Megdöbbentő! Három gazdasági tévhit, amellyel azonnal le kell számolni

A Wharton Business School egyik professzora rávilágított, hogy az Egyesült Államok egyik legnagyobb gazdasági problémája a téves információk tömkelegének terjedése.Három ilyen tévképzettel számolunk ma le.

Az első tévhit, amelyre a szerző, Morgan Housel felhívja a figyelmet az, hogy "Kínában készül a legtöbb dolog, amire az amerikaiak a pénzüket költik".

 

Ezzel szemben tény, hogy a személyes fogyasztási kiadások mindössze 2,7 százalékát fordítják kínai termékekre és szolgáltatásokra, miközben e kiadások 88,5 százaléka amerikai termékekre és szolgáltatásokra megy el.

 

A munkaügyi statisztikai hivatal 2010-es jelentése szerint egy átlagos amerikai jövedelmének 34 százalékát költi a lakhatásra, 13 százalékát élelmiszerekre, 11 százalékát biztosításokra, 7 százalékát egészségügyi ellátásra és 2 százalékát oktatásra. Ezek a kategóriák teszik ki a kiadások közel 70 százalékát, és szinte teljesen egészében amerikai termékekre és szolgáltatásokra fordítják őket.

 

Az amerikai mezőgazdasági minisztérium adatai szerint például az Egyesült Államokban elfogyasztott élelmiszereknek mindössze 7 százaléka származik importból. Ha magukat a fizikai javakat nézzük, a kínai eredetű behozatal csak töredéke az amerikai kiadásoknak. Az Egyesült Államokban megvásárolt nem tartós fogyasztási cikkek - mint például élelmiszer, ruházati cikkek és játékok - 6,4 százaléka érkezik Kínából, 76,2 százaléka pedig belföldi gyártmányú.

 

A tartós fogyasztási cikkek - például gépjárművek és bútorok - 12 százalékát készítik Kínában, 66,6 százalékát viszont Amerikában.

 

Mi táplálja mégis ezt a tévhitet?

 

Részint valószínűleg abból a benyomásból származik, hogy az amerikai feldolgozóipari bázis rohamosan zsugorodik. A sokak számára meglepő igazság azonban az, hogy a feldolgozóipari termelés valójában közel áll minden idők legmagasabb szintjéhez. Ami zuhant az utóbbi évtizedekben, az a foglalkoztatottság.

 

A technológia és az automatizálás lehetővé tette az amerikai gyártóknak, hogy többet termeljenek kevesebb dolgozóval. Például a U.S. Steel amerikai fémipari konszern Garyben működő gyára 1950-ben 6 millió tonna acélt állított elő 30 ezer munkavállalóval. Jelenleg 7,5 millió tonnát termel mindössze 5000 dolgozóval. A kibocsátás növekedett, a foglalkoztatottság csökkent.

 

Kettes számú tévhit: az Egyesült Államok Kínának tartozik a legtöbbel

 

A tény az, hogy az amerikai államadósság 7,6 százalékát birtokolja Kína. Az amerikai államadósság értéke tavaly novemberben 14,9 billió dollár volt, ennek 7,6 százaléka, azaz 1,13 billió dollár értékű amerikai állampapír volt kínai kézben.

 

A fennmaradó rész legnagyobb birtokosa azonban maga az amerikai szövetségi kormány, amely különböző állami alapok, például a társadalombiztosítási vagyonkezelő alap révén mintegy 4,4 billió dollár értékben birtokosa kincstári értékpapíroknak. A szövetségi jegybank szerepét betöltő Federal Reserve további 1,6 billió dollár tulajdonosa.

 

Az államadósság maradéka szövetségi államok és helyi önkormányzatok (700 milliárd dollár), hazai magánbefektetők (3,1 billió dollár) és a más, nem kínai külföldi befektetők (3,5 billió dollár) között oszlik meg.

 

Kínának valóban sokkal tartozik az Egyesült Államok. A külföldi hitelezők közül valóban Kína áll az első helyen 1,13 billió dollárral, majd Japán (1 billió dollár) és az Egyesült Királyság (429 milliárd dollár) következik, azaz Japán és az Egyesült Királyság együtt lekörözi Kínát.

 

"Hányszor hallotta már, hogy valaki azt mondja: túl sok pénzt kölcsönöztünk Japántól vagy az Egyesült Királyságtól? Én soha. De milyen gyakran hallani a 'Kína a mi bankárunk' álláspont valamiféle változatát? Túl gyakran, azt mondanám" - fogalmazott Housel.

 

A hármas számú tévhit az, hogy az Egyesült Államok kőolajimportjának nagyobb része a Közel-Keletről származik.

 

Ezzel szemben tény, hogy az Egyesült Államokban felhasznált kőolajnak mindössze 9,8 százaléka érkezik a Közel-Keletről. Az amerikai kormány energetikai tájékoztató hivatalának (EIA) adatai szerint az Egyesült Államok napi olajszükséglete 19,2 millió hordó. Ennek a 49 százalékát belföldön termelik ki, a többi importból származik. A behozatalnak kis részét teszi ki a közel-keleti olaj, s az utóbbi években csökkenő tendenciával.

