Morális kaució bevezetését javasolja az LMP
A javaslatot részletezve kifejtette: a jelöltté váláshoz egyrészt a helyi választási bizottsághoz el kellene juttatni egy vagyonbevallást, hogy az indulóról tudják, milyen anyagi körülmények között él, milyen üzleti kapcsolati vannak. Emellett előre meghatározott szempontok szerint kellene elkészíteni egy önéletrajzot, amely tartalmazza a jelölt korábbi közéleti tevékenységét, az esetlegesen ellene indított büntetőjogi eljárások adatait, és arra is válaszolnia kellene, hogy a rendszerváltozás előtt kapcsolatban állt-e a titkosszolgálatokkal.
Emellett az indulóknak nyilvánosságra kellene hozniuk a programjukat is. Karácsony Gergely kitért arra, hogy szankcióként javasolják, akik valótlan adatokkal állnak elő vagy elhallgatnak bizonyos dolgokat, azokat a helyi választási bizottság törölhesse a jelöltek közül. A rendszer eleme lenne az is, hogy annak, aki legalább egy éve a választókerületében lakik, semmilyen ajánlást nem kellene leadnia. A nem állandó lakosoknak pedig egy minimális számú, körülbelül 100 aláírást kellene gyűjteniük. Javaslatukat indokolva kijelentette, hogy napról napra történnek olyan események, amelyek bizonyítják, hogy az ajánlószelvények jelenlegi rendszere tarthatatlan, ugyanis annak több jellemzője is antidemokratikus.
A kampányfőnök úgy látja, hogy a rendszer indokolatlanul nagy elvárásokat fogalmaz meg a választáson induló pártokkal szemben, és visszaélésekre ad lehetőséget a választók személyes adatainak kezelésekor. Az MTI kérdésére Karácsony Gergely azt mondta, hogy a javaslatot nem azért fogalmazták meg, mert problémáik lennének a cédulagyűjtéssel, hanem azért mert „problémák vannak a magyar demokráciával”, és tarthatatlan, hogy jogsértésekkel választják meg a politikusokat. Hozzátette, jelenleg az előre tervezettnek megfelelően haladnak az ajánlószelvények gyűjtésével. A kampányfőnök biztos abban, hogy minden megyében tudnak listát állítani, és az egyéni választókerületek túlnyomó többségében is lesznek jelöltjeik.