Meredeken csökken a fertőzöttek száma Nagy-Britanniában
A patinás Imperial College London egyetem által rendszeresen elvégzett valós idejű lakossági járványterjedési felmérések (Real-time assessment of community transmission, REACT-1) legfrissebb, március 11. és március 30. közötti tizedik fordulójának adatai szerint az ebben az időszakban szúrópróbaszerűen elvégzett 140 844 koronavírus-szűrés közül 227-nek az eredménye lett pozitív.
A kutatóközpont súlyozott számítási módszertana szerint ez azt jelenti, hogy az angliai lakosságon belül jelenleg 0,2 százalék a fertőzöttségi arány.
A vizsgálatot végző szakértők hangsúlyozzák, hogy a februárban elvégzett előző REACT-felmérés 0,49 százalékos fertőzöttségi arányt jelzett, vagyis azóta hozzávetőleg 60 százalékkal csökkent a koronavírus-fertőzöttség lakossági elterjedtsége Angliában.
Az Imperial College kutatóinak számításai szerint a fertőzés elterjedtségének feleződési ideje 26 nap.
Az országos átlagon belül délkeleten, mindenekelőtt Londonban - a nagy-britanniai koronavírus-járvány korábbi gócpontjában - csökkent különösen nagy ütemben a fertőzöttségi ráta.
A felmérés szerint a brit fővárosban az előző és a mostani REACT-vizsgálat között 0,6 százalékról 0,16 százalékra, Délkelet-Angliában 0,36 százalékról 0,07 százalékra, Közép-Angliában 0,59 százalékról 0,19 százalékra csökkent a lakossági koronavírus-fertőzöttségi arány.
Az Imperial College kutatói megállapították azt is, hogy az újonnan bekövetkező koronavírus-fertőződések a korábbi időszakokban tapasztaltnál jóval kevesebb kórházi kezelést igénylő megbetegedést és halálesetet okoznak.
A vizsgálatot végző szakértők szerint a fertőződések, a súlyos megbetegedések és a halálesetek száma közötti, korábban szoros kapcsolat egyértelműen lazulni látszik, és ez nagy valószínűséggel az oltási kampány eredménye. Erre utal az is, hogy az új REACT-felmérés kimutatása szerint a koronavírus-fertőződési arány az 5-12 év közötti korosztályban a legmagasabb - 0,41 százalék -, a 65-74 év közötti, illetve a 75 évnél idősebb korcsoportokban a legalacsonyabb, 0,09 százalékkal.
A nagy-britanniai oltási program eddigi szakasza az idős korosztályokra összpontosított, azzal a meghirdetett céllal, hogy a legveszélyeztetettebb lakossági csoportok kapják meg először a koronavírus elleni vakcinát.
A december 8-án kezdődött oltási program indulása óta eddig csaknem 32 millióan részesültek a vakcina első dózisában, a második oltási adagot 5,7 millióan kapták meg.
A brit kormány célkitűzése az, hogy április 15-ig - vagyis egy hét múlva - az 50 év feletti korosztály mindegyik tagja, július végéig a teljes brit felnőtt lakosság megkapja a koronavírus elleni oltás első dózisát.