 

Tavaly a Perzsa-öböl térségéből - Bahrein, Irán, Irak, Kuvait, Katar, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek - importált kőolaj a felhasznált mennyiség 9,8 százalékát tette ki, miközben 2001-ben ez az arány még 14,1 százalék volt. Az Egyesült Államok több mint kétszer annyi kőolajat vásárol Kanadától és Mexikótól, mint a Közel-Keletről. Ha ezt hozzáadjuk a belföldön kitermelt mennyiséghez, nyilvánvaló, hogy a felhasznált olaj túlnyomó része Észak-Amerikából származik.

 

"Nem szabad bagatellizálni az energiahelyzetünket. Az ország felerészt még mindig az importált olajtól függ. Ez baj. De kell-e a Közel-Keletnek akkora figyelmet kapnia, mint amekkorát kap, ha az olajfüggőségről beszélünk? Ami a biztonságot és a geopolitikai stabilitást illeti, talán. A mennyiséget tekintve, valószínűleg nem" - véli Morgan Housel.

 

Ütemterv szerint halad a Mohácsi Duna-híd és a kapcsolódó úthálózat fejlesztése

A tervezett ütemben halad Magyarország egyik legjelentősebb közútfejlesztési beruházása, hazánk egyik leghosszabb hídja, a Mohácsi Duna-híd és a kapcsolódó úthálózat fejlesztése - közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium szombaton az MTI-vel.
2025. 07. 27. 06:00
Megosztás:

Új megoldás a fenntartható mezőgazdaságért – OUVC-befektetéssel erősít a WeedEye

A WeedEye az Obuda Uni Venture Capital (OUVC) legújabb befektetése, amely a fenntartható mezőgazdaság egyik legsürgetőbb kihívására ad választ: hogyan lehet a szántóföldeket hatékonyan gyommentesen tartani, miközben drasztikusan csökkentjük a vegyszerhasználatot. A startup valós idejű, mesterséges intelligenciával támogatott gyomfelismerő és célzott permetező technológiája akár 90%-kal is mérsékelheti a permetszer-felhasználást úgy, hogy közben a terméshozam változatlan marad, a környezetterhelés pedig jelentősen csökken.
2025. 07. 27. 05:00
Megosztás:

Elérte a napi ezer járatot a Wizz Air

A Wizz Air büszkén jelenti be, hogy jelentős mérföldkőhöz érkezett a légi közlekedés forradalmasításában: hálózatában már több mint ezer járatot indít naponta, a mai ezredik járat Bákóból indul London-Luton felé.
2025. 07. 27. 04:00
Megosztás:

Annyira drágulnak a lakások, hogy így alig nyerünk majd valamit az Otthon Start hitellel

Rakétaként lőttek ki első negyedévben a lakásárak, és ha valaki abban bízott, hogy a nyár majd lenyugtatja a kedélyeket, az keserűen csalódhat az Otthon Start hitel bejelentése miatt. Ha beválnak a jóslatok, akkor olyan mértékű áremelkedés lehet a következő egy évben is, hogy az nagyrészt elviszi a kedvező, támogatott kamatnak köszönhető nyereséget. Fülöp Norbert Attila, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint az igazi vesztesek azonban azok lesznek, akik nem jogosultak az új hitelre, mert ők csak a drágulást kapják, miközben az alacsony kamat nem mérsékli a veszteségüket.
2025. 07. 27. 03:00
Megosztás:

Gyakorlati útmutatót sürget a Niveus

2025. július 1-jétől új korszak kezdődött a számlakezelés terén: a közműszolgáltatók számára kötelezővé tették az elektronikus számlázást és ez új feladatot ró minden számlabefogadóra. A változás nemcsak technológiai, hanem számviteli és jogi kihívásokat is felvet, ugyanis az elektronikus számlákat kizárólag digitálisan lehet archiválni.
2025. 07. 27. 02:00
Megosztás:

Nincs legalább 2 gyermek a családodban? Akkor bajban leszel!

Magyarország népessége drámai ütemben csökken, noha az utóbbi években számos kormányzati intézkedés született a gyermekvállalás ösztönzésére – elég csak a babaváró hitelre, a CSOK-ra vagy a falusi CSOK-ra gondolni. Eltűnhet a magyar nemzet? Elfogyunk? Ki tehető ezért felelőssé? És ki viseli majd ennek következményeit?
2025. 07. 27. 01:00
Megosztás:

A kriptovaluta szerepe az online szerencsejátékban

Na figyelj, az online kaszinók világa ma már nem az, ami régen volt. Míg régen csak PayPal vagy bankkártya játszott, manapság már simán betolhatod a tétet bitcoinnal, és pöröghetsz az asztalon, mintha csak valami cyberpunk filmbe csöppentél volna. A kriptovaluták nemcsak menők, de egyre inkább átszövik a szerencsejátékok világát is – és nem véletlenül.
2025. 07. 27. 00:15
Megosztás:

Megérzi az USA vámok hatását a Volkswagen

A Volkswagen csoport második negyedéves árbevétele 3%-kal 80,8 milliárd euróra csökkent, elmaradva a 82,2 milliárd eurós piaci konszenzustól.
2025. 07. 27. 00:01
Megosztás:

A $HYPER előértékesítése átlépte a 4,5 milliót! Egy nap alatt 200 ezret gyűjtött

A Bitcoin 123.000 dolláros csúcsa óta az egész kriptovaluta piac szárnyalásnak indult, és fellendítette a Bitcoin Hyper ($HYPER) előértékesítését is.
2025. 07. 26. 23:00
Megosztás:

Késik a pozitív fordulat az Intelnél

A második negyedévben 12,9 milliárd dollár bevételt ért el a chipgyártó, ami nagyjából megegyezik az egy évvel korábbival.
2025. 07. 26. 22:00
Megosztás:

Mibe egyezünk bele, amikor koncertjegyet veszünk? A Coldplay-ügy a GDPR tükrében

A Coldplay bostoni koncertjén történt csókkamerás botrány az utóbbi napok egyik legtöbbet emlegetett témája nemcsak a különböző médiafelületeken, hanem az adatvédelmi szakmában is. A videó percek alatt körbejárta a világot, mém lett belőle, az érintett vezérigazgató pedig lemondott. A történet ugyanakkor nemcsak egy párkapcsolati dráma, hanem éles adatvédelmi kérdés is. Dr. Tóth Judit Lenke, adatvédelmi és adatbiztonsági szakjogász elemezte a történteket.
2025. 07. 26. 21:00
Megosztás:

Új DeFi csillag születik? Az edgeX 100 millió dollárnyi befektetést vonzott az airdropvadászok rohamával

A decentralizált pénzügyi (DeFi) szektor új szereplője robbant be a köztudatba: az edgeX nevű layer 2-alapú, örökös határidős ügyletekre szakosodott platform hirtelen népszerűségre tett szert. Az ok? Egy jól időzített és okosan felépített airdrop kampány. Vajon ez lesz az új Hyperliquid?
2025. 07. 26. 20:00
Megosztás:

A jövő Sanghajba költözik

Szombaton nyitja meg kapuit Sanghajban a World Artificial Intelligence Conference. Az eseményre rekord számú látogatót várnak.
2025. 07. 26. 19:00
Megosztás:

Pozitív fejlemények hatására emelkedik az olajár

A WTI nyersolaj határidős jegyzése folytatta az előző napi emelkedést, és ma reggel hordónként 66,5 dollár közelében mozgott, a Brent pedig 69,5 dollárba került.
2025. 07. 26. 18:00
Megosztás:

A Bitcoin újra lendületben: 9 milliárd dolláros „ős-bálna” eladás után ismét emelkedik az árfolyam

Egy évtizedek óta mozdulatlan Bitcoin-vagyon aktiválódott, majd rekordméretű eladásba torkollott – a piac mégis stabilizálódni látszik. Vajon a mélypontot már elhagytuk, és jön az újabb emelkedés? A Galaxy által lebonyolított elképesztő BTC-eladás után új remény éled a befektetők körében.
2025. 07. 26. 17:00
Megosztás:

Küszöbön az amerikai-indiai megállapodás

Trump először április 2-án jelentette be az indiai árukra kivetett 26%-os vámokat egy szélesebb körű kereskedelempolitikai lépés részeként. A vámokat eredetileg július 9-ig szüneteltették, de az USA később augusztus 1-jéig meghosszabbította a határidőt.
2025. 07. 26. 16:00
Megosztás:

Buborékra figyelmeztet a Bank of America stratégája

A Bank of America elemzői szerint a pénzügyi szabályozás enyhülésével párhuzamosan a monetáris politika lazulása miatt nő a buborék kialakulásának kockázata a részvénypiacokon.
2025. 07. 26. 15:30
Megosztás:

Kolozsvári céget vásárolt fel a francia energetikai nagyvállalat, a Vinci

Felvásárolta a kolozsvári EnergoBitet a francia energetikai nagyvállalat, a Vinci - írja az economica.net a cég közleménye alapján.
2025. 07. 26. 14:00
Megosztás:

TOP 8-ban az Ötöslottó főnyereménye - Mennyi is?

Magyarország két legismertebb lottójátékán halmozódik a főnyeremény: az Ötöslottón 140, a Hatoslottón 56 napja. Előbbi 4 milliárd forinttal kecsegtet, utóbbin 950 millió forint várja a játékosokat.
2025. 07. 26. 13:00
Megosztás:

A Meta beszünteti a politikai hirdetéseket az EU-ban

A Meta amerikai internetes óriásvállalat, amely többek között a Facebook és az Instagram platformokat üzemelteti, pénteken bejelentette, hogy októbertől beszünteti a politikai, választási és társadalmi témájú hirdetéseket az Európai Unióban.
2025. 07. 26. 12:00
Megosztás: