Mit szólnak az elemzők az új pénzügyi felügyelethez?

Az MTI által megkérdezett elemzők szerint a világban van példa a jegybank és a pénzügyi felügyelet összevonására, a pénzpiacok azonban negatívan fogadhatnák a Magyar Nemzeti Bank és a Pénzügyi Szervezetek Állami felügyeletének tervezett összeolvasztását.

Ha az Országgyűlés elfogadja azt a módosító indítványt, amelynek benyújtásáról szerdai ülésén döntött a parlament alkotmányügyi bizottsága, már a közeljövőben összevonhatják a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) feladat- és hatásköreit, ellátásukra pedig egy új szervezet jöhet létre.

 

A módosító javaslat szerint - amelyet a 2012. január 1-jétől hatályos új alaptörvényhez kapcsolódó átmeneti jogszabályhoz nyújtott be a bizottság - az összevonásról és az új szervezet létrehozásáról sarkalatos törvény, pontosabban az új jegybanktörvény vagy a PSZÁF-törvény rendelkezhetne. Az előbbit kedden terjesztette be a kormány az Országgyűlésnek, és már 2012. január 1-jén hatályba is lépne.

 

A bizottsági javaslatról pénteki rendkívüli ülésén dönthet a parlament, a törvényről pedig egy héttel később, december 23-án szavazhat a Ház az ülésterv szerint. Az új szervezet elnökét a köztársasági elnök nevezhetné ki hat évre, a két alelnök pedig az MNB és a PSZÁF hivatalban lévő elnöke lenne mindaddig, amíg elnöki megbízatásuk tartott volna. Ezután az államfő nevezhet ki új alelnököt.

 

Török Zoltán, a Raiffeisen Bank makroelemzője az MTI-nek elmondta: a két intézmény összevonása elméleti síkon hatékonyabb pénzügyi felügyeleti és irányítási tevékenységet eredményezne, javítaná a munka hatékonyságát és minőségét is, s egyben ez a bevett európai gyakorlat is. Kifejtette: a nemzetközi gyakorlatban eltérő példák vannak a nemzeti bank és a pénzügyi felügyelet működésére, az a jellemzőbb, hogy a két szervezet egy intézményben működik. Úgy fogalmazott: "nyilván van egy háttér-sejtés is ebben", amely szerint a kormány ezzel a "huszárvágással" szeretné megoldani a közte és jegybank között mostanában tapasztalható feszültséget, lehetőséget teremtve ezzel arra, hogy "egy hozzá lojális személyt nevezzen ki az új intézmény élére".

 

Török Zoltán hozzátette: jelenleg a Magyar Nemzeti Bank tevékenysége a piaci szereplők szemében pozitív, így nem lenne szerencsés, ha ez a kép megváltozna. Úgy vélekedett, hogy az elsődleges piaci reakció az összevonás hírére inkább negatív lehet annak feltételezése miatt, hogy nem a jó irányba változnak a dolgok, holott az összevonással hatékonyabban működhet a pénzügyi felügyelet és irányítás. Barcza György, a K&H Bank vezető elemzője az MTI-nek elmondta: a várható összevonás véleménye szerint nem eredményezi a kamat- és árfolyampolitika számottevő megváltozását, a monetáris tanácsnak már így is az új tagokból kinevezett többsége van. Minden ilyen változás elbizonytalaníthatja ugyanakkor a piacokat, ám ha nem módosul a monetáris politika, akkor ez hamar elmúlik - mondta.

 

Az összevonás mellett szól, hogy a banki ismeretanyag jelentős része a jegybanknál van, a jegybank dolgozik a bankokkal napi szinten, ezért természetesebb, hogy együtt van a két intézmény - mondta Barcza György. Ellene pedig az szólhat - mutatott rá -, hogy a monetáris politika és a pénzügyi szabályozás érdekei különbözhetnek, ezért jobb, ha két külön szereplőnél jelenik ez meg. A javaslatból ugyanakkor úgy tűnik, megmarad a két különálló vezetője a szervezetnek, ilyen szempontból formálisnak mondható az összevonás - vélekedett a szakértő. A vezető elemző hozzátette: az Európai Központi Bankkal (EKB) egyeztetni kell a jegybanktörvény módosításáról, ez pedig láthatóan csak utólagosan történik meg, ami "szemet szúrhat" az EU-nak.

 

Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető elemzője szerint számos nyitott kérdés van a jegybank, illetve a pénzügyi felügyelet tervezett összevonásával kapcsolatban, amelynek lehetőségét az alkotmányügyi bizottság szerdán elfogadott módosító javaslata vetett fel. Az elemző szerint ez „rossz belépő” lenne a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval való tárgyalások megkezdése során.

 

A vezető elemző kitért arra: ha Simor András, az MNB elnökének jogköre a monetáris politika meghatározása során bármilyen tekintetben sérülne, azt az Európai Központi Bank (EKB) kifejezetten rosszallná. Hozzáfűzte: az EKB már eddig is negatív véleményének adott hangot azzal kapcsolatban, hogy a jegybanktörvény korábbi módosítása során például csökkentették az MNB elnökének és alelnökének fizetését. Kiemelte: nagy kérdés az, ki áll majd a felvázolt új szervezet élén, ha ugyanis Simor András fölé egy új vezetőt nevezne ki a köztársasági elnök, ez felvetné azt, hogy ő Simor András főnöke lenne, azaz ebben a tekintetben beleszólási jogot kapna a monetáris politika formálásába.

 

Az EKB Kondrát Zsolt megítélése szerint csak ahhoz járulna hozzá, hogy az összeolvadás úgy menjen végbe, miszerint Simor András jogkörét semmilyen tekintetben nem lehetne csorbítani a mandátuma lejártáig, ami a jelenleg hatályos törvény szerint 2013. február végéig tart. Kondrát Zsolt nagy esély lát arra, hogy az IMF-fel és az EU-val folytatandó tárgyalások előtt a nemzetközi pénzpiacok is negatívan fogadnák a két szervezet összeolvadását, az esetleges új hatásköröket, ami a magyar eszközök árazásában is megmutatkozna. (MTI)

Erősödött a forint csütörtök estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2025. 11. 06. 20:00
Megosztás:

Kockázatkezelés a sportüzletben: Amit a befektetőknek tudniuk kell az események szervezéséről

A sport az elmúlt egy-két évtized során alaposan átalakult, akár a rajongókról és kedvenceikről, akár a mögötte felépült üzletről van szó.
2025. 11. 06. 19:30
Megosztás:

Hivatalos: a brit uralkodó megvonta testvérétől a hercegi címet

Hivatalosan is bejelentették csütörtökön, hogy a brit uralkodó, III. Károly király megvonta öccsétől, a súlyos szexuális botrányokba keveredett Andrástól a hercegi címet és a királyi fenség titulusát.
2025. 11. 06. 19:00
Megosztás:

Meghirdették a Magyar Innovációs Nagydíj pályázatot

A Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) 34. alkalommal hirdette meg a Magyar Innovációs Nagydíj pályázatot, a cégek a gyakorlatban is megvalósult, 2025-ben mérhető üzleti, illetve társadalmi hasznot hozó innovációs projektekkel nevezhetnek, pályázni 2026. február 9-ig lehet a szövetség weboldalán - közölte MISZ csütörtökön az MTI-vel.
2025. 11. 06. 18:30
Megosztás:

Ingyen Pörgetés vs. Befizetési Bónuszok – Melyik Éri Meg Jobban?

Az ingyen pörgetés és a befizetési kaszinó bónuszok számítanak a két legkedveltebb online kaszinó ajánlatnak, amik világszerte rengeteg játékost vonzanak. Két teljesen különböző dolgot kínálnak: az egyik teljesen kockázatmentesen enged kipróbálni pár kiválasztott játékot, a másik pedig feltuningolja az egyenlegedet, hogy többet játszhass.
2025. 11. 06. 18:29
Megosztás:

Nem módosította alapkamatát a Bank of England

A várakozásoknak megfelelően nem módosította 4,00 százalékos alapkamatát a Bank of England.
2025. 11. 06. 18:00
Megosztás:

