Megrengette a részvénypiacot a leminősítés, 6%-ot esett az OTP
A részvénypiac forgalma 20,3 milliárd forint volt, a vezető részvények a változatlan árfolyamon záró Richter kivételével gyengültek az előző napi záráshoz képest. Varga Zoltán, a QUAESTOR Zrt. elemzője megállapította, hogy a pénteki kereskedésre a Moody’s leminősítése nyomta rá a bélyegét, a vezető részvények mindegyike jelentősnek mondható árfolyameséssel fejezte be a napot. Kritikus szint környékén mozog az euró forintárfolyama, de egyelőre nem gyengült a korábbi tető, 317,85 fölé a hazai fizetőeszköz kurzusa.
Eközben a nemzetközi befektetői hangulat némileg javult, a Hálaadás napja után visszatérő amerikai befektetők vételekbe kezdtek, így a fejlett európai piacok több napja tartó esés után végre a pozitív tartományban tudták zárni a napot. Varjú Péter, az Erste Befektetési Zrt. üzletkötője szerint "sokkszerű" volt a Moodys leminősítése, mivel "olyan sarokból ugrottak ránk, ahonnan nem vártuk". Emlékeztetett, hogy a piac egy másik hitelminősítőtől, az S&P-től várt ilyen lépést, az IMF tárgyalások megindulásának hírére azonban utóbb jelezte, hogy egyelőre kivár. Véleménye szerint ezzel magyarázható a markáns esés a részvénypiacon, valamint a forint gyengülése és az állampapír hozamok jelentős emelkedése.
Hozzátette, hogy a körülményekhez képest viszonylag jó napot zárt a BÉT, hiszen a nap második felében már nem folytatódott az esés, oldalaztak, sőt feljebb jöttek a részvényárak. Varjú Péter úgy véli, hogy a nemzetközi piacokon kialakult hangulatjavulás jó előjel lehet a jövő heti kereskedésre, feltéve ha a másik két nagy hitelminősítő "békén hagy minket", a kormány részéről pedig egy elfogadhatóbb helyzetértékelés érkezik.
A Mol árfolyama 450 forinttal, 2,48 százalékkal 17.700 forintra csökkent, 3,3 milliárd forintos forgalomban. Az OTP részvények ára 185 forinttal, 6,08 százalékkal 2.860 forintra esett, forgalmuk 15,5 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 16 forinttal, 3,23 százalékkal 479 forintra gyengült, forgalma 756,3 millió forint volt.
A Richter papírok árfolyama nem változott, 34.500 forintot értek a kereskedés végén, a részvények forgalma 374,7 millió forintot ért el. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis árfolyama 107,5 millió forintos forgalom mellett 505 forinttal, 2,86 százalékkal 17.175 forintra csökkent. A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 1.325,35 ponton zárt pénteken, ez 31,26 pontos, 2,30 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.