Most már három számjegyű MNB-kamatemelés kell - elemzők
Csütörtökön folytatódott a magyar államadósság törlesztéskockázatára kínált biztosítási tranzakciók árazásának emelkedése a londoni piacon. A Commerzbank szakértői Londonban csütörtökön - még Fellegi Tamás tájékoztatója előtt - összeállított napi devizapiaci áttekintésükben úgy fogalmaztak, hogy a forintgyengülés "aligha meglepő, (...) a piacok egyre inkább az IMF-tárgyalások sikertelenségét árazzák".
A ház szerint még ha a kormánynyilatkozatok változatlanul derűlátónak hangzanak is, "a nézetkülönbségek Budapest és a nemzetközi közösség között immár feloldhatatlannak tűnnek". A Commerzbank elemzői szerint a kötvény- és a devizapiac "emiatt bünteti az országot, és nem látszik a vége a forintgyengülésnek". Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland (RBS) bankcsoport londoni globális felzárkózó térségi kutatórészlegének vezetője csütörtöki kommentárjában úgy vélekedett, hogy a 324 forint körüli euróárfolyamok közepette most már "három számjegyű MNB-kamatemelés szükségességéről kell beszélni" az eddigi 25-50 bázispontos emelések helyett. Ash szerint a magyar jegybanknak gyorsan kellene lépnie, különben előfordulhat, hogy a magyar kormánykötvények egyes nagyobb befektetői pánikszerűen kivonulnak a piacról.
Az RBS vezető londoni elemzője befektetőknek összeállított csütörtöki kommentárjában úgy vélte, hogy a Fitch Ratings - az egyetlen nagy hitelminősítő, amely befektetésre ajánlott sávban tartja nyilván a magyar államadós-osztályzatot - most már nem fog sokkal tovább kitartani az általa érvényben tartott magyar "BBB mínusz" osztályzat mellett, tekintettel az IMF-tárgyalásokkal kapcsolatos bizonytalanságokra.
A másik két nagy nemzetközi hitelminősítő, a Moody's Investors Service és a Standard and Poor's az elmúlt hetekben egyaránt a befektetési ajánlású szint alá vitte a magyar szuverén adósbesorolásokat. Fellegi Tamás tárca nélküli miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóját kommentálva Timothy Ash úgy vélekedett: a problémát jelenleg nem a közadósság és annak finanszírozása jelenti, hanem az, hogy az elmúlt pár hónapban "elpárolgott a piac hite és bizalma a kormányzati politikával kapcsolatban a nem piacbarát és kiszámíthatatlan" intézkedések miatt.
A Royal Bank of Scotland vezető londoni elemzője szerint a tárca nélküli miniszter által az IMF-tárgyalásokról mondottak a piac megnyugtatását célozták. Ash azonban azt jósolta, hogy a piaci szereplők egyelőre "hiszem, ha látom" hozzáállást fognak tanúsítani, tekintettel arra, hogy "a piaci bizalom a mélyponton van". A piac az IMF-egyezség aprólékosan kidolgozott részleteit szeretné most már látni, és arra számít, hogy a valutaalap és az EU "keményen fog tárgyalni a magyar féllel" - vélekedett az RBS londoni kutatási igazgatója.
Az előző napi rekordok után csütörtökön tovább drágult magyar államadósság törlesztéskockázatára kínált biztosítási kontraktusok drágulása Londonban. A CMA DataVision - az egyik legnagyobb londoni piaci adatszolgáltató csoport - kimutatása szerint a magyar szuverén kötvényadósság törlesztésének leállására köthető határidős biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) középárfolyama a csütörtöki jegyzésben 750 bázispont fölé emelkedett az előző esti 719,9 bázispontos záróról. A csütörtökre kialakult magyar CDS-árazás azt jelenti, hogy egységnyi értékű, tízmillió euró ötéves magyar államkötvényre jelenleg 750 ezer euró feletti éves középárfolyamon kínálnak határidős törlesztéskockázat-biztosítási tranzakciókat a londoni piacon.
A magyar CDS-kontraktusok a múlt évet 634,9 bázisponton zárták, vagyis a magyar államadósság törlesztéskockázatára kínált biztosítási tranzakciók tízmillió euró szuverén kötvénykötelezettségre számolva az idén eddig csaknem 120 ezer euróval drágultak. Jelentősen emelkedtek Ausztria CDS-díjszabásai is, részben az osztrák bankok magyarországi kitettségeivel kapcsolatos piaci aggodalmak miatt.
A CMA szakelemzőinek kimutatása szerint az osztrák CDS-kontraktusok éves középárfolyama 186 bázisponton zárt a tavalyi utolsó kereskedési napon, csütörtökön azonban már 225 bázisponton járt a londoni kereskedésben. A CDS-tranzakciók árazásai jelzik, hogy a piac mennyire ítéli kockázatosnak azt az állami vagy vállalati adóst, amelynek kötelezettségeire az adott törlesztésbiztosítási kontraktusok vonatkoznak. A CMA DataVision számítási modellje szerint a jelenlegi magyar CDS-árszint arra vall, hogy a londoni adósságpiac 41,2 százalékos halmozott valószínűséggel árazza Magyarország mint államadós nem fizetővé válását ötévi távlatban. (MTI)