Megfontoltabb fiskális politikára inti Európát a szaúdi jegybank vezetője
"Egyes euróövezeti tagállamokban kibontakozó szuverén adósságszolgálati válság fel kell hogy rázza álmából a prudens fiskális politikát, hogy elkerülhetőek legyenek a súlyos szociális és pénzügyi terhekkel járó szükségintézkedések" - mutatott rá a jegybank kormányzója.
"Előfordulhat, hogy már a pénzügyi megszorítások puszta mértéke is hatalmas politikai kockázatokat támaszt és ennek messzemenő következményei lehetnek az európai gazdasági növekedésre nézve." A jegybanki kormányzó véleménye szerint a világméretű pénzügyi krízis oka végső soron a pénzügyi szektor felügyeletének és szabályozásának lazaságában rejlik.
Komoly gondot jelent a "szabályozási arbitrázs", az egyes pénzintézetek különböző nemzetközi pénzügyi központokba csalogatásáért a felügyeleti eszközök lazításával vívott verseny - mondta Muhammad Al Jasser, hozzátéve, hogy szükséges lenne bővíteni a "kockázati detektorok" körét. "Mostanra teljesen világossá vált, hogy ennyire komplex pénzügyi rendszerben már nem lehet egyetlen mutatóra, például a kockázati súlyozású tőkemegfelelési mutatóra hagyatkozni a pénzügyi stabilitást veszélyeztető kockázatok jelzéséhez" - mutatott rá.
A kockázati detektorok körét úgynevezett makro-prudens eszközökkel, (macro-prudential instrument, MPI) kell bővíteni - fejtette ki a szaúdi jegybank kormányzója. Ilyenek lehetnek a GDP-arányos hitelnövekedési mutató, hitelkockázati koncentráció, a bankrendszer összesített sajáttőke aránya, hitelfedezeti arány, dinamikus tartalékráta, szigorúbb tőkemegfelelési és likviditási követelmények.