Nagyot pukkanhat a tőzsdelufi!
Az IMF vezetőjének hétfői nyilatkozata arra utal, hogy a 2010-re vonatkozó globális növekedési előrejelzését emelni fogják az októberben kiadott 3,1 százalékról. Kína, India és a többi fejlődő ázsiai ország növekedési rátája szinte visszatért a krízis előtti időkben mérthez, míg az USA, Japán és Európa gazdaságai továbbra is mérsékelt növekedést mutatnak - közölte Strauss-kahn.
Az IMF vezetője szerint, a helyreállási folyamat továbbra is nagyon törékeny, miközben dollár milliárdokat költöttek és költenek a kormányok gazdaságélénkítésre világszerte, a legfőbb kockázat, a foglalkoztatottság és eladósodottság továbbra is kihívást jelent. Éppen ezért nehéz megtalálni a legjobb időzítést az exit-stratégiák tekintetében. "Ha túl sokáig késlekednek, akkor elszalasszák a lehetőségeket, ha viszont túl korai, akkor pedig újra fennállhat a recessziós kockázat." - nyilatkozta Dominique Strauss-Kahn.
A legjobb indikátor az exit-stratégiák időzítéséhez, a magánszektor igényeinek és a foglalkoztatottság alakulásának monitorozása. Éppen ezért az IMF azt ajánlja a kormányoknak, ahol magas a munkanélküliségi ráta, hogy dolgozzanak ki olyan politikákat, melyek a munkaerőpiacot támogatják, ezzel is enyhítve a társadalmi nyugtalanságot.
Strauss-Kahan emellett aggódik amiatt, hogy a tavalyi G20-as tanácskozáson tapasztalható egységes politikai akarat a világgazdaság javulásával párhuzamosan mérséklődni látszik. Óriási mértékű pénzeszközök áramlanak Kínába, Brazíliába és Oroszországba, melynek nyomán erőteljes fejlődés mutatkozik, azonban mindez számos problémát felvet, ezek közül is a legjelentősebb az eszközbuborék fújódásának lehetősége.