Továbbra is kritikusan száraz a talaj az Alföldön

Az Alföld nagy részén továbbra is kritikusan száraz a talaj felső egyméteres rétege, az őszi vetések egyelőre nem találnak nedvességet, de a hét végén várhatóan számottevő eső érkezik, így javulhat a helyzet - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében csütörtökön.
2025. 11. 06. 17:30
Megosztás:

Az autóvásárlók 51,5 százaléka még nem választana elektromos autót

Az autóvásárlást tervezők 51,5 százaléka nem venne elektromos autót, 12,2 százalékuk megfontolná elektromos jármű vásárlását, a válaszadók fennmaradó része pedig bizonytalan a kérdésben - közölte a carVertical autóipari adatszolgáltató 35 országot érintő felmérése alapján csütörtökön az MTI-vel.
2025. 11. 06. 17:00
Megosztás:

A MOHU újabb, ömlesztett visszaváltásra alkalmas REpont automatát telepített

A MOHU újabb, ömlesztett visszaváltásra alkalmas automatát telepített Budapesten. A III. kerületben nyílt Príma üzletben, az új R2 elnevezésű automata - a norvég TOMRA gyártmányú, R1 típus továbbfejlesztett változata - már nemcsak a műanyag és fém italosdobozokat, hanem az üvegpalackokat is képes egyszerre, tömegesen kezelni - közölte a MOHU csütörtökön az MTI-vel.
2025. 11. 06. 16:30
Megosztás:

Trump-Orbán: újra lehet magyar–amerikai adóegyezmény?

Orbán Viktor holnapi washingtoni látogatása alkalmat teremthet arra, hogy újra szóba kerüljön a magyar–amerikai kettős adóztatást kizáró egyezmény kérdése – hívja fel a figyelmet a Niveus. Bár az egyezmény 2024 elején hatályát vesztette, a gazdasági kapcsolatok rendezése mindkét fél érdeke lenne, hiszen jelenleg a két ország közötti jövedelemáramlásokat már nem védi adózási megállapodás.
2025. 11. 06. 16:00
Megosztás:

Márciusban porig égett, ma újra termel a legnagyobb hazai gesztenyefeldolgozó

Szó szerint a hamvaiból éledt újjá a legnagyobb hazai gesztenyefeldolgozó, a Sarkpont Zrt. Kadarkút-Vótapusztán található gyára. Az üzemet tűzvész pusztította el idén március 27-én, amelyben nemcsak a teljes technológia, de maga az épület is megsemmisült. Mivel a szelídgesztenye októberben érik, a cégnek mindössze 6 hónapja volt a sok tekintetben egyedi infrastruktúra újjáépítésére. Ez mostanra nemcsak sikerrel zárult, de a gyár még növelte is kapacitásait, illetve erősítette külpiaci jelenlétét.
2025. 11. 06. 15:30
Megosztás:

A magyar gépexport értéke 14 százalékkal nőtt, elérve a 24 milliárd eurót. Íme az 5 legfontosabb húzóágazat

A magyar gépek és mechanikus berendezések exportpozíciója erősödik. 2024-ben az értékesítés ebben a szegmensben elérte a 24 milliárd eurót (+14% éves összevetésben). Ez a magyar gazdaság számára a 12. helyet jelentette Európában és a 25.-et a világon. Az Akcenta nemzetközi pénzintézet szakértői öt kulcskategóriát azonosítottak, amelyek húzzák az exportot. Köztük szerepelnek többek között az adatfeldolgozó gépek, a belső égésű motorok, a gázturbinák és a folyadékszivattyúk. A legdinamikusabban az adatfeldolgozó gépek kereskedelme fejlődik, ahol az export 43%-kal nőtt éves szinten. Különösen figyelemre méltó a holland piac: az onnan érkező kereslet 740%-kal emelkedett.
2025. 11. 06. 15:03
Megosztás:

Továbbra is halovány a magyar ipari termelés

Ma reggel a szeptemberi ipari termelési adatokat publikálta a KSH. Az ipari termelés volumene 1,3%-kal meghaladta, míg munkanaphatástól megtisztítva 1,5%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. Havi szinten is jelentősebb visszapattanásra számítottunk: a nyolcadik havi visszaesésnek alig több mint fele jött csak vissza az ősz kezdetével: 1,3 százalékkal a szezonálisan és munkanaptényezővel igazított adat szerint. Az ipari termelés az év első kilenc hónapjában 3,4%-kal kisebb volt, mint 2024 azonos időszakában.
2025. 11. 06. 14:30
Megosztás:

Hol, mennyivel drágultak a lakások az országban 1 év alatt?

