Nagyot mennek a szaúd-arábiai kötvények

Az olajfüggő gazdaságok fundamentális helyzetének romlása ellenére a régiós államkötvények iránti kereslet továbbra is stabil – mindezt megerősítette a májusban lezajlott rekordméretű, 9 milliárd dolláros katari kötvénykibocsátás, és Abu Dhabi áprilisi, 5 milliárd dollár értékű kibocsátása is.
Ezek a sikertörténetek egyértelműen ösztönzőleg hatottak Rijádra, hogy önállóan próbáljon forrást szerezni a piacról, és ezt a múlt héten végül meg is tette. A kibocsátás sikere minden várakozást felülmúlt, az öt-, tíz- és harmincéves lejáratú államkötvények összesen 17 milliárd dollár értékben keltek el.
Ha a tranzakció árazását közelebbről is megnézzük, akkor azt tapasztalhatjuk, hogy a befektetők által adott elképesztő mennyiségű, 67 milliárd dollárra rúgó vételi ajánlati állomány bőséges teret adott a hozamok csökkentésére a kezdeti indikatív szintekről. A kötvények kibocsátása óta a hozamok tovább csökkentek a másodlagos piacon.
Mindezek eredményeképpen az első körben hoppon maradt befektetők számára az új szaúdi kötvények jelenlegi másodpiaci szintje egyre kevésbé vonzó. Ez különösen igaz, ha összevetjük a királyság kötvényeit a régió többi államkötvényével, amelyek nagyjából hasonló kockázati profillal rendelkeznek, vagyis az esetükben is jelentős és állandó az olajpiaci kitettség.
A katari kötvények értékelése a Moody’s-nál Aa2 (ez a hitelminősítőnél elérhető harmadik legjobb minősítés, és két fokozattal magasabb, mint a Szaúd-Arábiának megítélt A1 minősítés), így azok csupán egy leheletnyivel forognak magasabban, mint a friss kibocsátású szaúdi kötvények.
A befektetők számára egy lehetséges alternatíva az Ománi Szultánság, amely néhány hónapja, júniusban már kibocsátott egy sorozat új kötvényt, igaz, hogy jóval kisebb hírverés és figyelem közepette.