakképzési intézmények - jelentette ki Hubai Imre, az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért felelős államtitkára Kenderesen, az Alföldi Agrárszakképzési Centrum projektnyitó rendezvényén, szerdán a szaktárca közleménye szerint.
2026. 02. 18. 22:00
Megosztás:

A KKV kapacitásbővítő támogatás 3.0 program hatására csaknem 2000 új munkahely jöhet létre

Csaknem 2000 új munkahely jöhet létre a következő időszakban a KKV kapacitásbővítő támogatás 3.0 programnak köszönhetően - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára szerdán az M1 aktuális csatornán.
2026. 02. 18. 21:30
Megosztás:

GVH-elnök: „Lecsapunk a kartellezőkre!

2025-ben 18 kartell eljárás volt folyamatban, amelyekben 1800 tendert vizsgál a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) – emelte ki Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke a Hajdú-Bihar Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (HBKIK) évnyitó szakmai konferenciáján, Debrecenben. A GVH elnöke leszögezte, hogy a nemzeti versenyhatóság könyörtelenül fellép a versenykorlátozó megállapodásokkal szemben. Felhívta a figyelmet arra is, hogy az ajánlatkérők szerepe kiemelt jelentőségű a közbeszerzési kartellek feltárásában, illetve hatásosak az egyajánlatos közbeszerzések visszaszorítását célzó intézkedések.
2026. 02. 18. 21:00
Megosztás:

Mi lesz Magyarország kőolajellátásával?

Magyarország kőolajellátása továbbra is biztonságban van, ugyanis hazánk 96 napra elegendő stratégiai tartalékkal rendelkezik, s ha Horvátország eleget tesz az európai szabályoknak, akkor március közepétől elérhetővé válik a tengeri útvonalon érkező orosz kőolaj is - erősítette meg Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a tárca közlése szerint szerdán Budapesten.
2026. 02. 18. 20:30
Megosztás:

2030-ra megújult pályán, új járművekkel utazhatnak a HÉV-utasok

Megújult pályán, új járművekkel utazhatnak a HÉV utasok 2030-ra - közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) szerdán a Facebook-oldalán.
2026. 02. 18. 20:00
Megosztás:

Négymillióval csökkent Románia népessége

Románia állandó népessége több mint négymillió lakossal csökkent a rendszerváltás óta eltelt 35 évben, és a fogyás csaknem kétharmada az elvándorlásnak tulajdonítható - közölte kedden Tudorel Andrei, a statisztikai intézet (INS) elnöke az INS egy átfogó elemzését ismertetve.
2026. 02. 18. 19:30
Megosztás:

A horvát kormány szabályozta a polgári szolgálat feltételeit és díjazását

A horvát kormány rendeletben határozta meg a katonai alapkiképzés alternatívájaként választható polgári szolgálat részletes feltételeit és díjazását.
2026. 02. 18. 19:00
Megosztás:

Közbeszerzési Hatóság: csökkenti az adminisztratív terheket az ajánlattevői jegyzék megújítása

A minősített ajánlattevői jegyzék megújítása a Közbeszerzési Hatóság (KH) törekvéseinek megfelelően csökkenti az eljárások résztvevőinek adminisztratív terheit - közölte a KH szerdán az MTI-vel.
2026. 02. 18. 18:30
Megosztás:

A Richter kutatási együttműködési és opciós megállapodást kötött a FimmCyte-tal

A Richter Gedeon Nyrt. stratégiai kutatási együttműködési és opciós licencmegállapodást írt alá a svájci FimmCyte AG biotechnológiai vállalattal, az együttműködés célja a FimmCyte úttörőnek számító antitestjének közös fejlesztése az endometriózis kezelésére - közölte a gyógyszeripari vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján szerdán.
2026. 02. 18. 18:00
Megosztás:

Az AI hitelválságot robbanthat ki – a Bitcoin már kongatja a likviditási vészharangot

A Bitcoin árfolyamának drámai esése nem pusztán piaci zaj? Arthur Hayes szerint a kriptovaluta egy közelgő hitelválság előjele lehet, amelyet a mesterséges intelligencia (AI) által kiváltott tömeges munkahelyvesztés indíthat el. A volt BitMEX-vezér szerint a piacok alábecsülik a kockázatot – de a végén épp a pénznyomtatás repítheti új csúcsra a BTC-t.
2026. 02. 18. 17:30
Megosztás:

5,50%-ra mérséklődhet a kamatszint év végére

A vártnál jobban csökkenő infláció az MNB számára teret engedhet a kamatcsökkentési ciklus februári indításának, ráadásul a februári 25 bázispontos kamatvágást márciusban újabb lazító lépés is követheti. Bár a februári és márciusi kamatcsökkentés után néhány hónapig kivárás lehet jellemző, ezt követően szeptembertől újraindulhatnak a kamatcsökkentések. Így idén év végére 5,50%-os alapkamatot várunk. Mindezt az alacsonyra csökkenő infláció engedi meg: régiós összehasonlításban nagyon magasnak tűnik most már az alapkamat az inflációhoz képest. A forint eközben a régiós fizetőeszközöknél jóval erősebben viselkedett az elmúlt hetekben, így könnyedén elbírja a kamatok mérséklését.
2026. 02. 18. 17:00
Megosztás:

Változás az Otthon Startnál: újabb projektek kerülhetnek a gyorsítósávba

Kedden jelent meg a kormány honlapján az a rendelettervezet, amely újabb fejlesztéseket nyilvánítana kiemelt beruházássá annak érdekében, hogy elősegítse az Otthon Start Program feltételeinek megfelelő ingatlanok építését. A rendelettervezet a korábbi beruházások mellé 11 új, az Otthon Start szempontjából releváns projektet nyilvánítana kiemelt beruházássá - írja a Bank360.
2026. 02. 18. 16:30
Megosztás:

Az EV.analytica nyerte el az „Év Startupja” díjat a Best of Startups 2025 Gálán

Az EV.analytica elnyerte az Év Startupja díjat a Best of Startups (BoS) 2025 Gálán, ahol a hazai innovációs ökoszisztéma legkiemelkedőbb szereplőit ismerték el. A rangos díjat a Tőkeportál ítélte oda, elismerve a vállalat innovációs teljesítményét, dinamikus növekedését és iparági hatását.
2026. 02. 18. 16:00
Megosztás:

Napelemes lámpák: a fenntartható világítás jövője

Az energiatakarékos napelemes lámpák ma már az egyik legkedveltebb kültéri világítási megoldásnak számítanak. Energiaszükségletüket a nap energiájából merítik, így pénztárcabarát és környezetbarát lehetőséget kínálnak. A napenergia felhasználása nemcsak gazdaságilag, hanem ökológiailag is előnyös. Egyre népszerűbbek, hiszen gazdaságos megoldásokat kínálnak. Ilyen széles választékkal szolgálnak a világítástechnikai webáruházak.
2026. 02. 18. 15:30
Megosztás:

Új fellépők a 35. Művészetek Völgyében - Íme a lista!

Harmincötödik alkalommal rendezik meg az ország legnagyobb összművészeti fesztiválját. Kapolcs, Taliándörögd, Vigántpetend július 24. és augusztus 2. között számtalan programmal várja a látogatókat, a kínálat pedig újabb nevekkel bővült.
2026. 02. 18. 15:00
Megosztás: