Nagyon belehúzott az építőipar, többéves rekord született a megrendeléseknél
Nagy lendülettel nyitotta az évet a magyar építőipar: januárban éves szinten 11 százalékkal nőtt a termelés, decemberhez képest pedig 7,4 százalékos volt a bővülés. Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője azt mondta: „Bár a múlt évben a járvány miatt 9 százalékos hanyatlást könyvelhetett el az ágazat, a megrendelések alakulásából lehetett arra számítani, hogy az idén növekedésbe vált a termelés. A januári bővülés részben a bázishatással magyarázható, tavaly januárban ugyanis még a járványhatás nélkül mínuszban volt az építőipar.”
Csúcson a szerződések
A rendelésállományok januárban is kedvezően alakultak. Az év első hónapjában az infrastrukturális beruházásokat - többek között az út-, vasút- és közműfejlesztéseket - magában foglaló egyéb épületeknél az új szerződések volumene éves összevetésben közel 327 százalékkal nőtt. Hasonlóan magas havi növekedésre legutóbb 2017 szeptemberében volt példa, akkor több mint 310 százalékkal nőtt az egyéb építményekre kötött új megrendelések volumene.
Németh Dávid azt mondta, hogy a kiugró eredmény részben az uniós forrásokon alapuló fejlesztések előkészítésének, valamint a jövő évi választásokig átadandó beruházások felpörgetésének köszönhető.
„Bár az épületépítésekre az év első hónapjában kötött új szerződések volumene több mint 30 százalékkal csökkent, a teljes rendelésállomány ebben az alágazatban január végén 27 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Vagyis az épületek építésére, részben a lakások létrehozására szóló szerződéseket már korábban megkötötték” – fogalmazott a K&H Bank vezető elemzője.
Mire lehet számítani?
Németh Dávid szerint a járványhoz köthető óvatosság miatt egyelőre korai konkrét előrejelzést mondani az építőipar idei teljesítményére. A szerződésállományok alakulása alapján azonban a szektor behozhatja a múlt évi hátrányát, sőt, megvan az esély arra, hogy többletnövekedést ér el az ágazat.