Országos szinten is érezhetően mérséklődött a lakásárak növekedési üteme októberben az ingatlan.com lakásárindexe szerint. Havi szinten 1,5 százalékkal nőttek az árak, ami jóval elmarad a szeptemberi 2,8 százalékos tempótól. Az éves drágulás is lassult 17,1 százalékról 15,9 százalékra. Budapesten októberben szintén 1,5 százalékos volt a havi drágulás, ami jelentősen alacsonyabb a szeptemberi 2,6 százalékos értéknél. A különböző régiók közül Észak-Magyarországon volt a leglátványosabb a lassulás, szeptemberben még 6 százalék feletti drágulás következett be havi szinten, októberre viszont mindössze 0,8 százalék lett belőle.
2025. 11. 06. 14:00
Megosztás:

Az Adidas bemutatta a magyar válogatott új hazai mezét

Az adidas 23 egyedi tervezésű hazai mezről rántotta le a leplet, amelyek merész és modern dizájnjai az adott nemzet történelméből, földrajzából és kultúrájából merítenek inspirációt.
2025. 11. 06. 13:30
Megosztás:

Roszatom: a Paks II. beruházás engedélyt kapott az első betonöntésre

Az Országos Atomenergia Hivatal kiadta azokat az engedélyeket, amelyek lehetővé teszik az első betonöntést az Paksi Atomerőmű 5. blokk nukleáris sziget épületeinek alaplemezébe - közölte a Roszatom orosz vállalat szerdán az MTI-vel
2025. 11. 06. 13:00
Megosztás:

TEHK jelentése, mit jelent a TEHK ÁFA kulcs?

Egy olyan adózási témát járunk most alaposan körbe, amely sok vállalkozásnak okozhat bizonytalanságot: mi is az a „TEHK” ÁFA-kulcs, mikor kell alkalmazni, és mit jelöl pontosan? Fontos, hogy a fogalom és használata terén hiteles és pontos tájékoztatás álljon rendelkezésre — hiszen az adózási szabályok eltérése komoly következményekkel járhat.
2025. 11. 06. 12:30
Megosztás:

Emelkedtek a fejlett piaci hozamok

A tegnapi ADP riport szerint októberben a vártnál több munkahely jött létre, miközben az S&P szolgáltatószektorra vonatkozó beszerzésimenedzser-indexe (BMI) is erősebb lett a vártnál.
2025. 11. 06. 12:00
Megosztás:

A Google már válaszol helyetted – de vajon hivatkozik rád?

A következő egy-két évben a generatív AI által vezérelt keresési élmény tovább fog terjedni. Az AI-összefoglalók a találati lista élén jelennek meg, ami csökkentheti az organikus forgalmat bizonyos weboldalak számára. Ugyanakkor a PPC hirdetések egyre inkább integrálódnak ezekbe az AI-alapú válaszokba, miközben a kampánykezelés szinte teljesen automatizálttá válik.
2025. 11. 06. 11:00
Megosztás:

Ha 1 000 XRP-d van, előrébb jársz, mint a világ 98%-a? – Újra fellángolt a vita a kriptoközösségben

Egy friss kijelentés ismét megosztotta az XRP-tábor véleményét: vajon valóban kiemelkedő pozíciót jelent 1 000 darab XRP birtoklása a globális pénzügyi térképen? Bár a közösség egy része szerint ez az összeg már a kriptogazdaság "elitjébe" repíthet valakit, mások szerint ez pusztán illúzió, amely figyelmen kívül hagyja az inflációt, az eloszlási arányokat és a piac hosszú távú realitásait. Most megnézzük, miről is szól a vita valójában.
2025. 11. 06. 10:00
Megosztás: