Milyen tényezők befolyásolják a fizetéseket?
Még mindig tempósan növekednek a fizetések, a bruttó és nettó átlagkereset májusban 8,2 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. „A magánszektorban 6,7 százalékos volt a többlet, míg a közszférában 10,6 százalékot tett ki. A közszférában látott jelentős növekedés az ütemezett bérfejlesztésekkel, elsősorban az egészségügyben végrehajtott fizetésemelésekkel magyarázható. A magánszektorban látható mérsékeltebb emelkedés hátterében pedig részben az áll, hogy a minimálbér és a garantált bérminimum a korábbi évekhez képest alacsonyabb mértékben nőtt az idén” - értékelte a friss adatokat Németh Dávid, a K&H vezető elemzője.
A szakember szerint a jövőben a fizetések alakulását két, egymással ellentétes hatás befolyásolhatja. Egyrészt a gazdaság újraindulása miatt több ágazatban munkaerőhiány alakult ki vagy kezd láthatóvá válni, ez pedig béremelési nyomást eredményezhet az érintett cégeknél, kérdés azonban, hogy a járvány miatti visszaesés miatt képesek lesznek-e finanszírozni az emeléseket.
„A másik fontos tényező az inflációs hatás, amely a fizetések tényleges váráslóerejére hat. A reálbérek ugyanis májusban mindössze 3 százalékkal emelkedtek, ami jóval elmarad a bruttó és nettó keresetek több, mint 8 százalékos nominális emelkedésétől” – mondta Németh Dávid. Hozzátette: A reálbérindex görbéje ellaposodott, a lassabb bérdinamika és a gyorsuló infláció eredményeként.
Mennyi esélyed van, hogy havi 1 millió Ft-ot keress? ITT kiszámolhatod!
A fizetések alakulása szempontjából nagy kérdés, hogy mi lesz a minimálbérrel jövőre és a későbbi években. Ha a napokban belengetett 200 ezer forintos szintre emelkedik fokozatosan, az újabb lökést adhat a bérdinamikának. Ha pedig az infláció visszatér a 3 százalékos szint közelébe a következő év közepén, akkor a reálbérindex is ismét a pandémia előtti 7 százalék körüli szintre kapaszkodhat vissza.